Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komerční bance šéfuje čilý Francouz s vášní pro čísla

  1:00aktualizováno  1:00
Více než Francouz je čtyřiačtyřicetiletý Laurent Goutard občan banky Société Générale. V ní začal pracovat po studiích, cestoval díky ní po světě v různých bankovních profesích a v ní se i oženil.

Nový ředitel Komerční banky Laurent Goutard. - Nový ředitel Komerční banky Nový ředitel Komerční banky Laurent Goutard.. | foto: Václav Pancer

Nyní už tři týdny řídí Komerční banku, kterou francouzská skupina koupila před čtyřmi lety a kterou s 1,4 milionu klientů, 7400 zaměstnanci a miliardami zisku převzal od Alexise Juana.

Ten ve svých 62 letech odešel do důchodu těšit se z rybaření na moři. Posledních šest let vedl Goutard v horké Casablance marockou banku Société Générale, menší než tu českou.

"Naznačovali mi, že bych potom mohl jít do Česka, takže jsem se v duchu připravil. A když mi to oficiálně potvrdili, byl jsem šťastný já i manželka, protože v Praze jsme kdysi byli a protože Komerční banka je nejkrásnější a největší banka Société Générale mimo Francii. I když z Maroka jsme odcházeli s těžkým srdcem," podotýká.

Do Prahy přišel už před rokem, ale nebylo jisté, jestli banku převezme. "Za ten rok mě Alexis naučil, jak se řídí velká banka," říká o svém učiteli Juanovi. Prahu poznali Goutardovi už v roce 1989, kdy pracovali ve Vídni a přijeli na výlet.

"Bylo to krásné město plné kultury, umění a historie, ale smutné. Dnes je plné barev a má spoustu míst, kam se dá jít večer," popisuje nadšeně bankéř, který ovládá vedle němčiny i angličtinu, a to bez typického francouzského přízvuku.

Pařížan bez kořenů
Goutard pochází z hlavního města Francie. "Hodně Pařížanů však nemá pocit, že by někam patřili," říká. Ani on ne. Zařadí se spíše do škatulky kosmopolita, protože na to, aby se cítil Evropanem, byl dlouho v Africe.

Nemá ani francouzské auto, ale německé audi, vedle vína mu chutná i pivo, dopřeje si i českou kuchyni a pomalu ztrácí porozumění pro francouzské dění. Přesto bude externím obchodním poradcem francouzské vlády, jak velí tradice velkého francouzského šéfa v zahraničí.

"Kromě toho, že je výborný hráč tenisu, je velký profesionál, a navíc velmi společenský," říká o něm ředitel francouzské reklamní společnosti Euro RSCG Gilles Bérouard. Ten předsedá klubu francouzských vládních expertů v Česku a jeho agentura také vymýšlí Komerční bance reklamní kampaně.

Goutard nejprve v Paříži vystudoval politické vědy na prestižní škole, která je propustkou do vyšších kruhů. Stejnou školu má i nynější pravicový prezident Jacques Chirac nebo bývalý levicový premiér Lionel Jospin. "Zajímala mě politika a rozhodně nebylo mým snem stát se bankéřem. Ale to jsem měl zkreslené představy," přiznává. Po dalších studiích ekonomie se stal v 25 letech auditorem.

Co většina lidí může považovat za ubíjející šmejdění v číslech, ho vzalo u srdce. "Našel jsem v tom vášeň. Je to dobrý start pro každého, kdo chce pracovat v bance. Pochopil jsem systém, střídal jsem projekty, města od Frankfurtu po Maroko. Ale je to práce těžká a nedá se sladit s rodinou," upozorňuje.

Z inspektorských postů se dostal do řídicích funkcí a k velkým klientům. V Česku se už stihl zabydlet s manželkou, která tady pracuje v úvěrové společnosti Essox v rámci bankovní skupiny. V rámečku na stole má fotku svých tří synů ve věku 10, 8 a dva roky. Aby je přemluvil ke stěhování z Maroka, slíbil jim lední hokej.

Když nemají synové trénink, jezdí celá rodina na kole v okolí a na výlety po celé zemi. "Když chci dělat svou práci dobře, měl bych znát kulturu, ekonomiku a historii země," říká.

"Ráno se prostě sbalíme a jedeme," dodává spontánně šéf třetí největší banky s 339 pobočkami.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz