Klienti padlých bank získají až čtyři miliony

Klienti zkrachovalé Pragobanky, Universal Banky a Moravia Banky získají zpět většinu svých vkladů. Při projednávání novely zákona o bankách totiž včera poslanci přijali pozměňovací návrh komunistického poslance Svatomíra Recmana, aby Fond pojištění vkladů vyplatil klientům těchto padlých bank vklady až do výše čtyř milionů korun.

Fond bude muset podle dostupných informací vyplatit stamiliony až miliardy korun.
Nebude-li mít dost svých peněz, bude mu muset půjčit ministerstvo financí.

Čtyři miliony vyplácela jako maximum Česká národní banka při stabilizačním programu v roce 1996. Výše uvedené peněžní domy však zkrachovaly až poté a jejich klienti dostali podle zákona maximálně 400 tisíc korun.

Ekonomové soudí, že včerejší rozhodnutí sice narovnává přístup ke klientům bank, současně však deformuje celý systém. "Význam skutečné hranice pro pojištění vkladů se tímto podlamuje," řekl Jan Tesař z ČSOB, protože se tak zpětně ruší platnost současného zákona, v jehož rámci byli klienti bank již odškodněni.

Pokud zákon podpoří i Senát a prezident, bude platit od ledna příštího roku.


Pojištění vkladů bank se zvýší 


Pokud budete mít v budoucnu smůlu a vaše banka zkrachuje, pojištění vkladů vám pokryje mnohem větší část peněz než dosud.

Poslanci při schvalování novely zákona o bankách včera rozhodli zvýšit hranici pro výplatu pojištěných vkladů na 25 tisíc eur, což odpovídá zhruba 885 tisícům korun.
Nadále platí, že vyplaceno může být v případě krachu banky jen 90 procent vkladů, ale dosud to je maximálně 400 tisíc korun.

Pokud zákon schválí Senát a následně podepíše prezident, začne platit od ledna příštího roku.

Poslanci schválili i zpětnou účinnost zákona a klienti, kteří již v minulosti dostali pojistné vyplacené, by měli dostat od Fondu pojištění vkladů "doplatek" podle nových pravidel.

Tato zpětná platnost by se týkala klientů Universal Banky, Moravia Banky a Pragobanky, ale je bezpředmětná. Poslanci totiž rozhodli, že klientům těmto bank mají být podle výše vkladů vyplaceny až čtyři miliony korun, tedy podstatně více, než je zvýšený limit.

S výjimkou těchto bank dostali v minulosti klienti jiných zkrachovalých finančních domů od státu veškeré vklady, nebo při stabilizačním programu malých bank do čtyř milionů korun.

Zvyšování pojistného pro bankovní vklady souvisí se slaďováním tuzemských zákonů s legislativou Evropské unie. "Tato motivace je jednoznačná," řekl Jan Schiesser ze společnosti Atlantik FT.

Kromě zvýšení pojistného, které se poslanec ODS Vlastimil Tlustý snažil neúspěšně zvýšit až na 100 tisíc eur, novela zpřísňuje vydávání bankovních licencí a nově upravuje bankovní dohled, který bude moci kontrolovat celé finanční skupiny bank.

Jako novinku zapracovali poslanci i možnost domáhat se na bankách odškodnění, pokud poruší bankovní tajemství.