Klienti Unionky řeší rébus: vyrovnání

  • 9
S tím, jak se klienti zkrachovalé Union banky dostávají k náhradě svých vkladů, začínají řešit, zda má smysl se bít i o zbývající část peněz, ke kterým nemohou. Pojistka pokryla 90 procent vkladu, ale nejvíc mohli dostat 25 tisíc eur. Jednoduše řečeno je o co dál bojovat.

Každý však musí zvážit, nakolik se to vyplatí jemu. Fond pojištění vkladů vyplatí klientům dvanáct a půl miliardy. Union banka zůstane svým klientům po skončení výplat přes GE Capital Bank dlužná čtyři miliardy korun.

Očima klienta jde však o jinou matematiku. Nejčastějším klientem UB je ten, kdo u ní uložil do deseti tisíc korun. Rozloučit se s tisícikorunou, z níž by uviděl pár stovek nejdříve za dva roky, není tak těžké. Zato klient, který tam měl milion a půl, dostal z pojištění půlku a přemýšlí, co dál.

Vyrovnání, či konkurz?
Banka vstoupí zřejmě dnes do likvidace. Tu bude řídit firma Value Added bývalého šéfa FNM Romana  Češky. "Chceme co nejlépe hájit zájmy věřitelů," tvrdí Češka. "Obecně jde říci, že vyrovnání je výhodnější pro věřitele než konkurz," dodává.

Klienti, kteří nemávnou rukou nad tím, co jim Union banka zůstane dlužna, by se měli přihlásit o svou pohledávku u soudu. Banka se svými italskými vlastníky a firmou Demac, kterou k tomu přizvali, slibují, že nejpozději do dvou let vrátí věřitelům 30 procent toho, co jim dluží.

Proces vyrovnání má řídit Demac navázaný na investiční banku Goldman Sachs. Demac se pro vyrovnání nyní snaží získat přízeň klientů. Boj o jejich hlasy začal spolu s výplatou v sobotu na chodnících před pobočkami GE. "Víc než polovina lidí, kteří přišli, se o vyrovnání zajímala. Je to dobré," říká James Woolf z Demac.

Najaté hostesky, které na místě rozdávaly informace, však nebyly tak optimistické. "Lidé jsou rezignovaní, tváří se, že těch deset procent, co nedostali, obětují," shrnula jedna.

Vyrovnání musí podpořit polovina všech klientů, kteří přihlásí pohledávky, a ti zároveň musí držet 70 procent objemu všech pohledávek. Černého Petra tak má Fond pojištění vkladů, který bude po Union bance chtít 12,5 miliardy. Ten ještě váhá. "Analýza, zda je výhodnější vyrovnání, či konkurz, ještě není u konce," říká Karel Bidlo z fondu.

Konkurz bývá v ČR výhodný pro dlužníky, mohou si svůj dluh výhodně odkoupit. Záleží hodně na správci konkurzu, kolik z majetku banky vytěží pro věřitele - tedy zda víc než 30 procent. Trvá to i několik let, ale jisté je, že bankrot vyřadí ze hry vlastníky.