Koalice nebude šetřit na důchodech

  • 15
Vladimír Špidla v neděli částečně stmelil své vládní spojence a dojednal s nimi strategii, která má usnadnit přijetí rozpočtové reformy a zabránit blamáži koalice 101. Kvůli kritice odborů se z reformy vypustí ty změny, které by postihly matky s dětmi při výpočtu starobní penze.

Nebude se tolik sahat ani na výhody, které při nástupu do penze uplatňují lidé s velkým počtem odstudovaných let. Odboráři ani někteří poslanci ČSSD však zatím nejsou spokojeni.

Špidla získal pro oba ústupky v důchodech podporu koaličních partnerů a v úterý jimi zkusí udobřit odboráře, kteří proti reformě protestují a komplikují vládě pozici v parlamentu.

Koaliční špičky věří, že ústupky v citlivé oblasti důchodů pomohou uklidnit vzpurné poslance a získat dost hlasů jak pro reformu, tak pro rozpočet, což Špidla stanovil jako podmínku pro přežití své vlády. "V každém případě počítáme s tím, že budeme mít 101 hlasů," uvedl premiér Špidla.

Vládní špičky navíc zkoumají, jak si vylepšit image při předkládání rozpočtu a jak stáhnout jeho schodek pod dosud uváděnou hranici 118 miliard. "Má-li být schodek nižší při stejné metodice, měli bychom být někde kolem 115 miliard," řekl Karel Kühnl z Unie svobody.

Špidla také podepsal s předsedy dvou menších koaličních stran, Cyrilem Svobodou a Petrem Marešem, dokument o pokračování reformy. Aby si šéfové získali přízeň svých táborů, čerpá dokument z programů všech tří stran.

Sociální demokraté do něj prosadili odborářské téma "boje s šedou ekonomikou". Do konce roku má vláda schválit zákony o majetkových přiznáních a finanční policii. Přitvrdilo se u registračních pokladen: ty bude vláda chtít nikoli jen od trhovců, ale od všech obchodníků s "převažujícími tržbami v hotovosti".

Výměnou za to vedení ČSSD kývlo na požadavky koaličních partnerů, jako je společné zdanění manželů, sblížení sazeb DPH a "snížení vedlejších nákladů práce", tedy sociálních odvodů, které musí firmy odvádět z mezd svých zaměstnanců. Politici také slíbili předložit reformu systému penzí a zdravotní péče.

Zda se druhá etapa vůbec stačí zahájit, to bude záviset na soudržnosti vládní koalice při hlasování příští týden. Poslanec Josef Hojdar se necítí včerejší dohodou stranických lídrů nijak vázán.

Špidla se podle něho mýlí, když sází na plnou podporu poslanců ČSSD a mobilizaci 101 hlasů. "Tak to leda že by se dohodli třeba s komunisty," prohlásil Hojdar. Sám bude prosazovat změny u nemocenské, ale i větší odvody na důchody, což je pravý opak včera podepsané strategie.

Kriticky mluvil i předseda odborů Milan Štěch. Slabinu budou mít i koaliční partneři kvůli těhotné poslankyni Haně Marvanové.