Klienti N.P.I. mají naději na pětinu investovaných peněz

Společnost N.P.I. Invest Group neboli Nový projekt investic, slibovala na počátku devadesátých let dvacetiprocentní roční výnosy. Naprostá většina ze sedmnácti tisíc lidí, kteří se dali nabídkou zlákat a stali se jejími podílníky, dnes nemají nic a budou rádi, když dvacet procent úspor dostanou nazpět. Firma je nyní v konkursu a oni čekají, kolik peněz na ně po rozdělení majetku, který v N.P.I. zůstal, zbude. Jediným jměním je osm nemovitostí, které mají podle mluvčího konkursního správce Jaroslava Hudce tržní hodnotu okolo sta milionů korun.

Pokud by měli lidé dostat zpět alespoň tolik, co investovali, musela by to být částka pětkrát, se slibovanými úroky dokonce osmkrát vyšší. Takto tedy mají naději, že dostanou zpět pouhou pětinu z vložených peněz.

Věřitelé se hlásí o peníze u soudu

V současné době probíhají u městského soudu v Praze takzvaná přezkumná řízení, v rámci nichž soudce posuzuje nároky jednotlivých věřitelů, tedy lidí, kteří do N.P.I. investovali.

Všichni, kteří společnosti peníze svěřili, se tedy mohou se svou pohledávkou ke konkursu u soudu přihlásit. Je to jejich jediná šance, že ještě někdy uvidí alespoň část své investice.

 "Odhaduji, že soudní přezkoumávání bude trvat ještě nejméně rok, možná i dva. Věřitelů je totiž okolo patnácti tisíc," uvedl Jaroslav Hudec.

Podle jeho informací se většina z nich již u soudu o svoji pohledávku přihlásila. "Těch, kteří to ještě neudělali, zbývají možná stovky. Stále ale mají možnost. Stačí vyplnit žádost - přihlášku k pohledávce - a poslat ji k soudu," říká Hudec.

Formulář žádosti je k dispozici v sídle firmy na adrese Roháčova 77, Praha 3. Tomu, kdo si o něj řekne, ho zástupci kanceláře správce konkursu pošlou například faxem.

Poté, co soud, zkontroluje všechny přihlášky ke konkursu, bude možné majetek rozdělit.

Nemovitosti lze prodat nebo pronajímat

Asi před dvěma měsíci proběhla v Praze schůze věřitelů, která zvolila svůj výbor a zároveň jednala o dalším možném postupu při nakládání s nemovitostmi.

Věřitelé mají dnes na výběr dvě možnosti – buď je rychle prodat a rozdělit si zmíněných zhruba 100 až 120 milionů korun, nebo vyčkat a spekulovat na to, že se domy zhodnotí, například vstupem republiky do Evropské unie.

"Nemovitosti dnes ročně vynášejí na nájemném okolo patnácti milionů korun a jsou, až na turnovský hotel, v poměrně dobrém stavu," uvedl Hudec.

Kromě zmíněného ubytovacího zařízení v Krkonoších vlastní N.P.I. ještě domy v Praze, Plzni, pozemky v Opavě, areál v Blovicích a podíl v bytovém družstvu v Táboře.

Jeden z členů výboru věřitelů, Radomír Hnilica, zastupující Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, říká, že o prodeji nemovitostí lze mluvit až po skončení soudního přezkoumání.

"Do té doby je asi výhodnější neprodávat. Z pronájmu nemovitostí pravděpodobně totiž poplyne více peněz, než by bylo možné získat v bance," vysvětluje Hnilica.

Dodává, že do konce roku chtějí členové výboru veškerý majetek osobně zkontrolovat. "Poté budeme vědět víc. Všem věřitelům pak chceme poslat zpravodaj s informacemi o tom, jaký je stav věcí a co se děje nového," doplňuje Hnilica.

Zakladatele firmy vyšetřuje policie

Společnost N.P.I. založil na počátku devadesátých let německý podnikatel Werner Kokott. Na slib dvacetiprocentního výnosu nalákal zhruba 17 tisíc lidí, kteří mu svěřili asi 640 milionů korun.

"Těm, kteří nejvíce křičeli, peníze během devadesátých let vrátil. Takže dnes společnost dluží asi 520 milionů korun, pokud bychom to počítali i se slibovaným výnosem, tak zhruba 800 milionů korun," říká Jaroslav Hudec.

Podle něho Werner Kokott velkoryse investoval a velmi prodělal například v projektu Lékařský dům, což je soukromé zdravotnické zařízení.

Radomír Hnilica upozorňuje, že společnost N.P.I. měla s největší pravděpodobností jen zájem vylákat z lidí peníze a zmizet.

"Záměrně zkreslovali zprávy o hospodaření společnosti, lákali lidi na solidně vypadající a pěkně udělané propagační materiály a samozřejmě na velké zisky," souhlasí s ním Jaroslav Hudec.

Na Wernera Kokotta bylo podáno trestní oznámení, které je nyní v rukou policie. Podle mluvčí úřadu vyšetřování Soni Jindrákové jde o obsáhlý případ a šetření nebylo ještě ukončeno. Jak uvedl Jaroslav Hudec, Werner Kokott dnes dál podniká na Slovensku.

Kontakt na správce konkursní podstaty: Alexandr Vacek
telefon: 02/22716679, 02/22721365, 02/22718516
fax: 02/22721652

Sídlo N.P.I. Invest Group
Roháčova 77
Praha 3