Komerční banka: boj o místa

  • 5
Francouzská Société Générale zaplatí státu 40 miliard za majoritní balík akcií Komerční banky před mimořádnou valnou hromadou, na níž se 8. října fakticky ujme vlády. "Nevím o ničem, co by tomu bránilo," potvrdil šéf bankovního dohledu a člen výboru pro privatizaci bank Pavel Racocha. Příchod Francouzů do Komerční banky po vyhlášení jejich vítězství však nebyl vůbec bez problémů - a některé přetrvávají dosud.

Například rivalita šéfa banky Radovana Vávry a muže číslo dvě Tomase Spurného o udržení křesla ve vedení po očekávaných personálních změnách. Ty nastanou již za 14 dnů s mimořádnou valnou hromadou.

Podle dobře informovaných zdrojů má být sled událostí v den valné hromady, dohodnutý mezi státem a Société Générale, zhruba následující: celé představenstvo rezignuje, valná hromada zvolí novou dozorčí radu, a ta následně nové představenstvo.

Ze sedmi křesel představenstva se však bude nově obsazovat pouze pět (původně chtěli Francouzi pouze tři) a na současné manažery prý zbudou maximálně dvě místa. S ohledem na to, že si noví manažeři budou jistě chtít přivést řadu svých lidí, lze očekávat rozsáhlejší personální změny i v nižších patrech vedení.

Vrcholoví manažeři se mají vyhnout svému odvolání dobrovolnou rezignací. V případě některých přitom na odvolání tlačí Francouzi i Česká národní banka již v současnosti. Francouzům se před časem pro to staly záminkou závěry bankovního dohledu České národní banky, který dokončil šetření v Komerční bance, zaměřené především na okolnosti nákupu speciálních amerických dluhopisů CDO za téměř 20 miliard korun.

Aniž by bylo nutné vysvětlovat, na jakém principu CDO fungují, závěry bankovního dohledu předané dozorčí radě KB jsou jasné. Při investici do těchto dluhopisů představenstvo banky zanedbalo operační rizika investice.

V momentě, kdy již byly dluhopisy nakoupeny, se například teprve vytvářela pravidla, jak je vůbec vést v účetnictví, a v pořádku nebyly ani limity pro tak rozsáhlou investici.

Centrální banka proto podle důvěryhodných zdrojů neustále požaduje, aby dozorčí rada odvolala člena představenstva Michala Větrovského a Francouzi žádali změny ještě před podpisem smlouvy. Navíc se snažili závěrů bankovního dohledu využít pro snížení ceny, což však prý stát pod pohrůžkou vyhlášení nového tendru odvrátil.

Informace o pochybeních při koupi CDO měla dozorčí rada z interního auditu banky a vlastních šetření již v průběhu privatizace banky, ale v obavě z možného negativního vlivu na prodejní cenu si na personální změny netroufla.