Klíčový prodej energetik brzdí spor

Privatizace klíčových energetických firem, kterou sociálnědemokratická vláda připravuje již dva roky, se dostala do patové situace. Ministerstva průmyslu a financí se totiž nyní opakovaně nedohodla na jednotném návrhu, jakým způsobem a kdy podniky v hodnotě zhruba 180 miliard korun prodat, a poslala resortům k připomínkám své odlišné návrhy. Úřady si přitom měly podle úkolu vlády z letošního května své názory sjednotit nejpozději do vládních prázdnin, tedy do konce července.

Jen prodej celkem osmnácti firem totiž potrvá podle odhadů obou ministerstev minimálně rok a půl, a vzhledem k ukončení volebního období vlády v roce 2002 je tak k dohodě nejvyšší čas. Podniky se navíc musí připravovat na zrušení monopolu v energetice, což nastane také od roku 2002.
"Shoda, jak dál, se nenalezla ani na speciálním vládním semináři v minulých týdnech," sdělil zdroj, který se jednání účastnil.

MINISTR GRÉGR: PORADCE NECHCEME
Zatímco ministerstvo financí trvá na tom, že konkrétní návrh prodeje energetických firem má vypracovat renomovaná poradenská firma, která vzejde z mezinárodního tendru, resort průmyslu chce prosadit svůj vlastní recept. "Zapojit do privatizace odvětví poradce je zbytečné plýtvání penězi. Když jsem před lety vyjednával privatizaci mladoboleslavské automobilky, tak se poradci zapojili až do závěrečné etapy vyjednávání o ceně a prodej firmy byl poté úspěšný," uvedl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Ministerstvo financí na druhé straně ve svém návrhu zdůvodňuje, že poradce má mnohem větší zkušenosti a kapacity na to, aby vybral nejlepší metodu pro zhodnocení dvousetmiliardového majetku.
Ministerstvo průmyslu také trvá na svém dřívějším návrhu, že ČEZ a distributory elektřiny a obdobně i plynárenský Transgas a distributory plynu nabídne investorům jako dva "superbalíky".
Ministerstvo financí však oponuje, že vytvoření těchto dvou gigantických bloků by v podstatě zablokovalo připravovanou soutěž na trhu energií a je i v rozporu s antimonopolními předpisy.

PŘENOSOVÁ SOUSTAVA: MÍT, NEBO NEMÍT?
Ačkoliv ještě v předchozích návrzích z května se oba úřady shodovaly na tom, že před privatizací ČEZ je nutné úplně oddělit jeho dceřinou společnost ČEPS, což je přenosová soustava, do samostatné státní firmy, ani to již nyní neplatí. "Prodat přenosovou soustavu je zbytečné, protože už dnes má vlastní subjektivitu, a je tedy od ČEZ právně oddělena," říká ministr Grégr.
Přenosová soustava je naprosto klíčová pro zásobování země elektřinou. Vzhledem k tomu, že její služby zůstanou i nadále monopolem, který bude od platnosti nového energetického zákona v roce 2002 regulován nezávislým úřadem, stát si chtěl udržet i majetkovou kontrolu.
"Pokud přenosová soustava zůstane v majetku ČEZ, přejde po jeho privatizaci do rukou zahraničního investora, což bude světový unikát," soudí zdroj z ministerstva financí.

DOLY SI ZATÍM NECHÁME
S privatizací energetických společností se v předchozích návrzích spojoval rovněž prodej hnědouhelných dolů: Sokolovské uhelné a Severočeských dolů, které jsou klíčovými dodavateli ČEZ. Ministerstvo financí například navrhovalo, aby se právě oddělení přenosové soustavy od ČEZ firmě kompenzovalo akciemi dolů. Ministerstvo průmyslu však včera předložilo vládě návrh, aby se prodej těžebních společností uskutečnil až po roce 2002.