Kočky - zdarma, ale i za desítky tisíc korun

Získat kotě není složité. Vedle darovaného od (známých je možné si je vybrat v útulcích, na výstavách koček a také na internetu je z čeho vybírat. Kotě s průkazem původu se dá běžně na výstavách pořídit za 3 až 8 tisíc korun, ale exotická koťata například kočky bengálské mohou stát i více než 25 tisíc korun.

"Kotě by se mělo vybírat nejen podle ceny, ale také podle časových možností zájemce. Když někdo chodí pozdě večer domů a nemá sílu na intenzívní hodinové házení myšičky a hraní si s kočkou, je lepší, aby si pořídil spíše klidnou perskou kočku než temperamentní siamské kotě. Výběr kotěte by se neměl uspěchat, je dobré nechat si čas na pozorování, jak se chová, zda není agresivní, nebo naopak ustrašené," říká chovatelka koček Milena Řezníčková.

Ještě předtím, než se kočka dostane do domácnosti, je potřeba se zamyslet nad tím, kde bude spát, jak se bude převážet k zvěrolékaři, co a z čeho bude žrát. Všechny potřebné věci je možné přitom nakoupit v různých cenových relacích. Plastová miska na žrádlo se dá pořídit za 50 korun, nerezová stojí o sto korun víc.

Podobně "obyčejné" kočičí WC stojí 100 korun, pokud však chce majitel kočce dopřát soukromí a pořídí jí zakrytý záchod s dveřmi, připlatí nejméně 500 korun navíc.

Do výbavy koček patří také škrabadlo. "Kočky si potřebují brousit drápky, když nemají škrabadlo, odnese to nábytek," vysvětluje Milena Řezníčková. V obchodech nabízejí drahé škrabací sloupky, jako škrabadlo přitom může stejně dobře sloužit zbytek koberce.

Stravování koček by mělo být odlišné u koťat, která jedí častěji, a dospělých, starých či nemocných koček. "Vžitá představa, že kočky mají pít hodně mléka, není na místě. Kočky mají (sice mléko rády, ale mohou po něm mít zažívací potíže. Ani zbytky lidského jídla by se neměly kočkám dávat, protože pokud je slané a kořeněné, ničí jim ledviny," upozorňuje Milena Řezníčková.

Náklady vynaložené na chov čistokrevné kočky se mohou částečně vrátit, pokud má koťata. "Čistokrevná koťata se dají (nejlépe prodat přes internet nebo na výstavách. Výnos z prodeje koťat zhruba pokryje náklady spojené s péčí za první čtyři až pět měsíců, dokdy je lepší nechat je u matky. V Čechách většinou nejde na rozdíl od prodejů do zahraničí o nijak ziskovou záležitost," vysvětluje Řezníčková.

Co kočky potřebují a kolik to stojí?

* speciální přepravka: 500 korun (plastová) až 2000 korun (proutěná), látková taška od 200 korun

* pelíšek: 400 až 2000 korun, 3000 korun odpuzující blechy

* kočičí WC: od 100 korun plastový, od 600 korun zakrytý s dveřmi

* škrabadlo: zadarmo kup koberce, od 100 korun

* misky na žrádlo: 50 až 200 korun. Ke koupi je i automatická krmička pro čtyři porce s hodinovým strojkem, který pootáčí víko v nastaveném čase, stojí zhruba 650 korun

* kočkolit: 1 kg od 8 korun

* žrádlo: suché granule zhruba od 7 korun za den pro dospělou kočku, konzerva od 10 korun

* veterinář očkování proti vzteklině a kočičímu moru, leukóze a zánětu horních cest dýchacích: ročně zhruba 150 až 400 korun podle ordinace

* kastrace: zhruba 500 až 900 korun

* odčervení: zhruba od 20 korun podle váhy nejběžnější onemocnění: záněty očí a uší, zubní kámen, záněty horních cest dýchacích, paraziti, angíny, zažívací potíže

POZOR! Koťata přivezená z vesnice bývají někdy zablešená, začervená, mají ušní svrab a rýmu.

Poznámka: ceny jsou orientační


Témata: Očkování, Svrab