Komerční banka: boj o místa

  0:01aktualizováno  0:01
Francouzská Société Générale zaplatí státu 40 miliard za majoritní balík akcií Komerční banky před mimořádnou valnou hromadou, na níž se 8. října fakticky ujme vlády. "Nevím o ničem, co by tomu bránilo," potvrdil šéf bankovního dohledu a člen výboru pro privatizaci bank Pavel Racocha. Příchod Francouzů do Komerční banky po vyhlášení jejich vítězství však nebyl vůbec bez problémů - a některé přetrvávají dosud.

Například rivalita šéfa banky Radovana Vávry a muže číslo dvě Tomase Spurného o udržení křesla ve vedení po očekávaných personálních změnách. Ty nastanou již za 14 dnů s mimořádnou valnou hromadou.

Podle dobře informovaných zdrojů má být sled událostí v den valné hromady, dohodnutý mezi státem a Société Générale, zhruba následující: celé představenstvo rezignuje, valná hromada zvolí novou dozorčí radu, a ta následně nové představenstvo.

Ze sedmi křesel představenstva se však bude nově obsazovat pouze pět (původně chtěli Francouzi pouze tři) a na současné manažery prý zbudou maximálně dvě místa. S ohledem na to, že si noví manažeři budou jistě chtít přivést řadu svých lidí, lze očekávat rozsáhlejší personální změny i v nižších patrech vedení.

Vrcholoví manažeři se mají vyhnout svému odvolání dobrovolnou rezignací. V případě některých přitom na odvolání tlačí Francouzi i Česká národní banka již v současnosti. Francouzům se před časem pro to staly záminkou závěry bankovního dohledu České národní banky, který dokončil šetření v Komerční bance, zaměřené především na okolnosti nákupu speciálních amerických dluhopisů CDO za téměř 20 miliard korun.

Aniž by bylo nutné vysvětlovat, na jakém principu CDO fungují, závěry bankovního dohledu předané dozorčí radě KB jsou jasné. Při investici do těchto dluhopisů představenstvo banky zanedbalo operační rizika investice.

V momentě, kdy již byly dluhopisy nakoupeny, se například teprve vytvářela pravidla, jak je vůbec vést v účetnictví, a v pořádku nebyly ani limity pro tak rozsáhlou investici.

Centrální banka proto podle důvěryhodných zdrojů neustále požaduje, aby dozorčí rada odvolala člena představenstva Michala Větrovského a Francouzi žádali změny ještě před podpisem smlouvy. Navíc se snažili závěrů bankovního dohledu využít pro snížení ceny, což však prý stát pod pohrůžkou vyhlášení nového tendru odvrátil.

Informace o pochybeních při koupi CDO měla dozorčí rada z interního auditu banky a vlastních šetření již v průběhu privatizace banky, ale v obavě z možného negativního vlivu na prodejní cenu si na personální změny netroufla.

Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Vánoční dárky v ohrožení. Německá distribuční centra Amazonu stávkují

Distribuční centrum Amazonu v německém Rheinbergu.

Teď by se hodil Santa Claus s rychlým spřežením sobů. Zaměstnanci dvou německých distribučních center internetového...

Místo dárků výpovědi. Jak uživíme rodiny, bojí se teď zaměstnanci GM

Zaměstnanci továrny GM v kanadské Oshawě.

Necelý měsíc před Vánocemi se musí tisíce lidí ve Spojených státech a Kanadě namísto shánění dárků strachovat o vlastní...

Netradiční banka v mobilu. Startup Revolut má evropskou bankovní licenci

Revolut nabourává byznys tradičních finančních domů.

Technologické firmy stále častěji nabourávají monopol tradičních finančních domů na poskytování bankovních služeb....

Najdete na iDNES.cz