Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klienti padlých bank získají až 14 miliard

  8:42aktualizováno  8:42
Klienti tří zkrachovalých bank, Kreditní, Plzeňské a Union banky, by měli dostat na náhradách za své ztracené vklady další peníze. Celkově by mohlo jít podle analýzy Bankovní asociace až o 14 miliard korun.
Poslanci chtějí, aby klienti Kreditní, Plzeňské a Union banky dostali až 4 miliony. Ilustrační foto

Poslanci chtějí, aby klienti Kreditní, Plzeňské a Union banky dostali až 4 miliony. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dodatečné vyrovnání s vkladateli až do čtyř milionů korun navrhuje pětice poslanců v novele zákona o bankách. Sněmovna ji bude projednávat na schůzi začínající příští týden.

Klienty Kreditní a Plzeňské banky již dříve vyplatila až do čtyř milionů Česká pojišťovna a její majitel PPF ze svých peněz. Tyto společnosti jsou nyní faktickými držiteli vkladů, a náhrady by tedy putovaly hlavně do České pojišťovny.

Největší pojišťovací ústav v zemi by takto podle odhadu Bankovní asociace mohl získat až 12 miliard korun. To se bankéřům nelíbí, protože výplata by šla z fondu pojištění vkladů, do kterého přispívají především banky.

"Podle našich odhadů bychom vyplatili až devět miliard korun. Museli bychom si na to půjčit a vydat dluhopisy," říká výkonný ředitel fondu pojištění vkladů Pavel Trnka s tím, že navrhovaný zákon považuje za protiústavní.

Česká pojišťovna se k otázce, zda bude mít z náhrad navržených v bankovní novele prospěch a v jaké výši, odmítla vyjádřit. "Nebudeme to komentovat," řekl její mluvčí Václav Bálek.

Zdroj z vedení ČNB tvrdí, že Česká pojišťovna a PPF vyplatily klienty zkrachovalých bank dobrovolně, a to se souhlasem centrální banky, protože se díky tomu dostaly k dalším akciím pojišťovny. "Už samotný princip odškodnění ve prospěch pojišťovny je tedy scestný," tvrdí zdroj.

Poslanci chtějí odstranit nerovnost
Jeden z autorů návrhu, poslanec za ODS Michal Doktor, říká, že rozpočtový výbor Sněmovny schválil změnu, kterou se Česká pojišťovna z výplaty náhrad vylučuje. "Je na Sněmovně, aby rozhodla, kterou variantu zvolí," říká Doktor.

Smyslem novely je podle poslanců odstranit nerovnost. Zatímco klienti výše jmenovaných tří bank byli vypláceni podle pravidel EU do výše 750 tisíc, klienti zkrachovalé Pragobanky, Universal Banky a Moravia Banky získali až čtyři miliony korun.

Celkem se už na odškodnění klientů zkrachovalých bank vyplatilo 28 miliard korun. Naposledy poslanci prosadili vyšší náhrady pro některé banky v roce 2000.

Poslední novela ležící ve Sněmovně podle Bankovní asociace navíc obsahuje i protiprávní a protiústavní kroky.

Náhrady se mají vyplácet i za anonymní vklady, což jsou například certifikáty či dluhopisy. Ty však nepodléhají pojištění vkladů, a proto se za ně běžně náhrady nevyplácejí.

Podle Bankovní asociace navíc právě proto, že u nich nelze identifikovat původního majitele, hrozí nebezpečí spekulací, protože je mohou skoupit obchodníci. Peníze se tak k původním klientům mohou dostat jen ve velmi omezené míře.

"Poslanecký návrh tedy přiznává zvýšené náhrady především jiným subjektům než poškozeným klientům bank a tento důsledek je v důvodové zprávě novely zamlčen," tvrdí analýza asociace s tím, že navíc jde o kroky v rozporu s právem Evropské unie.

S výplatou částky přes deset miliard korun by měl problém i Fond pojištění vkladů, který tolik peněz nemá. Musel by si na to půjčit a zvýšit ostatním bankám povinné příspěvky, které do fondu odvádějí. Zástupci bank, kteří lobbují za zamítnutí poslaneckého návrhu, varují, že v důsledku zaplatí náhradu vkladů klienti ve formě vyšších poplatků.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz