Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolín nestihne dokončit byty

  17:24aktualizováno  17:24
Všech 850 bytů pro zaměstnance automobilky Toyoty, Peugeotu a Citroënu (TPCA) v Kolíně se letos nedokončí. Přípravy na stavbu části bytových domů totiž nejdou tak rychle, jak se čekalo. A nic na tom nezměnilo ani rozhodnutí zastupitelů z tohoto týdne, když uvolnili téměř deset milionů korun na další výkupy pozemků pod budoucími byty.

„Počítám, že by jich letos mohlo být hotových tak osmdesát procent,“ potvrdil starosta Miroslav Kaisler. Automobilka ale nechce nic takového slyšet - na možnost získat snadno v Kolíně byt totiž láká z celého Česka dělníky, jichž potřebuje do podzimu přijmout ještě tisíc.

V Kolíně mělo do konce roku přibýt 856 bytů. Podle dohody mezi vládou a TPCA je mají přednostně dostávat zaměstnanci automobilky. Majitelem bytů bude město, které také stavbu zajišťuje. Zhruba 300 bytů vzniká v areálu bývalých kasáren, kde muselo město podle požadavku hygieniků předělat některé stavební projekty - odborníci totiž tvrdili, že jinak bude v bytech vyšší hluk od nedaleké hlavní silnice, než kolik povolují předpisy. Tak vzniklo asi dvou až tříměsíční zpoždění. Podobné je to i s byty u vodárny. Tam se zase čekalo, až poslanci v rámci rozpočtu schválí 300 milionů na vybudování infrastruktury.

Automobilka TPCA sleduje vývoj kolem bytů s nelibostí. Zpoždění by jí totiž mohlo způsobit problémy s náborem zaměstnanců. A protože továrna najede koncem roku na plnou výrobu, bude potřebovat i plný stav pracovníků. Velká část zaměstnanců přitom nyní bydlí provizorně na ubytovnách, neboť v kasárnách je dokončeno teprve 140 bytů. „Věříme, že město udělá vše pro to, aby skluz ve výstavbě dohnalo. Jakékoli další zpoždění je pro nás naprosto nepřijatelné,“ uvedl mluvčí automobilky Matěj Matolín. Zastupitelé tento týden rozhodli, že od soukromých majitelů koupí další část polí u vodárny. Při plánování bytové výstavby se zjistilo, že pro nový bytový areál tady bude potřeba víc pozemků, než se původně počítalo. Za tyto parcely chtějí vlastníci téměř deset milionů. „Zkoušeli jsme žádat stát o dotaci, ale definitivně nám řekli, že nic nedostaneme,“ řekl zastupitel Milan Janoušek, který s majiteli o ceně vyjednával.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Radnice měla ze své pokladny už předloni platit 17 milionů za první část pozemků. To ale zastupitelé odmítli a ministerstvo alespoň polovinu kupní ceny uhradilo. Výstavba bytů pro automobilku je totiž společnou akcí města a státu. Ten dal Kolínu 333,5 milionu korun, zbývajících 411,5 milionu si město muselo loni půjčit. Za úvěr ale ručí stát a podle propočtů by na jeho třicetileté splácení měl stačit výnos z nájemného.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Montážní závody Foxconnu či Panasonicu patří v Česku k největším...

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz