On-line reportáž

17:02

Děkujeme za pozornost, on-line reportáž končí. Další události budeme sledovat v článcích.

17:01

Koruna se po 16:40 obchodovala za 26,62 koruny za euro. „Kurz po exitu je nyní rozkolísaný, ale není rozdivočelý. Žádný ‚švýcarský scénář‘ s výkyvy v desítkách procent se ani náznakem nekoná. To je dobrá zpráva i pro ČNB, pro niž je to teď nejobtížnější část celé intervence,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

17:00

Intervence ČNB krátkodobě pomohly hospodářskému růstu, snížily nezaměstnanost, ale byla by chyba se na ně dlouhodobě spoléhat, řekl premiér Sobotka.

16:39

Na vše, co se týká konce intervencí a jejich dopadů nejen na ceny zboží či zájezdů, se ptejte už teď hostů mimořádného Rozstřelu, který vysíláme v pátek od 10 hodin. Do studia přijdou Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Ladislav Minčič z Hospodářské komory ČR a Michal Skořepa, makroekonomický analytik České spořitelny.

16:33

Konec měnových intervencí bude mít vliv na cenu dovozových potravin, zákazníci ale nejspíš nic nepoznají, obchodníci si jen vylepší obchodní přirážku, říká prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. „Výrobce a zpracovatel nemá na spotřebitelskou cenu na pultech prakticky žádný vliv, o ceně rozhoduje výhradně obchodní řetězec,“ vysvětlil.

16:21

„Ukončení intervenčního režimu ČNB vítáme slovy: včera bylo pozdě,“ zní stanovisko Institutu Václava Klause. „K tomuto experimentu nikdy nemělo dojít, nebyl potřebný, byl riskantní, jeho dopady na inflaci nebyly efektivní, jeho nezamýšlené dopady například v podobě ohromného objemu korun držených dnes různými subjekty mohou škodit ještě dlouho, krátkodobé dopady exitu mohou narušit stabilitu kursu,“ míní IVK.

16:18

Blog Markéty Šichtařové na iDNES.cz: Intervence končí. Pomohly nám... k nízkým platům

16:14

„Při posilování kurzu koruny budou velké devizové rezervy ČNB vytvářet ztrátu, nicméně ČNB není banka, která by měla primárně myslet na svůj hospodářský výsledek,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. To tvrdí i samotná ČNB, podle které je její hlavní úlohou péče o cenovou stabilitu.

15:31

Česká národní banka během režimu devizových intervencí nakoupila eura za zhruba dva biliony korun, odhadují analytici. Problém pro hospodaření ČNB by to neměl být.

14:50

Devizové intervence vytvářely měkký polštář pro český průmysl, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ukončení režimu bude podle něj znamenat větší nároky na produktivitu a inovace. Právě to je cesta, kterou by se Česká republika měla vydat, míní šéf české diplomacie.

14:49

Režim devizových intervencí podle guvernéra ČNB Rusnoka splnil cíl. „Nepozorujeme nějaké narůstající zásadnější problémy, které by ohrožovaly český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je nová situace, která tady před třemi lety nebyla. Máme o desítky tisíc více pracovních míst, máme o zhruba 10 procent větší HDP než jsme měli v roce 2013. A dovolím si tvrdit, že dva až tři procentní body k tomu růstu byly zásluhou kurzového závazku.“

14:48

Ukončení kurzového závazku se na pražském akciovém trhu výrazněji neprojevilo. Větší pohyby v bezprostřední reakci zaznamenaly jen akcie, které jsou obchodované na dvou trzích. V korunách tak klesla například cena akcií Erste nebo VIG, řekl ČTK analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Index PX byl po 14:30 blízko úvodní hodnoty.

14:45
  • Vývoj kurzu koruny od oznámení ukončení intervencí (6. dubna 2017)

    Vývoj kurzu koruny od oznámení ukončení intervencí (6. dubna 2017) / Autor: iDNES.cz

14:43

Jsem velmi rád, že ČNB zrušila takzvaný kurzový závazek, nechal se slyšet prezident Miloš Zeman v Čáslavi, kterou navštívil v rámci pracovní cesty po Středočeském kraji. „Celou dobu jsem byl proti znehodnocení měny a usiloval o to, aby byl zrušen. Hrdý národ má mít silnou měnu,“ prohlásil.

14:38

Rusnok nevidí jako pravděpodobné, že by ČNB již v květnu zvyšovala úrokové sazby, ale vyloučit to nemůže.

14:37

Guvernér Rusnok neřekl, jaký kurz koruny považuje za optimální. Připomněl, že kurz musí dlouhodobě odpovídat základním parametrům a výkonnosti české ekonomiky, nesmí se dlouhodobě odchylovat. „Bude-li pokračovat růst ekonomiky, odpovídalo by tomu mírné posilování koruny, řádově o jedno procento za rok,“ doplnil.

  • Guvernér ČNB Jiří Rusnok vysvětlil na tiskové konferenci bankovní rady ukončení devizových intervencí. (6. dubna 2017)

    Guvernér ČNB Jiří Rusnok vysvětlil na tiskové konferenci bankovní rady ukončení devizových intervencí. (6. dubna 2017) / Autor: Petr TopičMAFRA

14:32

„Doufáme, že ČNB dostojí svému slibu a bude korigovat případné excesivní výkyvy kurzu. Prozatím to ale vypadá, že posílení kurzu je jen mírné,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

14:24

Míra tolerance ČNB ke kolísajícímu kurzu koruny bude zpočátku „velmi, velmi široká“, řekl guvernér Jiří Rusnok. Koruna si musí najít rovnovážnou úroveň, uvedl.

14:21

V české ekonomice již došlo k naplnění podmínek plnění dvouprocentního inflačního cíle do budoucna, není tak potřeba dál udržovat v dosavadním rozsahu opatření, jako jsou devizové intervence, oznámila ČNB. O nastavení úrokových sazeb ve čtvrtek bankovní rada nejednala, zůstávají na technické nule.Najdete na iDNES.cz