Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu patří Karlovy Vary? Hlavně Čechům a Rusům

  9:32aktualizováno  9:32
Mezi lidmi zažilé a často slýchané tvrzení, že Karlovy Vary patří z poloviny Rusům, není daleko od pravdy. Alespoň co se týká hotelů a lázeňských domů v centru města. Lidé z republik bývalého SSSR jsou podle průzkumu MF DNES majiteli či spolumajiteli kromě hotelů i části obytných domů a pozemků.
Více než polovinu domů ve městě vlastní Češi, další cizinci

Více než polovinu domů ve městě vlastní Češi, další cizinci | foto: plziDNES.cz

Nadpoloviční počet objektů ovšem vlastní Češi, ale nechybí zde ani majitelé domů ze západní Evropy či Asie. Průzkum zmapoval vlastnictví sto dvaceti objektů v deseti ulicích v obchodně správním a zejména v lázeňském centru města.

Vyplývá z něj, že častým modelem vlastnictví konkrétního domu v lázních je například ten, kdy bytový dům vlastní zároveň pět lidí zde bydlících z Česka, jeden či dva lidé z Ruska a zbytek objektu patří třeba dvěma tuzemským či zahraničním firmám.

"Často se říká, že více než polovina města patří Rusům. Tak jsem to chtěl zjistit přesněji," řekl ředitel informačního centra Petr Masák.

Při svém vlastním průzkumu zjistil, že z pětasedmdesáti hotelů a lázeňských domů s více než dvaceti lůžky patří čtyřicet procent Rusům či lidem z bývalého Sovětského svazu. Spíše než mafiáni mají podle něj zájem o domy moskevští a jiní politici.

"Na druhém místě ve vlastnictví domů v centru lázní jsou Češi a český stát. Ten vlastní vojenská lázeňská zařízení, dětskou léčebnu a podobně. Na třetím místě jsou západoevropští investoři. Například Rakušané jsou spolumajiteli hotelu Dvořák, Němci spoluvlastní hotel Excelsior a podobně," řekl Masák.

"Zámecké lázně má společnost Eden Group, to je ta, která staví nový pětihvězdičkový hotel Carlsbad Plaza poblíž Lázní I. I nadále platí, že Rusové jsou nejlepší investoři. S pomocí jejich kapitálu se podařilo opravit řadu domů v centru města. Dalším investicím se město nebrání, protože je jedině dobře, že město vzkvétá a ne naopak," dodal Masák.

Karlovarský magistrát statistický přehled domů a pozemků na území Karlových Varů podrobně nemapuje.

"Statistický přehled o vlastnickém podílu pozemků na území města magistrát nevede a ani není pro naše účely potřebný," uvedl mluvčí karlovarské radnice Jakub Kaválek.

"Máme samozřejmě zmapovány a evidovány všechny pozemky ve vlastnictví města, nicméně procentuální zastoupení jednotlivých vlastníků neumím říct. Majetkové vztahy k pozemkům jsou navíc věcí, která se poměrně rychle a často mění," vysvětlil Kaválek.

Město má majetek za patnáct miliard
"Zastupitelstvo města pravidelně prodává, pronajímá a podobně různé pozemky. Dále probíhaly samozřejmě restituce, vypořádání historického majetku města. Magistrát využívá katastrální mapu při jednáních vždy o konkrétním pozemku za konkrétním účelem, ale jednou celkovou statistiku k dispozici nemáme," dodal Kaválek.

Celková hodnota majetku města se pohybuje podle nedávného vyjádření náměstka karlovarského primátora Petra Keřky kolem patnácti miliard korun.

Zájem cizinců o domy v lázeňském území a obchodně správním centru města evidují i realitní kanceláře.

"Obecně se dá říci, že zájem ze strany cizinců hlavně z východu je stále. Není již tak výrazný jako dříve, ale stále trvá," uvedl jednatel Realitní kanceláře Reba Karlovy Vary Jiří Basl.

Rusové chodí do ruských realitek
"Zájem je prakticky jen o domy v centru, byty v určitých lokalitách, jako jsou ulice Krále Jiřího, Lázeňská, Sadová a podobně a v neposlední řadě o nebytové prostory ke koupi i k pronájmu. Zájem je i o pozemky také hlavně v centru. Několik pozemků jsme prodali na okraji Karlových Varů těmto cizincům za účelem bydlení. Také je nutné podotknout, že jsou v Karlových Varech a v Praze realitní kanceláře ruské a většina klientů přechází přes ně. Proto může být můj pohled trochu zkreslený," dodal Jiří Basl.

Při průzkumu MF DNES patří ze sto dvaceti domů stojících od karlovarské Becherovky až ke Grandhotelu Pupp dva kraji, pět státu, stejný počet církvi, sedm městu, pět podnikatelům z ciziny. Čtyřicet jedna domů vlastní společnosti s ručeným omezením či akciové společnosti, některé z nich z větší či menší části patří lidem ze zahraničí a v pětapadesáti případech objekt vlastní sdružení nájemníků. Z tohoto počtu třicet sedm domů vlastní pouze lidé z Česka a v osmnácti případech se kromě Čechů na vlastnictví podílí zmiňovaní cizinci.

V Karlových Varech je ovšem stále co prodávat. Ke koupi je řada objektů i pozemků. Rovněž se hodně přestavuje a staví.

V Mariánskolázeňské ulici začne hostům sloužit ještě letos pětihvězdičkový hotel Carlsbad Plaza karlovarské společnosti Eden Group, za Městským divadlem stavbaři postaví pět domů sloučených do hotelového komplexu s historickým názvem Rýnský dvůr a stále je nezastavěný pozemek takzvaného kamenolomu u karlovarského Vřídla.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Všichni zaměstnanci mají k dispozici stůl s polohovatelnou deskou.

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Najdete na iDNES.cz