Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komárek koupil půlku Vítkovice Holdingu

  16:21aktualizováno  16:21
Skupina Karla Komárka si zakládá středoevropské strojírenské impérium. Společnost Industrial Group Holding z Komárkovy skupiny K&K Capital Group se dohodla Na koupi padesáti procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Cenu tají. Podle informací MF DNES se však pohybuje kolem 2,5 miliard Kč.
Karel Komárek vytváří největší strojírenskou skupinu ve střední Evropě. Ilustrační foto

Karel Komárek vytváří největší strojírenskou skupinu ve střední Evropě. Ilustrační foto | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"Koupě byla financována z vlastních zdrojů a její dokončení podléhá ještě schválení antimonopolním úřadem Evropské komise," uvedla Komárkova mluvčí Marie Schorchtová. Uzavření obchodu předpokládá v horizontu půl roku.

Komárek koupil vítkovickou strojírnu od podnikatele Davida Berana, který měl 45 procent, dalších pět procent mu prodal Petr Novotný. Komárek spojením jejich podílů získal větší podíl, než má předseda představenstva Jan Světlík. Ten měl rovněž 45 procent akcií, které získal přibližně před třemi lety v privatizaci.

"Vůbec jsem nevěděl, že Beran s Novotným akcie prodávají. Porušili tím dohodu o předkupním právu na akcie, měli to nabídnout mě," řekl Světlík.

Síly s Komárkem jsou podle něj nyní vyrovnány, protože zbylých pět procent stále vlastní Světlíkovi partneři Jaromír Šiler a Milan Juřík.

Světlík však nepředpokládá, že by se s Komárkem na další strategii firmy nedohodl. "Vnímám pozitivně to, že jsme schopni se s Komárkem bavit. S panem Beranem už to nešlo," sdělil.

Beran s Novotným v tiskovém prohlášení uvedli, že své podíly ve vítkovické společnosti prodávají právě kvůli rostoucím neshodám se Světlíkem.

"My oba nejsme schopni překonat stále větší nesoulad mezi námi a akcionářem Janem Světlíkem, který vyvrcholil jeho snahou o ovládnutí společnosti v rozporu s uzavřenou a platnou akcionářskou smlouvou," napsali.

Rovněž se prý prodejem chtějí distancovat od praktik poškozujících minoritní akcionáře firmy. Pověřili svého právníka, aby prověřil, zda nejde o protizákonné omezování práv menšinových vlastníků.

Světlík tvrdí, že hlavní problém byl v tom, že Beran s Novotným ho opakovaně tlačili k tomu, aby firma podala žalobu na neplatnost smlouvy o prodeji lukrativní firmy Vítkovice Steel. Tu prodával stát, a to nejprve jedné státní společnosti, která ji potom teprve prodala ruské společnosti Evraz. - více zde

"Předpokládáme, že tyto spory se podaří vyřešit," uvedla Schorchtová.

Komárkův Industrial Group Holding se po převzetí vítkovické firmy, jejíž tržby mají letos dosáhnout 21 miliard korun, stane podle Schorchtové největší strojírenskou skupinou ve střední a východní Evropě.

Do holdingu již nyní patří Bonatrans, největší evropský výrobce železničního dvojkolí, dále výrobce obráběcích strojů Kovosvit a strojírenská firma ŽDB. Industrial Group Holding tak příští rok očekává své celkové tržby kolem 35 miliard korun a hrubý zisk ve výši tří miliard korun.

Komárek kromě koupě Vítkovic včera oznámil, že se jeho Atlantik Financial Holding stal 60procentním akcionářem správce majetku ABN AMRO Asset Management, který spravuje majetek asi 2,5 miliardy korun pro zhruba 1200 klientů. Cenu nezveřejnil. Nová firma bude působit pod názvem Atlantik – Kilcullen Asset Management a do pěti let by měla mít ve správě majetek v hodnotě 15 miliard korun, sdělila  Schorchtová.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Neprůstřelné vesty české textilky možná obléknou i agenti FBI

(Ilustrační snímek)

O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí strakonická textilní firma Moira, má zájem americký Federální úřad pro...

Najdete na iDNES.cz