Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolečka z PVC nejsou kvalitní

aktualizováno 
Všechny testované dětské in - line brusle byly nakoupeny v běžné obchodní síti a předány pracovníkům Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou.
line brusle byly nakoupeny v běžné obchodní síti a předány pracovníkům Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou. Ti nejdříve posoudili kvalitu materiálu, provedení a návody k obsluze a údržbě (pokud byly u bruslí přiloženy). Laboratorní testy pak ověřily kvalitu a bezpečnost každého páru bruslí. Zkoušky zahrnovaly měření statického tření koleček (přilnavost k povrchu), statické zatížení bruslí, horizontální čelní náraz proti přednímu kolečku, vertikální náraz proti brzdovému zařízení a vertikální rázové namáhání. Další, praktické části testu se zúčastnilo pouze devět párů, neboť u bruslí Yashima došlo při nárazových zkouškách k vážnému poškození. Se zbývajícími bruslemi vyzkoušeli během týdne pod dohledem zkušebního technika tři zkušení osmiletí jezdci rychlost, říditelnost (zatáčení, přešlapování), rozjezd a brzdění, freestyle (skoky, jízda pozadu, otočky, jízda z kopce a do kopce), modelový hokejový zápas i snadnost nazutí a přizpůsobení bruslí noze.
LANDWAY WS-503 JUN ***

Cena: 890 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/64
Poznámky: dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, nejlepší z testovaných bruslí s PVC kolečky (při odrazu se téměř nesmekaly).

LANDWAY WS-5100 KIDS **

Cena: 1350 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/64
Poznámky: horší jízdní vlastnosti, hlučné, třídílný plastový skelet i vysoká vložka nastavitelné na 4 velikosti, brzda na obou podvozcích, montážní nářadí v ceně (kombinovaný imbusový klíč se šroubovákem), zapínání nelze pevně utáhnout, nevyhovující kolečka (velmi nízké statické tření).

BAUER F 25 JUNIOR *****

Cena: 1599 Kč 2)
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/72
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, jezdcům nejlépe seděly na noze, dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, možnost nastavení náklonu brzdy, montážní nářadí v ceně (2 imbusové klíče), chyběl návod k obsluze a údržbě.

TEMPISH FLEXI LINE ****

Cena: 1390 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/64
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, třídílný plastový skelet nastavitelný na 4 velikosti, vysoká vnitřní vložka s elastickou špičkou, brzda na pravém i levém podvozku, montážní nářadí v ceně (2 imbusové klíče).

BRODWAY PAI 7000L **

Cena: 999 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/60
Poznámky: horší jízdní vlastnosti, při jízdě hlučné, dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, brzda na pravém i levém podvozku, nevyhovující kolečka (velmi nízké statické tření).

STREET FIGHTER RACER 150 JR ****

Cena: 1399 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/70
Poznámky: dobré jízdní vlastnosti, pevný plastový skelet s nízkou vnitřní vložkou, brzda na pravém i levém podvozku, vhodné pro rychlou jízdu, nedostatečný návod k obsluze a údržbě.

ACRA CS 323A6 **

Cena: 699 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/60
Poznámky: horší jízdní vlastnosti, při jízdě hlučné, dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, nevyhovující kolečka (velmi nízké statické tření), chyběl návod k obsluze a údržbě.

YASHIMA YJR 3 * 3)

Cena: 999 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/60
Poznámky: dvoudílný plastový skelet s podvozkem (monoblok), který nelze vyměnit, vysoká vnitřní vložka, nevydržely při nárazových zkouškách (nenávratné poškození podvozku, přesazení os, uvolnění koleček), vyřazeny z praktických zkoušek.

OXYGEN BREEZON JR *****

Cena: 2790 Kč
Kolečka (materiál 1) / průměr v mm): PU/70
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, měkká, anatomicky tvarovaná obuv bez vložky, vyměnitelný podvozek, montážní nářadí v ceně (4 imbusové klíče), návod k obsluze a údržbě patřil k jinému typu bruslí.

ROCES ORLANDO 12 J-2 *****

Cena: 2699 Kč
Kolečka (materiál 1) / průměr v mm): PU/72
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, plastový skelet nastavitelný na 4 velikosti, stavitelná vysoká vnitřní vložka s vyztuženým kotníkem, podvozek litý se skeletem, montážní nářadí v ceně (2 imbusové klíče, náhradní šroub k podvozku a páka k pojistce stavitelnosti), nedostatečný návod k obsluze a údržbě.

Podle časopisu pro spotřebitele TEST, 12/2000

Poznámky: celkové hodnocení zahrnuje posouzení jízdních vlastností, trvanlivosti a splnění bezpečnostně technických požadavků, návody k použití a údržbě byly posuzovány zvlášť, stupnice hodnocení od ***** velmi dobré až po * nedostačující, 1) PU - polyuretan, PVC - polyvinylchlorid, 2) akční cena v době nákupu, 3) z praktických zkoušek vyřazeny

Pramen: TEST, časopis pro spotřebitele 12/2000. Pro TEST hodnotil Strojírenský zkušební ústav Jablonec nad Nisou.

In-line minimum

* Dětské brusle by neměly mít horší kvalitu než brusle pro dospělé. I u nich platí: ruce pryč od bezejmenných nejlevnějších výrobků.

