KOMENTÁŘ: Prolomení limitů na Bílině byl logický krok

  20:00aktualizováno  20:00
Dnešní rozhodnutí vlády o částečném prolomení dlouholetých územních limitů pro těžbu hnědého uhlí ukazuje více než cokoli jiného, jak je v současnosti obtížné zorientovat se v energetice, resp. smysluplně rozhodnout o jejím budoucím směrování.

Energetický analytik JT, drobný akcionář ČEZ Michal Šnobr | foto:  František Vlček, MAFRA

Prostředí v energetice je plné distorzí, regulací, nestability a nedává sektoru potřebné tržní signály. S přicházejícím vývojem technologií, rozvojem obnovitelných zdrojů a možností skladování elektřiny vykazuje obor všechny známky přicházející revoluce jak v systému, tak i struktuře.

Ukazuje se, že domácí politici i úředníci v tomto směru pomalu ale jistě ztrácejí půdu pod nohama a budoucnost české energetiky je stále více závislá na vývoji v Německu, EU ale na signálech z vnějšího prostředí.

Na jednu stranu rozhodnutí o prolomení limitů vnímám tak, že šlo o to, stávajícím elektrárnám alespoň poskytnout dostatek uhlí na jejich plnou životnost. Na druhou stranu je zřejmé, že samotné uhelné elektrárny a tedy i těžba uhlí, nebudou mít v následujících letech na růžích ustláno. Prolomení limitů na Bílině vnímám jako logický krok i se všemi negativními důsledky na životní prostředí.

Naopak další odložení rozhodnutí o dole ČSA vnímám jako známku postupného útlumu uhelné energetiky. Není žádnou náhodou, že v poslední době roste počet finančních institucí, správců majetku, ale i států, které zcela odmítají uhelnou energetiku a je zřejmé, že tento tlak bude sílit. Česko se z něj v rámci EU ale i globálních trhů rozhodně nevymaní.

Německo rozhoduje i o české energetice

V tomto směru si Česko bude muset počkat, jak dopadne směřování energetiky v Německu. Tato země „vrtí“ celou Evropou, evropskou energetikou nevyjímaje. Důsledky chování Německa v energetice jsou pro sousední Česko fatální a je naprosto naivní si myslet, že v rámci EU tomu může být jinak.

Německo nyní čelí dvěma klíčovým změnám. Do roku 2020 chtějí Němci snížit emise o 40 procent proti roku 1990 a do roku 2022 odstavit všechny jaderné elektrárny. Zdá se ale, že obojí dohromady v tak krátkém časovém horizontu bude značně obtížné.

A právě v této věci a v Německu se rozhodne i o budoucnosti české energetiky, resp. budoucnosti těžby a spalování uhlí v Česku. Nikde tedy není garantováno to, že všechny nové a retrofitované uhelné elektrárny v Česku se dožijí své plné životnosti, tedy že prolomení těžby na Bílině bude plně efektivní. Naopak naděje na těžbu v dole ČSA dle mého klesá každým dnem a otevřená vrátka ze strany vlády považuji více méně za nadbytečná.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...

Uzavírka přihlášek se blíží, nominujte na Podnikatele roku

Titul EY Podnikatel roku 2017 získal Lubomír Stoklásek, majitel firmy Agrostroj...

Nominační fáze devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku vrcholí. Podávat přihlášky nebo zasílat nominace lze už...Najdete na iDNES.cz