Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komárek koupil půlku Vítkovice Holdingu

  16:21aktualizováno  16:21
Skupina Karla Komárka si zakládá středoevropské strojírenské impérium. Společnost Industrial Group Holding z Komárkovy skupiny K&K Capital Group se dohodla Na koupi padesáti procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Cenu tají. Podle informací MF DNES se však pohybuje kolem 2,5 miliard Kč.
Karel Komárek vytváří největší strojírenskou skupinu ve střední Evropě. Ilustrační foto

Karel Komárek vytváří největší strojírenskou skupinu ve střední Evropě. Ilustrační foto | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"Koupě byla financována z vlastních zdrojů a její dokončení podléhá ještě schválení antimonopolním úřadem Evropské komise," uvedla Komárkova mluvčí Marie Schorchtová. Uzavření obchodu předpokládá v horizontu půl roku.

Komárek koupil vítkovickou strojírnu od podnikatele Davida Berana, který měl 45 procent, dalších pět procent mu prodal Petr Novotný. Komárek spojením jejich podílů získal větší podíl, než má předseda představenstva Jan Světlík. Ten měl rovněž 45 procent akcií, které získal přibližně před třemi lety v privatizaci.

"Vůbec jsem nevěděl, že Beran s Novotným akcie prodávají. Porušili tím dohodu o předkupním právu na akcie, měli to nabídnout mě," řekl Světlík.

Síly s Komárkem jsou podle něj nyní vyrovnány, protože zbylých pět procent stále vlastní Světlíkovi partneři Jaromír Šiler a Milan Juřík.

Světlík však nepředpokládá, že by se s Komárkem na další strategii firmy nedohodl. "Vnímám pozitivně to, že jsme schopni se s Komárkem bavit. S panem Beranem už to nešlo," sdělil.

Beran s Novotným v tiskovém prohlášení uvedli, že své podíly ve vítkovické společnosti prodávají právě kvůli rostoucím neshodám se Světlíkem.

"My oba nejsme schopni překonat stále větší nesoulad mezi námi a akcionářem Janem Světlíkem, který vyvrcholil jeho snahou o ovládnutí společnosti v rozporu s uzavřenou a platnou akcionářskou smlouvou," napsali.

Rovněž se prý prodejem chtějí distancovat od praktik poškozujících minoritní akcionáře firmy. Pověřili svého právníka, aby prověřil, zda nejde o protizákonné omezování práv menšinových vlastníků.

Světlík tvrdí, že hlavní problém byl v tom, že Beran s Novotným ho opakovaně tlačili k tomu, aby firma podala žalobu na neplatnost smlouvy o prodeji lukrativní firmy Vítkovice Steel. Tu prodával stát, a to nejprve jedné státní společnosti, která ji potom teprve prodala ruské společnosti Evraz. - více zde

"Předpokládáme, že tyto spory se podaří vyřešit," uvedla Schorchtová.

Komárkův Industrial Group Holding se po převzetí vítkovické firmy, jejíž tržby mají letos dosáhnout 21 miliard korun, stane podle Schorchtové největší strojírenskou skupinou ve střední a východní Evropě.

Do holdingu již nyní patří Bonatrans, největší evropský výrobce železničního dvojkolí, dále výrobce obráběcích strojů Kovosvit a strojírenská firma ŽDB. Industrial Group Holding tak příští rok očekává své celkové tržby kolem 35 miliard korun a hrubý zisk ve výši tří miliard korun.

Komárek kromě koupě Vítkovic včera oznámil, že se jeho Atlantik Financial Holding stal 60procentním akcionářem správce majetku ABN AMRO Asset Management, který spravuje majetek asi 2,5 miliardy korun pro zhruba 1200 klientů. Cenu nezveřejnil. Nová firma bude působit pod názvem Atlantik – Kilcullen Asset Management a do pěti let by měla mít ve správě majetek v hodnotě 15 miliard korun, sdělila  Schorchtová.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Najdete na iDNES.cz