* Nekupujte nikdy brusle bez dítěte. Vždy je nutné brusle dobře a beze spěchu vyzkoušet. K výběru vhodných bot velmi pomůže i krátká projížďka (umožňují-li to prostory prodejny).

* Vhodnější jsou brusle s přezkami než se šněrováním, neboť dítě nemusí mít dostatečnou sílu na dotažení tkaniček. Nedostatečně fixované kotníky jsou vystaveny nebezpečí zranění.

* Brzdy by měly být z gumy (měly je všechny testované modely). Vyhněte se brzdám z pevné umělé hmoty. Při brzdění se taví a brzdná dráha se prodlužuje až na 15 metrů. Brusle bez brzdy nekupujte vůbec.

* Nikdy nekupujte obuv o několik čísel větší, aby dítěti déle vydržela. Příliš dlouhé brusle se velmi těžko řídí. Navíc jsou již k dostání modely s nastavitelnou velikostí. Obuv nesmí nikde tlačit a musí pevně držet klouby, pouze prsty snesou trochu více prostoru.

* Nenechte se příliš ovlivnit klasifikací ložisek (většinou udávané ve třídách ABEC). Kvalitu ložisek nelze při nákupu bezpečně odhadnout. I krátká projížďka vypoví o ložiskách daleko více než protáčení koleček rukou na vyzuté botě. Novým kolečkům se však někdy do otáčení moc nechce a zaběhnou se až po určité době.

* Velikost koleček a jejich tvrdost by měly odpovídat tomu, k čemu budou brusle sloužit. S většími kolečky jsou brusle sice rychlejší, ale méně obratné. Na hladkém asfaltu jezdí nejrychleji kolečka třídy 78A-82A (tvrdá). Měkká kolečka (třída 72A-76A) jsou pomalejší, rychleji se opotřebují, ale na hrubém povrchu lépe tlumí otřesy a jsou pohodlnější.

* Mezi tzv. hard-boots (boty s vnější pevnou umělohmotnou částí a vnitřní vložkou) a soft-boots (boty z pevné tkaniny bez vnitřní části) není podstatný rozdíl v kvalitě či komfortu. Názor, že se v hard-boots dříve potí nohy, zkušenosti bruslařů nepotvrzují. Pro začátečníky je lepší pevnější výztuha. Naopak ohebná bota umožňuje volný pohyb, který však předpokládá vyspělejší techniku jízdy. Mezi testovanými měly soft-boots pouze brusle Oxygen Breezon.

* Před nákupem zkontrolujte, zda u bruslí nechybí návod k použití a údržbě, případně záruční list.

* Občasnému pádu se nevyhne ani zkušený jezdec: nutná je přilba (v nouzi postačí i cyklistická) a chrániče (hlavně kolen, dlaní a loktů). Ty musí dítěti perfektně sedět a nepřekážet při jízdě.

* Zejména u větších dětí kontrolujte, zda si neodmontovávají brzdy. Ani dobří bruslaři se bez nich neobejdou.

TEST DNES je nezávislá příloha pro spotřebitele financovaná z rozpočtu redakce MF DNES * Redakčně testované zboží nakupuje v běžné obchodní síti * K testování nepřijímá vzorky od výrobců nebo dovozců * Testy výrobků jsou zpracovávány v akreditovaných laboratořích nebo státních zkušebnách * Testované zboží navíc posuzuje tým nezávislých odborníků * Odborníci pověření vedením testu v laboratořích nejsou závislí na výrobcích ani prodejcích * Testy ze zahraničních spotřebitelských časopisů TEST DNES publikuje pouze s výslovným souhlasem jednotlivých vydavatelů a pouze v případech, kdy více než polovina testovaných vzorků je zastoupena i na českém trhu * Příloha rovněž zveřejňuje výsledky šetření státních orgánů * Články v příloze neobsahují placenou inzerci, nejsou ovlivněny výrobci ani žádnými finančními zájmy * Uveřejněné materiály nesmějí být reprodukovány bez souhlasu redakce * Výsledky testů nesmějí být použity bez souhlasu redakce ke komerčním účelům * Starší i nové testy z této přílohy lze najít v internetovém magazínu iDNES na adrese http://www.idnes.cz/test. Své připomínky a vzkazy k příloze TEST DNES můžete zaslat elektronickou poštou na adresu testdnes@mafra.cz

Připomínky k testům hospod pak na adresu hospody@mafra.cz


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Test dvojí kvality potravin, které provedlo slovenské ministerstvo zemědělství.
PŘEHLEDNĚ: Slováci zjistili u poloviny potravin výrazné rozdíly v kvalitě

Slovenské ministerstvo zemědělství už podruhé otestovalo rozdíly v kvalitě potravin. Druhý test prokázal u téměř poloviny zkoumaných potravinářských výrobků...  celý článek

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání tripartity 17....
Řešení dvojí kvality potravin si žádá revizi směrnice EU, prohlásil Sobotka

Řešení problému dvojí kvality zboží v zemích evropské osmadvacítky podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vyžaduje revizi unijní směrnice o nekalých...  celý článek

košík, ilustrační foto
Velké srovnání nákupů: Česko nejdražší, Polsko levné, Německo kvalitní

Redaktoři deníku MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny a složení potravin a drogerie. Výsledek testu ukázal, že pokud chcete...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.