Akcionářská struktura ČSOB

Akcionářská struktura ČSOB | foto: ČSOB

Klienti IPB se stali klienty ČSOB

Československá obchodní banka koupila od Investiční a poštovní banky veškerá její aktiva (úvěry poskytnuté klientům, podíly v jiných společnostech,...) a pasiva (vklady klientů,...), ne její akcie. Z IPB a.s. tak zůstala jen prázdná slupka. Rozhodujícím kritériem, díky kterému byla jako strategický partner vybrána ČSOB (jejím vlastníkem je belgická banka KBC), byla podle ministra financí Pavla Mertlíka i guvernéra ČNB Josefa Tošovského organizaeční, technická i manažerská schopnost okamžitě převzít banku.

Dceřinné společnosti bankovních domů

IPB ČSOB
* Českomoravská hypoteční banka
* Českomoravská stavební spořitelna
* IPB Pojišťovna
* Českomoravský penzijní fond
* Domeana
* První investiční společnost
* IPB Real
* První česko-ruská banka
* IPB Leasing
* PVT
* O.B.HELLER
* OB Invest
* OB Leasing
* Consilium
* Prager Handelsbank

"Čas jsou peníze. Zkušenosti ukazují, že čím déle nucená správa a nejistota vkladatelů trvá, tím větší jsou náklady," komentoval faktor rychlosti Josef Tošovský.

S plynoucím časem by totiž banku opouštěli klienti a zhoršovala by se platební morálka dlužníků. "Dnes, řekl bych je IPB jakousi divizí ČSOB," dodal.

Podle slov nuceného správce se během víkendu podařilo odkoupit zpět do majetku IPB společnost IPB Holding, vlastnící opční práva na dceřinné společnosti IPB jako Českomoravskou stavební spořitelnu, Českomoravskou hypoteční banku, IPB Pojišťovnu, Domeanu (zprostředkovaně ovládá televizi Prima a úvěruje i Novu) a další.

Nucený správce uvedl, že se jednalo o částku nižší než 1,5 milionu, kterou uvedl jeden z novinářů. Konkrétní částku nesdělil, stejně tak podle něho není jisté, nedošlo-li např. k podstoupení opčních práv na další subjekt, případně k dalším transakcím.

Na koupi se ČSOB dohodla po nočních jednáních s nuceným správcem, ministerstvem financí i Českou národní bankou. ČSOB převzala řízení chodu v IPB hned ranních hodinách.

Klient IPB se tak touto transakcí stal klientem ČSOB. "Je proto zbytečné, aby klient IPB stál frontu na výběr svých vkladů a následně je uložil do ČSOB, protože je tam od dnešního rána má," řekl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

Podle jeho slov slov 30 až 50 procent vkladů, které klienti v uplynulých dnech a týdnech vybírali z IPB skončilo na účtech ČSOB.

Transakce má obdobný dopad i na zaměstnance IPB, z kterých se de facto stali zaměstnanci ČSOB.

Československá obchodní banka obdrží všechna aktiva a pasiva za odloženou úhradu. Znamená to, že ČSOB se s nuceným správcem a ministerstvem financí dohodla, že nejprve provedou anylýzu skutečného stavu aktiv a pasiv a teprve na jejich základě se dohodnou na ceně.

Ohodnocení aktiv a pasiv bude stanoveno na základě auditu dvou mezinárodních auditorů. Jednoho auditora určí ČSOB a druhého stát. Budou-li se jejich závěry výrazně lišit, shodnou se na společném auditorovi, jehož závěry se budou řídit při určování ceny.

Za odkoupená aktiva se strategickému partnerovi zaručila vláda. Očekává se, že z banky budou na stát (pravděpodobně na Konsoilidační banku) vyvedeny špatné úvěry. Stát se tak dostane i k úvěrům některých revitalizovaných podniků, čímž se zlepší jeho pozice v procesu revitalizace.

Náklady na sanaci aktiv IPB se odhadují na desítky miliard korun, někteří z odborníků vyslovují i částku 100 miliard korun. Podobný postup v menší Agrobance stál daňové poplatníky 40 miliard korun.

"Druhou možností bylo uvalení nucené správy a likvidace banky," řekl guvernér Tošovský. Tím by podle něho došlo k těžkému poškození celého bankovního systému a vzhledem k velikosti banky k velkým národohospodářským škodám.

