Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihaři dokážou práci studentů zničit

  11:48aktualizováno  11:48
- Vysokoškolákům se pomalu začíná stahovat smyčka na krku, neboť kromě povinného očistce státních zkoušek musí v dohledné době ještě zvládnout dva po čertech náročné úkoly dát svázat diplomovou práci a vytisknout oznámení o promoci. Bůh ví, a test redakce to potvrdil, že je při výběru spolehlivé firmy nečeká žádná procházka univerzitním kampusem.
nadlidský úkol

nadlidský úkol - Najít pečlivého a šikovného knihaře je pro studenta někdy nadlidský úkol. | foto: MAFA - Martin Pinkas

Pouze jedna tiskárna z devíti testovaných vyrobila do 24 hodin oznámení bez hrubých chyb, které redaktoři v dodaném vzoru záměrně vytvořili. Ani jedinému knihařství z osmi se vedle toho nepodařilo za den bezchybně svázat diplomovou práci. Vezme-li se v úvahu, že test zahrnoval firmy ze čtyř různých měst, Prahy, Brna, Hradce Králové a Plzně, mají nastávající magistři a inženýři o dva důvody víc, proč se budit v noci hrůzou. Největší problém měly knihařské firmy s takovou banalitou, jako je správné řazení stránek. Aby ověřili pozornost knihařů, otočili redaktoři v dodaných polotovarech na začátku dvě stránky vzhůru nohama a přibližně v polovině každé práce potom dvacet stran rubem navrch. Jednoduchá prohlídka, či dokonce náprava byla nad lidské síly v celé polovině knihařských firem. »Zkontrolovat řazení je však povinností každého knihaře,« upozorňuje odborná učitelka Střední průmyslové školy grafické v Praze Marta Faimanová, jež všechny diplomové práce posuzovala, a dodává: »Knihař ručí za správnost, a pokud jsou listy přeházené, jedná se o hrubou chybu, kterou lze reklamovat.« Prakticky stejná bída panuje u zlatých potisků na deskách. Tu knihař vynechá název katedry, tu zase datum. Ale rozum zůstal stát v okamžiku, kdy v brněnském knihařství André Foerster zcela automaticky vytvořili diplomovou práci s potiskem místní Masarykovy univerzity, ačkoli studující právě dokončil Univerzitu Karlovu. Tento fakt navíc hlásal i nepřehlédnutelný titulní list uvnitř práce. Skutečnou raritou však byl západ Čech. V Plzni totiž redaktoři nenašli jedinou firmu, která by byla ochotna do čtyřiadvaceti hodin svázat diplomovou práci do lepené vazby se zlatým potiskem. Při nejhorší časové tísni sice v knihařství VDI Styl zoufalce přijmou, ale musí podepsat souhlas, že odvedená práce může být nekvalitní. Kdo by odmítl, když před ním stojí možnost, že nedostuduje. Tím se však dobrovolně vzdává šance vyrobený zmetek reklamovat. Pokud se podaří udat ve škole diplomovou lepenici, přichází na řadu další chuťovka oznámení o promoci. V plných šesti tiskárnách z devíti mají za to, že »student spečetil své studium«, i přes to, že redaktoři upozornili na možné pravopisné chyby v dodaném vzoru. V brněnské tiskárně Ing. Pavel Pekař dokonce studentovu almu mater přejmenovali na »Univerzitu karlovu«. »Dejme tomu, že ve velkých písmenech u institucí je trochu zmatek, ale Univerzita Karlova s malým k je zcela školský příklad pravopisné chyby,« tvrdí Josef Šimandl z jazykové poradny Ústavu pro jazyk český Akademie věd. »Podobně hrubá chyba je samozřejmě i zpečetil se s.« Z výsledků testu vyplývá, že pokud vysokoškolák sám nedodá naprosto bezchybně srovnané listy v diplomové práci, popřípadě jazykově a gramaticky vyladěný vzor oznámení o promoci, a navíc nechá vše na poslední chvíli, čeká jej pravděpodobně reparát nebo alespoň ostuda. Jestliže však chce svou práci dovést k naprosté dokonalosti, nezbývá mu nic jiného než si v průběhu studia osvojit základy knihařství a polygrafie.


vítěz testu

Spásou, ale pouze pro západočeské studenty, kteří na tom nejsou s gramatikou nejlépe, může být plzeňská tiskárna d-PRESS. Tiskaři opravili všech pět pravopisných chyb, a navíc vytiskli promoční oznámení do druhého dne za nejnižší cenu ze všech testovaných firem. Ostatní budoucí absolventi by si měli pravopis raději předem pečlivě zkontrolovat sami.

doporučení

* U diplomové práce zkontrolovat ještě před svázáním, zda jsou všechny stránky správně seřazené. U oznámení o promoci předem ověřit pravopisnou správnost textu.

* Vždy trvat na písemném potvrzení objednávky (zakázkový list) s popisem zakázky a předběžnou cenou.

* Při vyzvednutí zakázky vše zkontrolovat a nedostatky reklamovat hned na místě.

* Kdo nechává vše na poslední chvíli, měl by očekávat menší kvalitu, ale za vyšší cenu.

varování

Dvě nejhorší diplomové práce jsou z dílen brněnských knihařů. Zatímco ve firmě J. Brancovský mají kromě jiného problémy s vytvořením kvalitního zlatého potisku, u André Foerstera experimentují s vazbou takovým způsobem, že i knihařka z odborné školy kroutila nevěřícně hlavou.


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Cena vajec prudce roste, protože slepic je málo kvůli aféře s fipronilem

Vejce v obchodech letos zdražují. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle...  celý článek

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání tripartity 17....
Řešení dvojí kvality potravin si žádá revizi směrnice EU, prohlásil Sobotka

Řešení problému dvojí kvality zboží v zemích evropské osmadvacítky podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vyžaduje revizi unijní směrnice o nekalých...  celý článek

Ilustrační snímek
Místo deseti druhů másel dvě, zato rakouská. Jak se liší obchody u sousedů

Velký supermarket v Dolních Rakousích je v pátek dopoledne plný penzistů úplně stejně jako o pár kilometrů dál za českou hranicí. A ani nabídka v regálech se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.