Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komárek údajně obstavil Beranovi akcie Profireal Group

  8:49aktualizováno  8:49
Podnikatel Karel Komárek obstavil podnikateli Davidu Beranovi akcie finančního holdingu Profireal Group v rámci probíhajícího exekučního řízení, Komárkova právní kancelář Glatzová & Co. to zveřejnila formou placeného inzerátu v dnešních Hospodářských novinách.
Karel Komárek, David Beran

Karel Komárek, David Beran | foto: iDNES.cz

Beranovi, kdysi jednomu z nejbohatších českých byznysmenů, tak hrozí, že přijde o poslední větší majetek, který mu v ČR zbývá. Šéf Profirealu David Chour ovšem tvrdí, že akcie obstaveny nejsou.

"V důsledku této skutečnosti (exekuce) je protiprávní jakákoliv dispozice s dotčenými akciemi panem Beranem, společností Profireal Group nebo členy jejího statutárního orgánu," píše se v inzerátu. Podle oznámení byla exekuce zahájena poté, co Beran Komárkovi nezaplatil 1,5 miliardy korun odškodného, jak mu už v květnu uložil arbitrážní soud v Paříži.

"Akcie Profirealu jsou v listinné podobě. Podle mých informací v žádném případě nebyly zabaveny, lze s nimi volně disponovat," řekl HN Chour. Podle něj je smyslem inzerátu Komárkových právníků klamání veřejnosti.

Chour zároveň HN potvrdil možný prodej Profirealu, žádné konečné rozhodnutí ale podle něj nepadlo. "Nikdy jsme netajili, prodej skupiny nebo její části považujeme za variantu, jak získat další finanční zdroje na rozvoj našeho byznysu. Kdyby někdo přišel s vhodnou nabídkou, je možno se na prodeji domluvit," řekl deníku.

Profireal se sídlem v Nizozemsku, který kromě České republiky poskytuje služby také v Polsku a Bulharsku, čeká letos podle Choura zisk ve výši pět milionů eur (asi 127 milionů Kč) při obratu zhruba 130 milionů eur (asi 3,31 miliardy Kč). Loni byla firma v mírné ztrátě, v roce 2007 měla zisk kolem šesti milionů eur. "Letos jsme zaznamenali sice pokles v oblasti spotřebitelských půjček, zato nám výrazně roste byznys v oblasti odkupu a vymáhání pohledávek," řekl deníku Chour.

Spor Komárka s Beranem


Komárek se s Beranem soudí o akcie strojírenských Vítkovic, v nichž Beran po privatizaci získal 45procentní podíl. Před třemi lety se Beran názorově rozešel s majoritním vlastníkem Vítkovic Janem Světlíkem a podíl nabídl k prodeji Komárkovi. Podle rozhodnutí několika tuzemských soudů tím ale porušil Světlíkovo předkupní právo a akcie musí vydat Světlíkovi. Přesto rozhodla v květnu pařížská arbitráž, že má podíl předat také Komárkovi a zároveň mu vyplatit odškodné v celkové výši 1,7 miliardy korun.

Beran se s Komárkem soudil i o další majetky a v průběhu vleklé obchodní války přišel o mnohamiliardové podíly ve firmách ŽDB Bohumín a Bonatrans. Zkrachovala mu řada menších projektů, jež původně plánoval spolu s Komárkem. Od letošního jara čelí také vyšetřování kvůli čtvrtmiliardovému daňovému úniku.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Najdete na iDNES.cz