Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu patří Karlovy Vary? Hlavně Čechům a Rusům

  9:32aktualizováno  9:32
Mezi lidmi zažilé a často slýchané tvrzení, že Karlovy Vary patří z poloviny Rusům, není daleko od pravdy. Alespoň co se týká hotelů a lázeňských domů v centru města. Lidé z republik bývalého SSSR jsou podle průzkumu MF DNES majiteli či spolumajiteli kromě hotelů i části obytných domů a pozemků.
Více než polovinu domů ve městě vlastní Češi, další cizinci

Více než polovinu domů ve městě vlastní Češi, další cizinci | foto: plziDNES.cz

Nadpoloviční počet objektů ovšem vlastní Češi, ale nechybí zde ani majitelé domů ze západní Evropy či Asie. Průzkum zmapoval vlastnictví sto dvaceti objektů v deseti ulicích v obchodně správním a zejména v lázeňském centru města.

Vyplývá z něj, že častým modelem vlastnictví konkrétního domu v lázních je například ten, kdy bytový dům vlastní zároveň pět lidí zde bydlících z Česka, jeden či dva lidé z Ruska a zbytek objektu patří třeba dvěma tuzemským či zahraničním firmám.

"Často se říká, že více než polovina města patří Rusům. Tak jsem to chtěl zjistit přesněji," řekl ředitel informačního centra Petr Masák.

Při svém vlastním průzkumu zjistil, že z pětasedmdesáti hotelů a lázeňských domů s více než dvaceti lůžky patří čtyřicet procent Rusům či lidem z bývalého Sovětského svazu. Spíše než mafiáni mají podle něj zájem o domy moskevští a jiní politici.

"Na druhém místě ve vlastnictví domů v centru lázní jsou Češi a český stát. Ten vlastní vojenská lázeňská zařízení, dětskou léčebnu a podobně. Na třetím místě jsou západoevropští investoři. Například Rakušané jsou spolumajiteli hotelu Dvořák, Němci spoluvlastní hotel Excelsior a podobně," řekl Masák.

"Zámecké lázně má společnost Eden Group, to je ta, která staví nový pětihvězdičkový hotel Carlsbad Plaza poblíž Lázní I. I nadále platí, že Rusové jsou nejlepší investoři. S pomocí jejich kapitálu se podařilo opravit řadu domů v centru města. Dalším investicím se město nebrání, protože je jedině dobře, že město vzkvétá a ne naopak," dodal Masák.

Karlovarský magistrát statistický přehled domů a pozemků na území Karlových Varů podrobně nemapuje.

"Statistický přehled o vlastnickém podílu pozemků na území města magistrát nevede a ani není pro naše účely potřebný," uvedl mluvčí karlovarské radnice Jakub Kaválek.

"Máme samozřejmě zmapovány a evidovány všechny pozemky ve vlastnictví města, nicméně procentuální zastoupení jednotlivých vlastníků neumím říct. Majetkové vztahy k pozemkům jsou navíc věcí, která se poměrně rychle a často mění," vysvětlil Kaválek.

Město má majetek za patnáct miliard
"Zastupitelstvo města pravidelně prodává, pronajímá a podobně různé pozemky. Dále probíhaly samozřejmě restituce, vypořádání historického majetku města. Magistrát využívá katastrální mapu při jednáních vždy o konkrétním pozemku za konkrétním účelem, ale jednou celkovou statistiku k dispozici nemáme," dodal Kaválek.

Celková hodnota majetku města se pohybuje podle nedávného vyjádření náměstka karlovarského primátora Petra Keřky kolem patnácti miliard korun.

Zájem cizinců o domy v lázeňském území a obchodně správním centru města evidují i realitní kanceláře.

"Obecně se dá říci, že zájem ze strany cizinců hlavně z východu je stále. Není již tak výrazný jako dříve, ale stále trvá," uvedl jednatel Realitní kanceláře Reba Karlovy Vary Jiří Basl.

Rusové chodí do ruských realitek
"Zájem je prakticky jen o domy v centru, byty v určitých lokalitách, jako jsou ulice Krále Jiřího, Lázeňská, Sadová a podobně a v neposlední řadě o nebytové prostory ke koupi i k pronájmu. Zájem je i o pozemky také hlavně v centru. Několik pozemků jsme prodali na okraji Karlových Varů těmto cizincům za účelem bydlení. Také je nutné podotknout, že jsou v Karlových Varech a v Praze realitní kanceláře ruské a většina klientů přechází přes ně. Proto může být můj pohled trochu zkreslený," dodal Jiří Basl.

Při průzkumu MF DNES patří ze sto dvaceti domů stojících od karlovarské Becherovky až ke Grandhotelu Pupp dva kraji, pět státu, stejný počet církvi, sedm městu, pět podnikatelům z ciziny. Čtyřicet jedna domů vlastní společnosti s ručeným omezením či akciové společnosti, některé z nich z větší či menší části patří lidem ze zahraničí a v pětapadesáti případech objekt vlastní sdružení nájemníků. Z tohoto počtu třicet sedm domů vlastní pouze lidé z Česka a v osmnácti případech se kromě Čechů na vlastnictví podílí zmiňovaní cizinci.

V Karlových Varech je ovšem stále co prodávat. Ke koupi je řada objektů i pozemků. Rovněž se hodně přestavuje a staví.

V Mariánskolázeňské ulici začne hostům sloužit ještě letos pětihvězdičkový hotel Carlsbad Plaza karlovarské společnosti Eden Group, za Městským divadlem stavbaři postaví pět domů sloučených do hotelového komplexu s historickým názvem Rýnský dvůr a stále je nezastavěný pozemek takzvaného kamenolomu u karlovarského Vřídla.

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz