KOMENTÁŘ: Finanční pomoc Irsku. Do hrobu

  9:58aktualizováno  9:58
Jaký je rozdíl mezi Irskem a Islandem? Podle vtipu, který koloval Dublinem nedlouho po pádu Islandu na podzim 2008, zněla správná odpověď: jedno písmeno a šest měsíců. Poslední verze hovoří už jen o písmenu "c" jako jediném rozdílu mezi "Ireland" a "Iceland". Smutné je, že už to není vtip. To je druhý rozdíl.
Demonstrant s irskou vlajkou před budovou ministerstva financí v Dublinu.

Demonstrant s irskou vlajkou před budovou ministerstva financí v Dublinu. | foto: AP

Irsko v nejbližších týdnech přijme záchranné úvěry pro sebe, a především pro své banky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Kolik a za jakých podmínek, se ještě neví. Hovoří se o částce na úrovni sta miliard eur. Na pětiprocentní úrok a pod podmínkou dalších úspor. Už dříve irská vláda sama slíbila spořit dvě procenta HDP (výkonu ekonomiky) ročně. Zhruba tolik potřebujeme trvale ušetřit v Česku v průběhu nejbližších tří let, a jaký je z toho poprask.

Pánové s kufříkem, jak emisary EU a MMF přezdívá český ministr financí, si řekli v Irsku o další škrty, které budou stát každého ze 4,4 milionu obyvatel zhruba devadesát tisíc korun na vyšších daních a nižším přerozdělování během čtyř let. Dolů půjdou platy, přídavky na děti a nezaměstnaným, o 13 procent se sníží i minimální mzda.

True

Irové jsou bojovníci. Dlouho bojovali o nezávislost, odcházeli do exilu. To se bude opakovat i teď. Lidovým hrdinou je řidič míchačky popsané nápisy "Toxic Bank", který s ní vlétl do brány parlamentu. Stalo se to pár dnů poté, co znárodněná Anglo Irish Bank požádala o další příděl veřejných peněz. Racionální Irové už ostrov opouštějí.

Po dvou dekádách růstu počtu obyvatel se loni tento trend zlomil. Tragikomickým příkladem jsou vesnické sportovní kluby, které se odhlašují ze soutěží, protože nedají dohromady plnou sestavu. K odchodu je vede jednoduchá úvaha: Proč bych měl po zbytek života splácet nesplatitelné dluhy.

"Obyčejní" Irové se často vidí jako nevinné oběti bankstrů (bankéř + gangster = bankster), kteří zbohatli na realitním boomu, a teď mají po skončené hostině za ně účet zaplatit. Přestože postupně vycházejí na světlo zprávy o podvodech a špatné kontrole bank, boomu si užili všichni. Na vyšších tržbách, výplatách, při prodejích bytů. Konečně irští developeři a podnikatelé hojně kupovali a zvyšovali životní úroveň i v Česku.

True

Přesto: současná "pomoc" Irsku je pomocí do hrobu a jen dál oddaluje řešení. Přiznání skutečných ztrát v britských, německých, francouzských či španělských bankách z investic doma a v zahraničí.

Irská vláda zkusila hrát vabank a nevyšlo to. Před dvěma lety se zaručila za sto procent hodnoty vkladů i jiných závazků bank. I když několikanásobně převyšují možnosti země a jsou nekryté. Britské banky půjčily irským bankám a obyvatelům nejvíc - 170 miliard eur, německé 130 miliard. Pomoc Irům je ve skutečnosti pomoc Británii a Německu. Proto o ni ani nestáli.

Obdobně bude záchrana Portugalska spásou pro španělské banky, pomoc Španělsku zase pro ty francouzské.

Až to irská ulice prokoukne, nezůstane u jedné míchačky. Dost o Irsku. Neznáte nějaký vtip o Portugalsku, Španělsku, Itálii a Francii? V tomto pořadí, prosím.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

Najdete na iDNES.cz