Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Na levnějším oblečení z Asie vyděláváme, ale není to zadarmo

  • 90
Tragédie, která má "správnou" velikost a načasování, může měnit svět. K lepšímu, ale někdy i k horšímu. Již více než devět set mrtvých šiček a šičů nalezených v suti zřícené továrny kousek od Dháky, hlavního města asijského Bangladéše, takovou lidskou tragédií může být.

Šokující je svým rozměrem, navíc přichází v sérii obdobných neštěstí, za kterými stojí snaha srazit náklady na minimum, ošulit systém a vydělat, či alespoň přežít. Trefuje se do období, kdy se ve vyspělých státech obecně šetří, což vyvolává masivní tlak na cenu v celém potravním řetězci . od výrobce až po regál. A zároveň se v Evropě, Japonsku a USA přemýšlí, jak zůstat se svým humánním a všechno-postupně-regulujícím přístupem ekonomicky relevantní proti nehumánní a minimálně regulující Asii.

Asijské textilky: nejhorší platy a podmínky

Čech líčí podmínky v bangladéšských továrnách zde.

Výrobci textilu a oděvů byli v historii odvětvím, které často hýbalo ekonomickým děním. Třeba jako tahouni průmyslové revoluce a objevitelé levných čínských ručiček masově opouštějící Evropu. Jako první také začali se stěhováním výroby z Číny do ještě levnějších zemí, jako jsou Bangladéš či Indonésie. Nově objevují Myanmar, který končí s diktaturou a kde se podle lobby za lepší pracovní podmínky Clean Clothes Campaign šičkám platí 0,33 až 1,1 dolaru (až 22 Kč) za den práce.

Zákazník z přesunu výroby do Asie dosud profituje. Za kus oděvu, co stál v roce 1999 1 232 korun, zaplatil letos v březnu 793 Kč, vyplývá z užšího indexu ČSÚ. Čtrnáct let nepřetržitého poklesu. Odívání a boty srážejí v posledních letech inflaci zhruba o desetinu procenta ročně. U milionové hypotéky se podobný pokles odrazí v úspoře 600 korun ročně.

V odvětví, které potřebuje masu nekvalifikované práce a nižší náklady jsou často jedinou konkurenční výhodou, se vždy platilo špatně a testovaly limity lidské důstojnosti a výdrže. Při požáru v newyorské oděvní společnosti Triangle Waist Company v roce 1911 uhořelo téměř sto padesát mladých šiček, imigrantek pracujících i na tehdejší dobu v hrozném prostředí a za minimální odměnu.

Jedna z největších průmyslových tragédií v USA tehdy odstartovala řadu pracovních a bezpečnostních zlepšení v továrnách, jako například hasicí přístroje na pracovišti či omezení práce dětí. Asijské šičky budou mít třeba podobné štěstí a v jejich zemích dojde k podobnému posunu vpřed. Zároveň jim přeji, aby na Západě nepřevládly pomýlené nápady na regulaci dovozu oděvů z levnějších zemí, což neprospěje vůbec nikomu.

Psáno v triku z Pákistánu, kalhotách z Mexika a botách z Itálie. Hlouběji jsem nepátral.