Zbytková část IPB přijde o bankovní licenci
"Nucený správce informoval centrální banku o výroku auditora, firmy Ernest and Young, že účetní závěrka za rok 1999 připravená představenstvem banky neodráží věrně hospodaření IPB," vysvětlil mluvčí ČNB Milan Tománek, proč ČNB zahájila vůči IPB správní řízení o odnětí licence.

Podle auditorské zprávy by potřebné navýšení opravných položek by významným způsobem převýšilo základní jmění IPB. Banka by tak byla závislá na trvalé finanční podpoře a nemohla pokračovat v činnosti bez pomoci ČNB.

Nucený správce musel na základě tohoto výroku oznámit, že bance vznikly a vzniknou ztráty, které způsobí IPB pokles kapitálové přiměřenosti pod jednu třetinu limitu stanoveného opatřením ČNB o kapitálové přiměřenosti.

ČNB proto podle právních předpisů zahájila správní řízení o odnětí bankovní licence zbytkové části IPB.

Pro klienty IPB by se nemělo nic změnit
ČSOB by po převzetí IPB mohla kontrolovat přes 600 miliard bankovních obchodů, což by podle dubnových údajů centrální banky představovalo 46 procent trhu.

Akcionáři ČSOB
(v procentech):

KBC           
KBC Verzekeringen
KB ABB CERA
Evropská banka pro obnovu a rozvoj 
International Finance Corporation
Další akcionáři z ČR a SR
71,2
5,6
5,6
7,5

4,4

5,8

Z celkových vkladů klientů by "nová banka" kontrolovala zhruba třetinu. Se změnou vlastníka by se pro klienty IPB nemělo nic změnit, jejich současné podmínky garantuje i neodvolatelná záruka ČNB.

Převzetím IPB by ČSOB dostala pod kontrolu i Českomoravskou stavební spořitelnu, která je největší v zemi, a Českomoravskou hypoteční banku, lídra trhu hypotečních půjček.

Ministr financí je s transakcí spokojen
"Bylo naším záměrem uzavřít celou transakci během tohoto víkendu," komentoval situaci ministr financí ČR Pavel Mertlík, který je s jejím výsledkem spokojen. Dodal, že stejně jako v případě akvizice bankovního domu Barings holandskou bankou ING, rozhodovala rychlost provedení celého procesu kvůli minimalizaci dopadu systémových rizik a nákladů.

"Jsme spokojeni, že se ČSOB podařilo uzavřít tuto transakci, protože se obě instituce už snad ani více vzájemně doplňovat nemohou. To také znamená, že ČSOB nemusí realizovat plánované investice do informačních technologií, systému drobného bankovnictví a nových poboček," řekl generální ředitel KBC Remi Vermieren. Belgická KBC Bank je od června loňského roku majoritním vlastníkem ČSOB.

Záchrana IPB přijde poplatníky na desítky miliard
Za záchranu IPB zaplatí daňoví poplatníci desítky miliard korun. Ministr financí Pavel Mertlík v neděli pro ČTK uvedl, že půjde o sumu výrazně vyšší než 40 miliard, kolik stála záchrana Agrobanky.

Celkové náklady na záchranu IPB se však mohou měnit. "Záleží na tom, jak dlouho bude nucená správa trvat, jaká bude zjištěná hodnota banky a jaký rozsah problémů, kterými banka trpěla," řekl ministr financí Pavel Mertlík pro ČTK.

Staněk: Pobočky budou zásobovány hotovostí
Nucený správce Petr Staněk ve svém nedělním prohlášení uvedl, že všechny pobočky IPB a její divize Poštovní spořitelny budou v pondělí průběžně podle potřeby zásobovány hotovostí a budou připraveny i bankomaty. Zdůraznil, že garance centrální banky za vklady klientů IPB a její divize Poštovní spořitelny do jejich plné výše dává klientům absolutní jistotu, že o své peníze nepřijdou.

"Není proto důvod, aby klienti, kteří nemají aktuální potřebu hotovosti, své vklady vybírali," řekl Staněk.

Stejný apel vyslali ke klientům IPB minulý týden i ministr financí Pavel Mertlík, premiér Miloš Zeman a guvernér ČNB Josef Tošovský. Přesto jen za první tři dny minulého týdne z banky odteklo 23 miliard korun vkladů a masivní výběry pokračovaly i po uvalení nucené správy. Hotovost musela začít do IPB dodávat centrální banka.