Konec pochybných losování o veřejné zakázky, stát je v soutěžích zakáže

  1:04aktualizováno  1:04
O vítězi výběrového řízení na veřejné zakázky by už do budoucna neměl rozhodovat los. Změnu chce prosadit nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský v novele zákona o veřejných zakázkách. Podle Jankovského totiž losování často vede k tomu, že v tendrech nezvítězí nabídka, která je nejvýhodnější pro stát.

Karlovarští úředníci losovali déle než půl minuty. Některá losování jsou přinejmenším sporná. | foto: You Tube

V některých případech navíc vyvstává otázka, zda výsledek losování úmyslně neovlivnil úředník. Po internetu například koluje video, na němž karlovarští úředníci losem vybírají vítěze soutěže. Prosté vytažení losu jim přitom trvá celé půl minuty. (více o losování v Karlových Varech čtěte zde)

Zužování počtu soutěžících o veřejné zakázky losem chce zatrhnout nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) v novém zákoně o veřejných zakázkách. "Budu se snažit, abychom to v té novele vypustili," řekl MF DNES Jankovský.

V kolika případech rozhodl los

Počty veřejných zakázek
zadaných v užším řízení:

2007.......................240
2008.......................208
2009.......................306
2010.......................156

Pramen: Centralniadresa.cz

Podle něj je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat," podotkl Jankovský.

Nejméně do poloviny příštího roku však mohou úředníci v klidu losovat. Podle Jankovského bude totiž velká novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku.

Losování dnes úřady běžně používají pro snížení počtu účastníků výběrového řízení. Ze dvaceti přihlášených do soutěže se tak například může vylosovat pouze pět firem, z nichž se následně vybere nejlepší nabídka. Jenže ta už nemusí být pro stát právě tou nejvýhodnější. Během losování totiž není zaručeno, že nedojde k vybrání těch nejdražších nabídek. Navíc pětice firem se případně může snáz domluvit na ceně, kterou státu nabídne.

Trestem jsou pokuty

I když se losování na první pohled může zdát spravedlivé a férové, není tomu tak vždy. A nejen v případě známé karlovarské losovačky, při níž posledního soutěžícího, trio firem Syner, Baustav a Metrostav, úředník v osudí doslova hledal.

"Osoba, která losování provedla, manipulovala s lístky v losovací nádobě," uvedl ve svém rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Karlovarské radnici za to udělil půlmilionovou pokutu. Stejný úřad letos potvrdil pokutu 300 tisíc korun ústeckému magistrátu za to, že při losování nemohli být přítomni zástupci soutěžících.

Používání losování nebylo ministerstvu pro místní rozvoj po chuti už před příchodem nového ministra. "Ministerstvo podporuje transparentnost a rovný přístup během celého zadávacího řízení a metodicky působí na zadavatele, aby tento institut zákona používali zcela výjimečně," řekl v červnu tehdejší mluvčí Martin Ayrer.

Instituce losují dál

Jen letos však užším řízením zadaly veřejné instituce už 156 zakázek, běžně i v hodnotě přes sto milionů korun. A hodlají s tím pokračovat i nadále, včetně již zmíněné karlovarské radnice.

Například město Raspenava na Liberecku takto hledá firmu, která v obci postaví za více než čtvrt miliardy korun kanalizaci. "Nebyl to náš nápad, tento způsob nám byl doporučen vzhledem k hodnotě zakázky," tvrdí starosta Pavel Lžičař.

Omezení losování podporuje i nevládní organizace Transparency International. Ta preferuje, aby úřady používaly otevřené, nijak omezující zadávání zakázek.

"Ostatní druhy zadávacího řízení znamenají riziko, že se o zakázku nebude moci ucházet dodavatel, jehož nabídka by mohla být pro zadavatele nejvýhodnější," říká Martin Holík z Transparency International.

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Internetové obchody už ušijí nákupy na míru. Musí ale znát svého klienta

Městskou WI-Fi zadarmo si v pražských parcích neužijete. (ilustrační foto)

Letáky a plošné slevy sice patří nadále k hlavní taktice obchodních řetězců, jak přilákat zákazníka, vedle toho se však...

Rozmach plynových elektráren nás připoutá k Rusku, varuje šéf ČEZ Beneš

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Do konce roku mělo být jasné, jak a za čí peníze se budou stavět nové jaderné bloky. Jenže před pár dny vládní politici...

Pouze nejnutnější jídlo a oblečení, pětina dlužníků na víc nedosáhne

Exekuce

Pětina dlužníků se závazky po splatnosti si může ze svého příjmu nakoupit pouze nejlevnější a nejnutnější jídlo a...

Najdete na iDNES.cz