Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Konec reformy penzí. Lidé nemají peníze, aby si odkládali, řekl premiér

  • 1050
Lidé nemají peníze nazbyt, aby si takovýmto způsobem na penzi mohli odkládat, hájil ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka návrh na zrušení důchodové reformy. Tu prosadila bývalá vláda Petra Nečase. „Nepředkládáte zároveň návrh, jak chcete řešit udržitelnost našeho důchodového systému,“ vyčetla mu Helena Langšádlová z TOP 09.

ODS a TOP 09 se nepodařilo vládní návrh zamítnout ani vrátit ministrům k přepracování. Jediné, co se oběma pravicovým opozičním stranám povedlo, bylo to, že zablokovaly, aby byl návrh schválen již v úterý. S TOP 09 a ODS nehlasovali ani komunisté, ani poslanci zvolení za Úsvit. Pomáhali tak vládě.

„Zřízení druhého pilíře byla slepá cesta,“ řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Premiér Sobotka poslancům řekl, že již dříve parlament schválil uzavření možnosti vstupovat do druhého penzijního pilíře, do nějž mohli podle předchozí pravicové vlády odvádět tři procenta z odvodů na sociální pojištění místo státu, za podmínky, že přidají dvě procenta ze svého.

Jenže tato možnost lidi příliš nezaujala. Zatímco pravicová vláda počítala s tím, že možnost spořit si sami na část budoucí penze využijí stovky tisíc lidí, nic takového se nestalo. Přihlásilo se jen něco přes 80 tisíc lidí. Roli přitom mohlo sehrát jednak to, že vstup do druhého pilíře byl dobrovolný, ale i to, že sociální demokracie postavila svou kampaň na tom, že důchodovou reformu vlády Petra Nečase jednoznačně zruší.

Nerušte něco, co je dobrovolné, vyzývala vládu opoziční pravice

„Proč je nutné rušit něco, co je dobrovolné? Jsou úpravy, na které bychom slyšeli a mohli bychom se dohodnout na spolupráci,“ řekla poslankyně Jitka Chalánková z TOP 09 a navrhla zamítnutí vládního návrhu. Její kolegyně Langšádlová se zajímala o to, jak přesně chce současná vláda nutnost reformy penzí řešit. Zda zvýšením sociálních odvodů či třeba tím, že do země přiláká mladé cizince, nebo ještě nějak jinak. Jasné odpovědi se ale nedočkala.

„Na sto produktivních obyvatel máme nyní 26 důchodců, časem bude na sto produktivních obyvatel připadat 58 důchodců,“ řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala. Bude tak podle něj vzrůstat význam vlastního zajištění na penzi.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš musel poslancům vysvětlovat, proč nedodrží svůj slib, který v dubnu ve Sněmovně dal, že do konce června přijde s vlastním návrhem penzijní reformy. Portál iDNES.cz ale jako první upozornil, že Babiš, který přípravu možné vlastní reformy konzultoval s profesorem Jaroslavem Vostatkem z Vysoké školy finanční a správní, nepředloží. Vostatek mu mimo jiné radil zcela zrušit státní podporu doplňkového penzijního spoření, které nyní má více než 4,5 milionu občanů (více zde).

„Řekl mi jeden koaliční partner, že to není můj byznys, tak jsem to nechal být,“ řekl poslancům Babiš. Důležité podle něj je to, aby byly peníze na výplatu důchodů. Vybídl poslance, aby schválili jeho návrh na elektronickou evidenci tržeb, což má Sněmovna na programu také tento týden.

Opoziční poslanci pak v rozpravě reagovali, že ani kdyby to prošlo - přičemž ODS i TOP 09 jsou kategoricky proti - dlouhodobě to z hlediska nutnosti důchodové reformy nic neřeší. „Škoda, že ten zákon o elektronické evidenci tržeb nikdy nebude platit,“ utahoval si předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura z toho, k čemu všemu by měly být peníze, které si od přijetí tohoto zákona slibuje vláda, využity.