Konec carvingu v Čechách

  12:33aktualizováno  12:33
- Letos mohou lyžaři s klidem zapomenout na tolik frekventované slovo carving. Pojem carving se dá totiž chápat jako pojem lyžování. A stejně tak lyže se rovná carvingová lyže. Lyže tradiční neboli nevykrojené, se dnes nevyrábějí. Mnozí prodavači však carving stále považují za jízdu bez holí na krátkých lyžích, kdy se jezdec extrémně naklání a občas se dotýká sněhu.
Je to podobný blud, jako že na lyžích někdejších tvarů lze jet pouze přímo z kopce ve vajíčku. S příchodem nové carvingové konstrukce se lyže začaly dramaticky zkracovat. Ještě nedávno byla dlouhá lyže neklamným důkazem lyžařových kvalit. Tyto lyžaře ovšem doba tlačí do kouta - lyže delší než dva metry již dnes v katalozích renomovaných firem většinou nejsou k nalezení. Jak dlouhé lyže tedy zvolit? Velmi zjednodušeně lze říci, že většině lyžařů bude vyhovovat délka lyží shodná s postavou, těžší nebo rychlejší mohou nějaký centimetr přidat, lehčí ubrat. Výjimkou jsou funcarvery, jejichž délky dosahují obvykle 140 až 160 centimetrů. Rozhodně není moudré důvěřovat prodavačům v neodborných sportovních prodejnách, protože je až humorné, co vše si dokážou vymyslet. Při investici do nových lyží se vyplatí jistit se informací z druhého zdroje. V Evropě se nejvíce výrobců řídí podle kategorií, které prosazuje německý lyžařský časopis SKImagazin a jenž každoročně pořádá největší mezinárodní testování sjezdových lyžích (v MF DNES byl otištěn 10. listopadu).

Kategorie lyží

Závodní lyže pro slalom - jsou konstruovány pro krátký oblouk, lze na nich rychle přehraňovat, jsou neposedné a živé, obvykle vyžadují zvýšenou koncentraci a výkon. Loni se na závodech objevily krátké slalomky s velikým vykrojením. Letos je používá jen část závodníků, a nelze proto zatím s určitostí říci, jak se situace v budoucnu vyvine.

Závodní lyže pro obří slalom - jejich doménou je dlouhý a rychlý oblouk, jsou stavěny pro nejvyšší rychlosti a tvrdou sjezdovku. I při rychlé jízdě bývají maximálně klidné.Doporučit je lze pouze opravdu dobrým a rychlým jezdcům.

Racecarver - předstupeň lyží pro obří slalom, oproti nim jsou však univerzálnější. Lehčím jezdcům plně nahradí lyže pro obří slalom. Uspokojí výborné lyžaře.

Crosscarver - jsou to lyže na sjezdovku i do prašanu. Jsou nepatrně širší než ostatní typy.Uvítá je zejména ten, kdo občas opustí upravenou trať, aby se svážel v hlubokém sněhu, tedy velmi dobrý lyžař.

Allroundcarver - univerzální lyže, které jsou vhodné pro sportovněji laděné rekreační lyžaře.Jejich použití je mimořádně široké.Dobré allroundcarvery by tedy měly umět všechno.

Easycarver - lyže pro pohodlnou rekreační jízdu. Jsou snadno a příjemně ovladatelné, nemají však rády vyšší rychlosti.

Funcarver - lyže pro extrémní lyžování ztělesňují carving v jeho původním chápání. Jsou nejvýrazněji vykrojené a velmi krátké. Vedle vyjíždění hlubokých oblouků sice nezvládají mnoho dalších disciplín, ale zase jsou velmi tolerantní k proporcím lyžaře. Může je totiž používat tatínek, babička i vnučka. Pokud někdo neví, co koupit svým blízkým k Ježíšku, může obdarovat celou rodinu jedněmi lyžemi s vázáním pro půjčovny, které lze velmi snadno přestavit pro jakoukoliv velikost boty.

Poznámka: Diagram nelze uplatňovat na starší modelové ročníky. Pohyb v konstrukci lyží byl natolik rychlý, že modely starší než dva roky mají jiné vlastnosti.
Pramen: časopis SKI MAGAZĺN

Na carvingových lyžích se člověk nadře méně než na klasických

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

České Vánoce jsou levnější než slovenské. Může za to růst mezd

Dárky, ilustrace

Příjmy Čechů i Slováků v posledních letech rostly, a tak i Vánoce jsou pro průměrné domácnosti obou zemí „levnější“....

Cena většiny potravin poroste, jednou z výjimek mohou být cukrovinky

Ukázka některých sladkostí vyráběných v olomoucké Zoře, největší továrně na...

S tradičními podzimními plískanicemi začíná mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli přetahovaná o ceny a marže na...

TEST DNES: Úplné výsledky testu koupených jablek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct vzorků jablek nakoupených v obchodech s potravinami, diskontních řetězcích, prodejnách se...

Najdete na iDNES.cz