Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus podepsal daňové zákony i loterijní normu

  11:36aktualizováno  12:09
Prezident Václav Klaus podepsal daňové zákony. Soubor sedmi desítek novel souvisí se vznikem jednoho inkasního místa a ruší mimo jiné koncept superhrubé mzdy. Platit má od roku 2015, ale počítá se s rychlejší účinností. Součástí norem je i novela zákona o loteriích, která začne platit už v příštím roce.

Václav Klaus | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Prezident podepsal soubor 72 novel zákonů, které umožní zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným odvádět, respektive platit daně z příjmů včetně záloh, pojistné na sociální zabezpečení, odvod na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na úrazové pojištění a veřejné zdravotní pojištění na jednom místě.

Daňové zákony by měly nabýt účinnosti v povolebním roce 2015, ministr financí Miroslav Kalousek ale už při jejich schvalování uvedl, že na jaře vznikne novela, která změny posune na počátek roku 2014.

Návrat k hrubé mzdě přilepší lidem s platem do 40 tisíc Kč

Reforma nahrazuje koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent novou devatenáctiprocentní sazbou daně, která by měla být počítána z hrubé mzdy. Výhodnější to bude podle propočtů pro lidi s hrubým měsíčním příjmem do 40 tisíc korun. Lépe placení zaměstnanci budou naopak na reformě tratit.

Rozdíl má nicméně představovat řádově desítky až stovky koruny. Více si polepší rodiče díky zvýšení slev na děti než bezdětní, neboť již přijatá novela o zvýšení spodní sazby DPH počítá se zvýšením slevy na dani na vyživované dítě o 1 800 korun ročně.

Reforma počítá také s tím, že odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta. Odvody zaměstnavatelů se v tomto směru sníží o 1,5 procentního bodu.

Daňová novela přináší sjednocení sazeb odvodů pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění na 6,5 procenta u živnostníků i zaměstnanců, kterým se tak odvody na zdravotní pojištění zvýší o dvě procenta. Živnostníkům se dvojnásobně zvýší vyměřovací základ na 100 procent daňového základu. Od daně z příjmů mají být naopak osvobozeny dividendy.

Norma zachovává daňové zvýhodnění zaměstnaneckých stravenek, které vláda chtěla zrušit. V nových pravidlech ale zároveň zůstal nový zaměstnanecký bonus 250 korun měsíčně, tedy 3 000 korun ročně. Vláda tím chtěla alespoň zčásti nahradit rušení zaměstnaneckých benefitů.

Obce budou mít z hazardu více peněz

Podepsáním loterijní novely začne v příštím roce obcím proudit do rozpočtů více peněz. V případě hracích automatů všeho druhu mají obce dostávat 80 procent z povinných odvodů (pětina rozdílu mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami), stát 20 procent. Kromě těchto odvodů bude obcím patřit také poplatek za každý automat, ten dělá 55 korun za den a 20 075 korun za rok.

U jiných typů sázek - z kasin či od sázkových kanceláří, kde se sází především na sport - dostanou obce třicet procent, do státního rozpočtu půjde sedmdesát procent.

Jelikož značnou část předpokládaných zisků mají generovat právě herny, obce  podle propočtů ministerstva financí v příštím roce získají z hazardu šest miliard korun, stát vybere 2,3 miliardy.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz