Komerční banka má novou dozorčí radu

  • 4
Personální změny ve vedení Komerční banky jsou u konce. Valná hromada zvolila novou dozorčí radu. Čtyři posty z devíti v ní obsadí zástupci nového majitele banky, francouzské Société Générale. V radě zasedne také Petr Lambe, generální ředitel společnosti Lafarge Cement, Jan Juchelka z Fondu národního majetku a tři zástupci volení zaměstnanci.

Francouzského investora budou v dozorčí radě banky zastupovat Didier Alix, Séverin Camannes, Jean Louis Mattei a Christian Poirer. Zástupci volenými zaměstnanci zůstávají Pavel Krejčí, Jan Kučera a Miroslava Šmídová. Dozorčí rada si ještě musí zvolit svého šéfa.

Vávrova opouští post šéfa Komerční banky
Jen pár hodin poté, co v francouzská Société Générale zaplatila za majoritní podíl v Komerční bance, stanuli v pátek v čele třetí největší české banky její zástupci. Dozorčí rada dosadila do čela představenstva KB Alexise Juana, člena komise představenstva Groupe Société Générale. V této funkci vystřídal Radovana Vávru.

Místopředsedou představenstva zvolila dozorčí rada Petera Palečku, který zasedal i v minulém vedení. Svou pozici v představenstvu uhájil i Tomas Spurny. Novými členy vedení banky jsou Patrice Cheroutre a Matúš Púll z pražské pobočky francouzké banky, dodala mluvčí KOmerční banky Marie Růžičková.

Francouzská banka Société Générale zaplatila ve čtvrtek večer na účet Fondu národního majetku 1,186 miliardy euro (40 miliard korun). Zároveň zástupci české filiálky SG a FNM podepsali smlouvy o převodu akcií. "Akvizice je důležitým krokem ve vývoji podnikání Société Générale v oblasti drobného bankovnictví," komentoval dokončení transakce šéf oddělení drobného bankovnictví SG Didier Alix.

Jak ještě před převodem upozornila Česká národní banka, peníze inkasované za KB budou uloženy na speciálním privatizačním účtu, aby jejich přeměna neovlivnila negativně kurz koruny. V důsledku spekulací o jejich rychlé směně na koruny totiž v minulých dnech prudce posílil kurz koruny.

Přesný způsob převodu banka i ministerstvo financí tají, ale velkou část peněz bude muset vyměnit a utratit velmi brzy.

Na peníze za Komerční banku totiž naléhavě čekají fondy dopravy a bydlení, které potřebují dohnat zpoždění, které kvůli nedostatku financí nabraly v průběhu roku. Především fond dopravy, který má už nyní řadu nesplacených faktur, další odklad nechce trpět.

"Na letošní rok jsme měli v rozpočtu 16,7 miliardy korun z privatizace, ale dostali jsme zatím jen tři. Stavební sezona přitom nyní vrcholí," poznamenal šéf fondu Pavel Švagr. "Jen v říjnu bychom bez problémů utratili čtyři miliardy."

Kritickou situaci potvrzují i zástupci firem, u nichž si stát prostřednictvím fondu dopravy stavební práce objednává. "Přemýšlet o dopadu na zhodnocení koruny mi připadá nemístné v době, kdy stát neplatí za práci, kterou si objednal. Ke konci září stát našim členům dlužil 663 milionů korun. To tvrdě dopadá hlavně na ty nejmenší firmy," uvedl Igor Večerka, předseda sdružení Silmos, jehož členové pokrývají 80 procent stavebních prací na silnicích.

Napjatou situaci potvrzuje také dění na železnici, kde odboráři minulý měsíc hrozili stávkou, nebude-li fond včas hradit platby Českým drahám. Posléze odboráři svou stávkovou pohotovost odvolali.

Velmi naléhavě na peníze z Komerční banky čeká také fond bydlení. "Naše potřeba je velmi naléhavá. Zanedlouho bude zima a napadne sníh a my musíme celý rok čekat s řadou projektů, kde už investoři mají připravené projekty, nasmlouvané dodavatele, mají stavební povolení i stavební stroje, ale kvůli penězům nemohou začít stavět," upozorňuje šéf fondu bydlení Jan Wagner.

,