Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunisté zákaz reklamy na alkohol neprosadili

  12:02aktualizováno  12:02
Kontroverzní plán zákazu televizní a rozhlasové reklamy na alkohol Sněmovnou neprošel. Prosazovala ho poslankyně KSČM Kateřina Konečná, podle které reklama vede k alkoholismu mládeže. Její návrh nejprve poslanci osekali o nejstriktnější pasáže, nakonec ale nepřijali ani mírné znění.
Pivo, hospoda, restaurace

Pivo, hospoda, restaurace | foto: Luděk Peřina

Podle novely by výrobci alkoholických nápojů nesměli sponzorovat sportovní, kulturní či jiné akce určené pro děti a mládež do 18 let. S tím většina poslanců neměla problém.

Mnohem zásadnější byla ale druhá změna. Ta firmám zakazovala reklamu na alkoholické nápoje u televizních a rozhlasových pořadů v době mezi 6 a 22 hodinou.

To by mohlo zkomplikovat například vysílání nejvyšší fotbalové soutěže, která nese název Gambrinus liga, nebo fotbalové Ligy Mistrů. V ní se zase angažuje nizozemský pivovarský kolos Heineken.

Konečná argumentovala tím, že alkoholismus mládeže je vážný společenský problém a že televizní reklama vede mladé lidi k pití. Podle ní může reklama vést „k zásadnímu narušování ochrany psychického a fyzického vývoje osob mladších 18 let“.

„Myslíme si, že tento zákon je potřebný, a je potřebný právě proto, abychom ochránili ty, které nikdo jiný v této republice neochrání,“ uvedla Konečná při obhajobě zákona.

Návrh zaujal i u některé lidovecké poslance, například Josefa Janečka. „Sport jsem vždycky vnímal jako jeden ze základních výchovných atributů dětí, že sportovec má být vzorem. Dnes nevím, jestli je hrdina sportovec, který na sobě pracuje, nebo zda je hrdinou ten pán, který si s druhým poťukává s půllitrem piva.“

Naopak schválení novely nedoporučila vláda, podle níž je rozsah zákazů příliš široký a mohl by mít negativní ekonomické dopady.

Kritici z řad ODS zase namítali, že reklama na množství vypitého alkoholu v Česku nemá vliv. Účinnější než omezování reklam a sponzoringu by bylo, kdyby obchodníci a hostinští dodržovali zákaz prodeje alkoholu nezletilým.

„Dopady tohoto zákona by byly dramatické, a to nejen tím, že by televize přišla o dosti podstatnou část zisku, kterou tvoří reklamy na alkoholické nápoje, ale především proto, že bychom zakázali právě přenos různých sportovních akcí. Gambrinus liga není sama, kde je používáno logo nebo je sponzorováno výrobcem alkoholických nápojů,“ řekl Petr Pleva z ODS.

Po zamítnutí návrhu si poslankyně Konečná ještě vzala závěrečné slovo. „Doufám, že všichni, kteří se tak rádi díváte na Gambrinus ligu, se přijdete podívat i do protialkoholní léčebny pro mladistvé,“ vzkázala svým kolegům.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz