Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec pochybných losování o veřejné zakázky, stát je v soutěžích zakáže

  1:04aktualizováno  1:04
O vítězi výběrového řízení na veřejné zakázky by už do budoucna neměl rozhodovat los. Změnu chce prosadit nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský v novele zákona o veřejných zakázkách. Podle Jankovského totiž losování často vede k tomu, že v tendrech nezvítězí nabídka, která je nejvýhodnější pro stát.

Karlovarští úředníci losovali déle než půl minuty. Některá losování jsou přinejmenším sporná. | foto: You Tube

V některých případech navíc vyvstává otázka, zda výsledek losování úmyslně neovlivnil úředník. Po internetu například koluje video, na němž karlovarští úředníci losem vybírají vítěze soutěže. Prosté vytažení losu jim přitom trvá celé půl minuty. (více o losování v Karlových Varech čtěte zde)

Zužování počtu soutěžících o veřejné zakázky losem chce zatrhnout nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) v novém zákoně o veřejných zakázkách. "Budu se snažit, abychom to v té novele vypustili," řekl MF DNES Jankovský.

V kolika případech rozhodl los

Počty veřejných zakázek
zadaných v užším řízení:

2007.......................240
2008.......................208
2009.......................306
2010.......................156

Pramen: Centralniadresa.cz

Podle něj je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat," podotkl Jankovský.

Nejméně do poloviny příštího roku však mohou úředníci v klidu losovat. Podle Jankovského bude totiž velká novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku.

Losování dnes úřady běžně používají pro snížení počtu účastníků výběrového řízení. Ze dvaceti přihlášených do soutěže se tak například může vylosovat pouze pět firem, z nichž se následně vybere nejlepší nabídka. Jenže ta už nemusí být pro stát právě tou nejvýhodnější. Během losování totiž není zaručeno, že nedojde k vybrání těch nejdražších nabídek. Navíc pětice firem se případně může snáz domluvit na ceně, kterou státu nabídne.

Trestem jsou pokuty

I když se losování na první pohled může zdát spravedlivé a férové, není tomu tak vždy. A nejen v případě známé karlovarské losovačky, při níž posledního soutěžícího, trio firem Syner, Baustav a Metrostav, úředník v osudí doslova hledal.

"Osoba, která losování provedla, manipulovala s lístky v losovací nádobě," uvedl ve svém rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Karlovarské radnici za to udělil půlmilionovou pokutu. Stejný úřad letos potvrdil pokutu 300 tisíc korun ústeckému magistrátu za to, že při losování nemohli být přítomni zástupci soutěžících.

Používání losování nebylo ministerstvu pro místní rozvoj po chuti už před příchodem nového ministra. "Ministerstvo podporuje transparentnost a rovný přístup během celého zadávacího řízení a metodicky působí na zadavatele, aby tento institut zákona používali zcela výjimečně," řekl v červnu tehdejší mluvčí Martin Ayrer.

Instituce losují dál

Jen letos však užším řízením zadaly veřejné instituce už 156 zakázek, běžně i v hodnotě přes sto milionů korun. A hodlají s tím pokračovat i nadále, včetně již zmíněné karlovarské radnice.

Například město Raspenava na Liberecku takto hledá firmu, která v obci postaví za více než čtvrt miliardy korun kanalizaci. "Nebyl to náš nápad, tento způsob nám byl doporučen vzhledem k hodnotě zakázky," tvrdí starosta Pavel Lžičař.

Omezení losování podporuje i nevládní organizace Transparency International. Ta preferuje, aby úřady používaly otevřené, nijak omezující zadávání zakázek.

"Ostatní druhy zadávacího řízení znamenají riziko, že se o zakázku nebude moci ucházet dodavatel, jehož nabídka by mohla být pro zadavatele nejvýhodnější," říká Martin Holík z Transparency International.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Najdete na iDNES.cz