Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komerční bance šéfuje čilý Francouz s vášní pro čísla

  1:00aktualizováno  1:00
Více než Francouz je čtyřiačtyřicetiletý Laurent Goutard občan banky Société Générale. V ní začal pracovat po studiích, cestoval díky ní po světě v různých bankovních profesích a v ní se i oženil.

Nový ředitel Komerční banky Laurent Goutard. - Nový ředitel Komerční banky Nový ředitel Komerční banky Laurent Goutard.. | foto: Václav Pancer

Nyní už tři týdny řídí Komerční banku, kterou francouzská skupina koupila před čtyřmi lety a kterou s 1,4 milionu klientů, 7400 zaměstnanci a miliardami zisku převzal od Alexise Juana.

Ten ve svých 62 letech odešel do důchodu těšit se z rybaření na moři. Posledních šest let vedl Goutard v horké Casablance marockou banku Société Générale, menší než tu českou.

"Naznačovali mi, že bych potom mohl jít do Česka, takže jsem se v duchu připravil. A když mi to oficiálně potvrdili, byl jsem šťastný já i manželka, protože v Praze jsme kdysi byli a protože Komerční banka je nejkrásnější a největší banka Société Générale mimo Francii. I když z Maroka jsme odcházeli s těžkým srdcem," podotýká.

Do Prahy přišel už před rokem, ale nebylo jisté, jestli banku převezme. "Za ten rok mě Alexis naučil, jak se řídí velká banka," říká o svém učiteli Juanovi. Prahu poznali Goutardovi už v roce 1989, kdy pracovali ve Vídni a přijeli na výlet.

"Bylo to krásné město plné kultury, umění a historie, ale smutné. Dnes je plné barev a má spoustu míst, kam se dá jít večer," popisuje nadšeně bankéř, který ovládá vedle němčiny i angličtinu, a to bez typického francouzského přízvuku.

Pařížan bez kořenů
Goutard pochází z hlavního města Francie. "Hodně Pařížanů však nemá pocit, že by někam patřili," říká. Ani on ne. Zařadí se spíše do škatulky kosmopolita, protože na to, aby se cítil Evropanem, byl dlouho v Africe.

Nemá ani francouzské auto, ale německé audi, vedle vína mu chutná i pivo, dopřeje si i českou kuchyni a pomalu ztrácí porozumění pro francouzské dění. Přesto bude externím obchodním poradcem francouzské vlády, jak velí tradice velkého francouzského šéfa v zahraničí.

"Kromě toho, že je výborný hráč tenisu, je velký profesionál, a navíc velmi společenský," říká o něm ředitel francouzské reklamní společnosti Euro RSCG Gilles Bérouard. Ten předsedá klubu francouzských vládních expertů v Česku a jeho agentura také vymýšlí Komerční bance reklamní kampaně.

Goutard nejprve v Paříži vystudoval politické vědy na prestižní škole, která je propustkou do vyšších kruhů. Stejnou školu má i nynější pravicový prezident Jacques Chirac nebo bývalý levicový premiér Lionel Jospin. "Zajímala mě politika a rozhodně nebylo mým snem stát se bankéřem. Ale to jsem měl zkreslené představy," přiznává. Po dalších studiích ekonomie se stal v 25 letech auditorem.

Co většina lidí může považovat za ubíjející šmejdění v číslech, ho vzalo u srdce. "Našel jsem v tom vášeň. Je to dobrý start pro každého, kdo chce pracovat v bance. Pochopil jsem systém, střídal jsem projekty, města od Frankfurtu po Maroko. Ale je to práce těžká a nedá se sladit s rodinou," upozorňuje.

Z inspektorských postů se dostal do řídicích funkcí a k velkým klientům. V Česku se už stihl zabydlet s manželkou, která tady pracuje v úvěrové společnosti Essox v rámci bankovní skupiny. V rámečku na stole má fotku svých tří synů ve věku 10, 8 a dva roky. Aby je přemluvil ke stěhování z Maroka, slíbil jim lední hokej.

Když nemají synové trénink, jezdí celá rodina na kole v okolí a na výlety po celé zemi. "Když chci dělat svou práci dobře, měl bych znát kulturu, ekonomiku a historii země," říká.

"Ráno se prostě sbalíme a jedeme," dodává spontánně šéf třetí největší banky s 339 pobočkami.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz