KOMENTÁŘ: Za drahý benzin mohou politici, sankce totiž nepomáhají

  18:30
Cena benzinu se šplhá nahoru a lidé za to mohou spílat hlavně světovým politikům, kteří rádi uvalují sankce proti Rusku, Íránu či Venezuele. Tím totiž přímo i nepřímo přispívají ke zdražování benzinu a nafty, píše v komentáři Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Řidiči budou mít dražší život. Jen minulý týden od úterý do čtvrtka vzrostla cena benzinu o 36 haléřů na litr. Zdražování tempem přesahujícím deset haléřů na litr denně jsme v Česku nezažili více než tři roky. Naposledy se podobný cenový vzlet konal v únoru 2015.

Stejně kvapně vzrůstá také cena nafty, takže pohonné hmoty jsou dnes nejdražší za celé období od srpna 2015. To by ještě nemuselo být tak zlé. Horší je, že cenový růst zřejmě jen tak neustane. Loňské levné motoristické prázdniny se letos nezopakují. Svět totiž opět doslova žízní po ropě.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Cyrrus

Po letech má letos globální ekonomika šanci růst až čtyřprocentním tempem. Rychleji expandovala naposledy v roce 2011. Přes snižování energetické náročnosti průmyslové výroby a navzdory postupnému přechodu na obnovitelné zdroje energie je to stále „stará dobrá“ ropa, která z podstatné míry pohání globální ekonomický rozkvět.

Za jediný den ekonomiky celého světa v letošním roce v souhrnu zhltají průměrně 99,2 milionu barelů. Za každou jednu minutu letošního roku si tak globální hospodářský růst vyžádá takřka jedenáct milionů litrů ropy. Zatímco je žízeň po ropě velká, přední světová napajedla si nepřejí, aby byla uhašena příliš snadno, tedy příliš levně. „Světe, chceš bumbat? Tak si hezky připlať,“ zní z Rijádu či Moskvy a dalších ropných metropolí.

Zastřešování produkce žene ceny ropy nahoru

Klíčoví těžaři v čele právě se Saúdskou Arábií a Ruskem totiž už od roku 2016 omezují produkci ropy, čímž pochopitelně podporují růst její ceny. Saúdská Arábie potřebuje dražší surovinu, aby mohla zalátat díry v rozpočtu, které vznikly následkem dramatického propadu cen ropy v roce 2014. Rijád také musí nějak ufinancovat nákladné zbrojení. Válka s povstalci v Jemenu, které podporuje arcinepřítel Írán, není levná. Ostatně Saúdská Arábie v loňském roce předběhla Rusko a umisťuje se na třetí příčce celosvětového žebříčku zemí s nejvyššími vojenskými výdaji.

Před ní už jsou pouze Spojené státy a Čína. Rusku zase dražší ropa přijde vhod z toho důvodu, že se snáze popasuje se sankcemi, které proti němu již přes čtyři roky uplatňuje Západ.

Utišení ropné žízně je však stále nákladnější nejen kvůli popsané snaze Rijádu, Moskvy a spol. Zvláště v posledních měsících se přidávají další závažné důvody. Venezuela, v lepších časech ropný exportér první světové desítky, je rozvrácena socialistickým experimentem. Ve víkendových volbách ve Venezuele zvítězila stávající hlava státu Nicolas Maduro, a lze proto očekávat další pokles dodávek ropy na světové trhy. Nejen kvůli pokračujícímu úpadku ekonomiky i těžebních kapacit, ale i z důvodu sankcí ze strany USA, na které v takovém případě nejspíše dojde.

Zase jiné sankce, tentokrát ty, které USA právě obnovují vůči Teheránu, ohrožují pro změnu dodávky íránské ropy na světové trhy. Za očekáváním zůstává také ropná produkce zemí jako Angola nebo Brazílie.

Výsledkem toho všeho je, že se barel severomořské ropy Brent v uplynulém týdnu poprvé od konce listopadu 2014 prodával za více než 80 dolarů. Zásoby ropy v ekonomicky nejvyspělejších zemích světa, sdružených v organizaci OECD, přitom aktuálně klesly na své tříleté minimum.

S přihlédnutím k tomu všemu jsou paliva v České republice stále docela levná. I přes zmíněné citelné zdražování z posledních dnů a týdnů.

Benzin je ve skutečnosti levnější než před čtyřmi lety

Když totiž barel ropy stál oněch 80 dolarů naposledy, před takřka čtyřmi lety, vyšel litr benzinu Natural 95 u českých čerpacích stanic průměrně na 35,20 koruny.

Pohonné hmoty rychle zdražují. Benzin by mohl stát až 35 korun

Dnes stojí 32,20 koruny. Benzin je tedy při stejných cenách ropy, stejné spotřební dani i DPH o tři koruny na litr levnější než tehdy. Část rozdílu lze vysvětlit silnější korunou, která je dnes oproti dolaru zhruba o 50 haléřů pevnější než koncem listopadu 2014. Silnější koruna po přepočtu pochopitelně snižuje jak korunovou cenu barelu ropy, tak tím pádem pochopitelně i korunovou cenu pohonných hmot v Česku.

Je evidentní, že u nás existuje další poměrně výrazný prostor pro zdražování jak benzinu, tak nafty. I když nelze předpokládat, že by třeba benzin opět zdražil nad 35 korun za litr, cenu přesahující 34 korun letos o prázdninách už vyloučit nelze. Zdražení nad 35 korun zabrání především sílící koruna. Ta v uplynulém měsíci proti dolaru oslabila o 1,30 koruny, takže dolar dnes stojí 21,70 koruny. Ke konci prázdnin by se ale měl prodávat už jen za 20,20 koruny.

Jestliže se loni v létě benzin prodával v průměru za méně než třicet korun, letos budou řidiči rádi, když se jeho cena ustálí o tři koruny výše. Nadávat mohou politikům.

Těm světovým. A hlavně těm, kteří rádi uvalují sankce. Jsou to totiž sankce hrozící či již namířené proti Rusku, Íránu či Venezuele, které podstatným způsobem, tak či onak, přímo či nepřímo, přispívají ke zdražování benzinu či nafty u nás i ve světě.

Jak vidno, sankce se někdy vrací jako bumerang. Naši politici však zase tolik smutnit nemusí. Dražší benzin znamená vyšší daňové inkaso. Z jednoho litru benzinu má dnes ministerstvo financí na DPH o pět procent více než na začátku roku. Moskva, Teherán či Caracas mají z jednoho litru ropy o poznání více než tehdy, a to zhruba o dvacet procent. Ale i tak se v daném srovnání čtyřikrát drobnější nárůst, který registruje česká vláda, počítá. Bumerang tedy zasahuje hlavně tuzemského řadového občana. Jak už tomu bohužel bývá.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...