Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec pochybných losování o veřejné zakázky, stát je v soutěžích zakáže

  1:04aktualizováno  1:04
O vítězi výběrového řízení na veřejné zakázky by už do budoucna neměl rozhodovat los. Změnu chce prosadit nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský v novele zákona o veřejných zakázkách. Podle Jankovského totiž losování často vede k tomu, že v tendrech nezvítězí nabídka, která je nejvýhodnější pro stát.

Karlovarští úředníci losovali déle než půl minuty. Některá losování jsou přinejmenším sporná. | foto: You Tube

V některých případech navíc vyvstává otázka, zda výsledek losování úmyslně neovlivnil úředník. Po internetu například koluje video, na němž karlovarští úředníci losem vybírají vítěze soutěže. Prosté vytažení losu jim přitom trvá celé půl minuty. (více o losování v Karlových Varech čtěte zde)

Zužování počtu soutěžících o veřejné zakázky losem chce zatrhnout nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) v novém zákoně o veřejných zakázkách. "Budu se snažit, abychom to v té novele vypustili," řekl MF DNES Jankovský.

V kolika případech rozhodl los

Počty veřejných zakázek
zadaných v užším řízení:

2007.......................240
2008.......................208
2009.......................306
2010.......................156

Pramen: Centralniadresa.cz

Podle něj je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat," podotkl Jankovský.

Nejméně do poloviny příštího roku však mohou úředníci v klidu losovat. Podle Jankovského bude totiž velká novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku.

Losování dnes úřady běžně používají pro snížení počtu účastníků výběrového řízení. Ze dvaceti přihlášených do soutěže se tak například může vylosovat pouze pět firem, z nichž se následně vybere nejlepší nabídka. Jenže ta už nemusí být pro stát právě tou nejvýhodnější. Během losování totiž není zaručeno, že nedojde k vybrání těch nejdražších nabídek. Navíc pětice firem se případně může snáz domluvit na ceně, kterou státu nabídne.

Trestem jsou pokuty

I když se losování na první pohled může zdát spravedlivé a férové, není tomu tak vždy. A nejen v případě známé karlovarské losovačky, při níž posledního soutěžícího, trio firem Syner, Baustav a Metrostav, úředník v osudí doslova hledal.

"Osoba, která losování provedla, manipulovala s lístky v losovací nádobě," uvedl ve svém rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Karlovarské radnici za to udělil půlmilionovou pokutu. Stejný úřad letos potvrdil pokutu 300 tisíc korun ústeckému magistrátu za to, že při losování nemohli být přítomni zástupci soutěžících.

Používání losování nebylo ministerstvu pro místní rozvoj po chuti už před příchodem nového ministra. "Ministerstvo podporuje transparentnost a rovný přístup během celého zadávacího řízení a metodicky působí na zadavatele, aby tento institut zákona používali zcela výjimečně," řekl v červnu tehdejší mluvčí Martin Ayrer.

Instituce losují dál

Jen letos však užším řízením zadaly veřejné instituce už 156 zakázek, běžně i v hodnotě přes sto milionů korun. A hodlají s tím pokračovat i nadále, včetně již zmíněné karlovarské radnice.

Například město Raspenava na Liberecku takto hledá firmu, která v obci postaví za více než čtvrt miliardy korun kanalizaci. "Nebyl to náš nápad, tento způsob nám byl doporučen vzhledem k hodnotě zakázky," tvrdí starosta Pavel Lžičař.

Omezení losování podporuje i nevládní organizace Transparency International. Ta preferuje, aby úřady používaly otevřené, nijak omezující zadávání zakázek.

"Ostatní druhy zadávacího řízení znamenají riziko, že se o zakázku nebude moci ucházet dodavatel, jehož nabídka by mohla být pro zadavatele nejvýhodnější," říká Martin Holík z Transparency International.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz