Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Řekové z půjčky uvidí jen málo, země už nesmí klopýtnout

  12:55
Řecko a eurozóna opět na chvíli našly řešení ze složité situace. Cesta k záchraně teoreticky existuje, je to ovšem velmi náročný úkol. Řecko musí přejít přes hlubokou propast a nemůže si dovolit jediný chybný krok. Na cestě přitom číhá celá řada úskalí, tvrdí ekonom David Marek v komentáři pro iDNES.cz.

Půjčku Řecko dostane, věřil si v úterý ministr financí Řecka Venizelos. A nespletl se... Vpravo premiér země Lucas Papademos. | foto: Reuters

Atény dostanou druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur. Jenže sami Řekové z peněz uvidí jen poměrně málo. Velká část půjde na program výměny dluhopisů a "oslazení" podmínek soukromým investorům, aby byli ochotni přistoupit na výrazné ztráty.

Další velká suma bude směřovat na rekapitalizaci řeckých bank, které by jinak po ztrátách z investic do státních dluhopisů vlastní země zkrachovaly. Další prostředky bude Řecko potřebovat k výplatě splatných státních dluhopisů.
Už v březnu to bude 15 miliard eur, v květnu a v srpnu dalších 8 miliard.

Bez šetření to nepůjde

Plán záchrany Řecka stojí na předpokladech, které se musí beze zbytku naplnit. Největšími riziky jsou předpoklady udržení fiskální disciplíny a návrat ekonomiky k růstu. Řecko musí trvale dosahovat primárních rozpočtových přebytků. Musí mít tedy přebytky i po odečtení úroků z dluhu. První se očekává už letos, kdy by měl primární přebytek odpovídat procentu HDP. To se zemi naposledy podařilo před deseti lety. Minimálním předpokladem do dalších let je alespoň primární přebytek 2,0 procenta HDP. Vláda a společnost si proto musí zvyknout, že současné úspory nejsou dočasnou bolestí, ale trvalým stavem veřejných financí v Řecku.

Protesty proti úsporným opatřením v Aténách

Zároveň musí řecká ekonomika projít takovou restrukturalizací, že bude schopna růst i bez dluhového dopingu. Pokud HDP neporoste alespoň o dvě procenta ročně, bude velmi složité obsluhovat veřejný dluh, který bude velmi vysoký i po "dobrovolném" odpuštění jeho velké části. 
 
Řecko je přes čtyři roky v recesi a má značné problémy s konkurenceschopností. Bude muset projít vnitřní devalvací v podobě snižování mezd a cen, což bude znamenat relativní zchudnutí obyvatelstva vzhledem k ostatním zemím v Evropě. Když k tomu přičteme 20procentní nezaměstnanost, rýsuje se pro řecké obyvatelstvo těžký výhled. Řekové nemusejí být ochotni chápat změny ekonomické a sociální situace. Turbulence sociálních nepokojů apolitického populismu by zemi spolehlivě vykolejily z obtížné cesty z krize.

Seškrtání dluhu na 120 procent stačit nebude

Bez odpisů více než poloviny hodnoty řeckých státních dluhopisů soukromými investory by bylo nemožné uvažovat o zachraňování Řecka. Aby se dluh snížil alespoň na 120 procent HDP, musely se připojit i Evropská centrální banka a centrální banky zemí eurozóny. ECB ovšem žádné ztráty neutrpí, protože nakupovala Řecké dluhopisy v době, kdy byla jejich cena ještě níže než dnes. To ale znamená, že výrazné ztráty utrpěl ten, kdo řecké dluhopisy prodával ECB.

Na konci celého snažení bude v roce 2020 dluh Řecka na úrovni 120 procent HDP. Historie přitom ukazuje, že i nejvyspělejší ekonomiky si mohou dovolit dluhy jen 90 až 100 procent HDP, aniž by zbytečně riskovaly. Existují výjimky, například Japonsko má výrazně vyšší dluh, jenže si půjčuje především od vlastních domácností. Řecko na domácí investory spoléhat nemůže a nemá k dispozici ani výhodu vlastní měny a inflační cesty k umoření dluhů. Plánovaný cíl záchrany Řecka tak vlastně není žádnou záchranou. Dluh bude muset klesnout výrazně níže, aby se situace dala považovat za stabilizovanou.

Složitost jednání k druhé záchraně Řecka ukazuje, že jde patrně o poslední pokus. O to více bude nyní důležité sledovat, jak Řecko plní všechny úkoly, které dostalo, a jak se daří resuscitovat ekonomiku zdecimovanou dlouholetým pohodlným životem na dluh nebo z dotací EU a následnou tvrdou fiskální restrikcí. Nicméně vzhledem k tomu, že v soukromých rukou zůstává již relativně malý objem řeckých dluhopisů, a poměrně nevýznamný je i objem CDS (pojištění) vypsaných na řecké dluhopisy, klesá význam řeckého faktoru pro finanční trhy. Minimálně na několik dalších měsíců je situace v Řecku zažehnána, poté už by ani bankrot země neznamenal pro zbytek světa katastrofu. Jen by se nesměla nákaza přenést na Itálii a Španělsko.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...