Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Knihkupci lobbují za nižší DPH, v kampani nabízejí knihy bez daně

  • 63
Prodejci knih dnes ve více než 340 knihkupectví prodávají knihy bez daně z přidané hodnoty. Současnou patnáctiprocentní DPH doplácejí státu sami. Snaží se tím podpořit nižší daň na knihy. Navrhované snížení DPH o pět procentních bodů vítají, knižní trh by však podle nich potřeboval podpořit ještě výrazněji.

Den knih bez DPH vyhlásili prodejci na Světový den knihy a autorských práv. Akce je dosud největší událostí, do níž se knihkupci, nakladatelé a distributoři v Česku zapojili.

Knihy bez 15% DPH bude během dneška nabízet více než 340 knihkupectví (jejich seznam naleznete zde), velké nakladatelské domy, ale i ty nejmenší, všichni distributoři knih a všechny řetězce. Kromě kamenných obchodů se připojí i některé e-shopy. Mezi nimi je i Audiotéka, která nabízí slevu na své zboží ve výši 21 procent, protože právě takové DPH mají audionosiče.

"Naším cílem je trpělivě a věcně všem vysvětlovat, proč si knihy nižší DPH opravdu zaslouží," vysvětluje předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka to, proč se knihkupci rozhodli platit dnes daň z přidané hodnoty z každé prodané knihy ze svých kapes.

Knihkupci nižší DPH vítají, chtějí však ještě nižší sazbu

Dnes platí lidé u každé knihy 15% DPH, od ledna příštího roku by to mělo být deset procent, shodla se v polovině dubna vláda (více zde).  "Poté co od roku 2008 DPH na knihy celkem čtyřikrát vzrostlo, je to rozhodně pozitivní obrat. Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží," říká Vopěnka.

Zároveň podotýká, že i desetiprocentní sazba DPH na knihy bude stále ještě vysoko nad průměrem vyspělých zemí Evropské unie. Například Velká Británie má nulovou sazbu. "Naším dlouhodobým cílem zůstává vyrovnat se vyspělým evropským zemím. Je třeba vnímat i to, že Česká republika je malou jazykovou oblastí, avšak s velkou a významnou slovesnou tradicí. Za optimální sazbu DPH na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši 5 procent," dodává.

Marže knihkupců se při nižší sazbě tolik nezvýší, míní ekonom

Podle Vopěnky by to pomohlo rozhoupat knižní trh, který má dnes obrat zhruba sedm miliard korun, protože by se zvedla nabídka titulů i množství prodaných kusů. Kvůli tomu, že se sazba DPH za posledních sedm let ztrojnásobila, se počet nabízených titulů omezil a snížil se i počet prodaných knih.

Lidé si však začnou kupovat více knih jen tehdy, pokud ceny knih po snížení DPH zlevní. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek si myslí, že v případě knih by se to mohlo povést. "Co se týče dopadů na ceny jednotlivého zboží či služeb, závisí především na citlivosti poptávky. Proto například ceny potravin mohou reagovat jen málo, právě knihkupci patrně zlevní téměř o celé snížení daní a jejich marže se nezlepší," řekl MF DNES Marek.

,