Komisaři se dohodli na daních z cigaret

  • 6
Kuřáci mohou doufat, že neutrpí šok jednorázovým zdražením cigaret po vstupu České republiky do Evropské unie. Evropská komise totiž po několika týdnech sporů nakonec podpořila požadavek vyjednavačů kandidátských zemí na zavedení tříletého přechodného období pro spotřební daň z tabákových výrobků. Pokud by unijní daň začala platit okamžitě, cigarety by podražily až dvojnásobně.

Doporučení Evropské komise je jen jedním krokem na cestě k vítězství zastánců daňových úlev pro nové členy. Musí jej totiž schválit stávající členové patnáctky.

Ne všechny země unie ale zastávají názor komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena, že je třeba regulovat sociální dopady evropských nařízení na nováčky, aby nechápali EU jako balvan, ze kterého nemají žádný užitek.

Například Velká Británie a Německo zatím jakékoli přechodné období pro daň z cigaret jednoznačně odmítaly. Také Rakousko už naznačilo, že bude chtít zachovat omezení pro dovoz cigaret ze sousedních zemí, která by si vyžádala pečlivou kontrolu vozidel a zavazadel.

V komisi se proti stavěl především komisař pro vnitřní trh Frits Bolkestein. Jakékoli výjimky ze zaběhnutých pravidel totiž považuje za porušení jednotného trhu.

Podle stávající úpravy musí spotřební daň představovat nejméně 57 procent ceny nejlevnějšího balíčku cigaret. V budoucnu se tato hranice zřejmě ještě zvýší.

Česká republika chce projednat kapitolu o daňové politice do konce listopadu. Filozofii postupného zdražování podpořila nedávno také vláda. Státní tajemník Pavel Telička o tom jednal v září s Bolkesteinem, ale nepodařilo se mu ho přesvědčit.

V dopise hlavnímu komisaři Romanu Prodimu se snažil problém vysvětlit i český premiér Miloš Zeman. "Zeman Prodimu vyložil situaci i očekávání, které s přechodným obdobím spojujeme. Nyní doufáme v takový kompromis v Evropské komisi, který zohlední naše zájmy. Porozumění ovšem nacházíme jen v části komise," řekl nedávno český velvyslanec při EU Libor Sečka.

,