Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Když zkrachovat, tak před volbami. Pomoc státu je nespravedlivá

  16:58aktualizováno  16:58
Nejlepší pro zaměstnance soukromých firem je, když jejich chlebodárce zkrachuje před volbami. Mají šanci na dárek od vlády. „Součástí tržního prostředí jsou bohužel krachy. Výroba, která nemá šanci vytvářet zisky, je odsouzena k útlumu nebo bankrotu,“ píše ve svém komentáři vedoucí ekonomického oddělení iDNES.cz Zuzana Kubátová.

Horníci z dolu Darkov. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ocelovému srdci republiky na Ostravsku hrozí infarkt. Doly OKD procházejí bankrotem, úpadek hrozí části strojírenské skupiny Vítkovice. Insolvence krachujících firem ohrožuje stovky jejich dodavatelů, zaměstnávajících desetitisíce lidí.

Je před volbami, a tak se politici předhánějí v nápadech, jak situaci řešit. Vláda už odklepla pro OKD půjčku 700 milionů korun. Na útlum uhelného hornictví bude stejně muset poslat dřív či později další peníze, byť o tom zatím cudně mlčí. I tak se ze zaměstnavatelských asociací a od odborářů ozývají další požadavky.

Podle některých návrhů by stát měl pomoci nejen OKD, ale i jejich dodavatelským firmám. Aspoň daňovými úlevami... Pokud ale začnou propouštět i Vítkovice, neměli by mít nárok na pomoc od státu i jejich zaměstnanci? A když už stát pomůže lidem na severní Moravě, jak k tomu přijdou jiné regiony? Ne náhodou Ústecký kraj tlačí na vládu, aby schválila nadstandardní bolestné i pro severočeské horníky ohrožené útlumem v soukromé těžařské skupině SevEn Pavla Tykače.

Tak dost. Součástí tržního prostředí jsou bohužel krachy. Výroba, která nemá šanci vytvářet zisky, je odsouzena k útlumu nebo bankrotu. Obojí je spojeno s propouštěním a nesplacenými dluhy. Škody jsou bolestivé a obvykle nespravedlivé. Ale nemůže je kompenzovat stát. Křivil by se tím trh. Vytvářela by se jen další nespravedlnost.

Státní kasa nikdy nemůže nahradit škody všem ze všech krachem ohrožených společností. Dopadne to tak, že pomůže skupinám, které si pomoc dokážou vykřičet, protože mají silné odbory nebo šikovné lobbisty v parlamentu.

Vláda neví, co má s velkokrachy dělat

Potíž je v tom, že vlády nemají pro krachy velkých zaměstnavatelů žádnou jasnou strategii. Bankrot OKD se dal čekat dlouho dopředu, stačilo naslouchat hlasům analytiků. Přesto vládní politiky zaskočil a oni se v něm bezradně plácají. Nemají odhad nutných nákladů hornického útlumu, přou se, co přesně ze státní kasy hradit. Amatérsky zasahují do kompetencí insolvenčního správce a soudu, bezděky tak prošlapávají cestu pro možné arbitrážní žaloby na stát.

Stejně tak vlády i krajské reprezentace léta selhávají ve snaze podpořit nová pracovní místa. Na Ostravsku za posledních deset let nevznikla jediná volná plocha pro stavbu nové fabriky. Na Ústecku stát pro změnu poslal po třech letech příprav (!) 300milionovou dotaci na průmyslový park, o který nikdo nestojí a jehož developer ohlásil krach tento týden (více čtěte zde).

Na druhou stranu to, co by politici dělat měli, pořád nedělají: tlačit na lepší právní prostředí, které by zkomplikovalo tunelování perspektivních firem a odvádění kapitálu do ciziny. A také zlepšit insolvenční právo a výkon soudů, aby se bankroty v Česku – když už na ně dojde – urychlily, pomohly vyčistit trh a uvolnit kapitál pro další podnikání. Dále zlepšit vymahatelnost práva a omezit byrokracii. A konečně zkvalitnit infrastrukturu včetně těch proklínaných dálnic a silnic. Mluví se o tom léta.

Jasně, vím, že na tohle nikdy nedojde. Voličům by se takové kroky prodávaly hůř než dotace a dárky ze státní kasy...
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

Škodovka prosperuje doma i ve světě, loni dodala 1,2 milionu vozů

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 procenta více než v roce 2016. Milion...

Agrofert může slavit. Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Najdete na iDNES.cz