Klíště potřebuje na akci 12 hodin

  • 1
Svědění, zarudlá skvrna na kůži, zakousnuté klíště.
Svědění, zarudlá skvrna na kůži, zakousnuté klíště. Po výletu do přírody žije člověk v nejistotě, jestli se nenakazil lymeskou borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, nemocemi, která klíšťata přenášejí. V letních měsících je výskyt těchto roztočů největší, i když aktivní jsou od března do listopadu. Klíšťata mohou nakazit ve všech třech stádiích vývoje. Od takřka průhledné larvy, kterou na kůži ani nezaregistrujete, přes nymfu až po dospělého jedince.

Hlavně se prohlížet

Prvotní ochranou před klíšťaty v oblastech s jejich zvýšeným výskytem jsou oblečení a repelenty. Dlouhé kalhoty, rukávy a uzavřená obuv jsou nutností. "Repelentem je třeba nastříkat i oděv, zejména ponožky a kalhoty," říká lékařka Martina Slavíčková. "Klíšťata se pohybují po zemi, nanejvýš přeskočí ze zvířete, neskáčou ze stromu," popírá doktorka Slavíčková jeden z mýtů. Po návratu z přírody se pořádně prohlédněte. "Klíště musí určitou dobu sát, než se infekce přenese do těla. Pokud je doba kontaktu kratší než dvanáct hodin, je riziko nákazy minimální," říká Slavíčková. Délka přisátí úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Pokud klíště chytíte, je důležité je správně odstranit. Ne holou rukou, ale pinzetou. "Nejprve je třeba místo vydezinfikovat. Nejlépe jodem, který klíště usmrtí. Žádné krémy nebo vazelína, ale dezinfekce," zdůrazňuje doktorka Slavíčková. Nešetrné odstranění klíštěte zvyšuje riziko nákazy borreliózou nebo encefalitidou. Bakterie a viry se přenáší slinami a trusem, které se při rozmáčknutí klíštěte dostanou do rány nebo oděrek na těle. "I proto se nemá klíště pálit nebo drtit rukou, ale spláchnout do odpadu," pokračuje doktorka Slavíčková. "Po vytažení klíštěte je nutné místo přisátí znovu vydezinfikovat."

Kdy vyrazit k lékaři

Klíšťovou encefalitidu neprovází žádné viditelné projevy. Prvotními příznaky jsou bolest hlavy a slabost, jako u chřipky. Stejně tak je tomu u borreliózy, ale tady se u většiny případů objeví na kůži v místě zakousnutí tmavě červená až fialová skvrna, která se kruhovitě zvětšuje. Ale ani borreliózu nemusíte podle tohoto příznaku poznat. "U třiceti až čtyřiceti procent nakažených se skvrna neobjeví," popisuje doktorka Slavíčková. "Třicet až padesát procent nemocných dokonce ani neví o kontaktu s klíštětem," říká Slavíčková. Lymeskou borreliózu totiž přenáší i jiný hmyz, třeba komáři.

Zapište si do kalendáře

Pokud víte, že jste klíště měli, napište si do kalendáře kdy. Jakmile zarudne místo přisátí, nebo pocítíte příznaky chřipky, vyhledejte obvodního lékaře. Pošle vás na imunologické vyšetření, kde se zjišťuje obsah protilátek a podle jejich množství se nasadí vhodná léčba. Na toto vyšetření si můžete zajít rovnou bez doporučení lékaře do imunologického centra Imumed v Mlynářské ulici v Praze 1. Potom za něj však zaplatíte.

Kde je nejvíc nakažených klíšťat

a) mozkovou encefalitidou
* povodí Berounky, Sázavy a Vltavy

b) lymeskou borreliózou
* okresy Olomouc, Trutnov, Plzeň, Příbram a Klatovy n všechny pražské parky