Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že koalice směřuje k ukončení druhého důchodového pilíře k 1. lednu 2016

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že koalice směřuje k ukončení druhého důchodového pilíře k 1. lednu 2016 | foto: Dan Materna, MAFRA

Koalice směřuje ke zrušení druhého důchodového pilíře k lednu 2016

  • 624
Důchodová reforma bývalé vlády Petra Nečase s takzvaným druhým důchodovým pilířem, kdy měli lidé šanci část sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů, skončí k 1. lednu 2016. „Směřujeme k tomuto řešení,“ řekl po jednání vládní koalice premiér Bohuslav Sobotka. Potvrdili to i zástupci KDU-ČSL a hnutí ANO, kteří se účastnili jednání.

„Pokud jde o ukončení druhého pilíře, dohodli jsme se na určitých parametrech, na základě kterých ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová doplní svůj materiál během čtrnácti dnů, aby mohl být projednán a schválen na vládě. Potvrdili jsme závazek, který platí z koaliční smlouvy,“ řekl iDNES.cz předseda vlády Sobotka.

„Určitě, já to potvrzuji. Ministr financí a předseda hnutí ANO trvá na tom, aby to bylo co nejdříve. Čím se to bude déle oddalovat, tím víc to stojí státní kasu. Odčerpávají se peníze z prvního pilíře. Když se tak koalice rozhodla, je třeba to udělat co nejdříve,“ potvrdil účastník koaličního jednání, poslanec Jan Volný z hnutí ANO.

„Jsou dvě možnosti - buď se jim ty peníze cash vrátí a budou je moci použít, jak budou chtít, jestli do prvního, nebo třetího pilíře, nebo se rovnou přesunou do prvního pilíře,“ vysvětlil po jednání Volný.

Lidem dala bývalá Nečasova vláda možnost, aby tři procenta ze sociálních odvodů přesměrovali do soukromých penzijních fondů a přidali dvě procenta ze svého. Tím by se ulehčilo státu při vyplácení budoucích důchodů, protože by lidé na část své vlastní penze šetřili sami. Jenže zájem o to byl nakonec menší, než Nečasova vláda čekala.

Sociální demokraté od začátku schvalování penzijní reformy avizovali, že po výhře ve volbách reformu v každém případě zruší, a to mohlo vést k menšímu zájmu vyvádět část sociálních odvodů do soukromých fondů. Spoření v druhém pilíři navíc koncipovala bývalá pravicová vláda jako dobrovolné, jedině TOP 09 byla ochotna uvažovat o tom, že by to mohlo být povinné, ale občanští demokraté s tím nesouhlasili, stejně jako Věci veřejné.

Na koaličním jednání ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD také řekl, že trvá na ukončení transformace České pošty na akciovou společnost. „Rádi bychom ji ponechali ve formě státního podniku. To jednání jsme ještě přerušili,“ řekl předseda vlády.