Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec soukromého podnikání začal před 60 lety

  9:00aktualizováno  9:00
Dlouhá léta bylo bývalé Československo zemí, v níž se vládnoucí komunistické straně podařilo zlikvidovat veškeré soukromé podnikání. Zatímco v některých státech bývalého východního bloku - Polsku či Maďarsku - existovali alespoň drobní podnikatelé, v Československu bylo vše v rukou státu.

S drobnými podnikateli byl po válce konec. Historická fotografie z roku 1945 | foto: Profimedia.cz

První krok ke znárodnění učinil prezident Edvard Beneš svými dekrety z 24. října 1945.

Druhá vlna znárodňování pak začala po nástupu komunistů k moci v roce 1948. Po skončení druhé světové války byla 4. dubna 1945 v Košicích jmenována první poválečná vláda v čele se sociálním demokratem Zdeňkem Fierlingerem. O den později pak tato vláda přijala dokument s názvem Košický vládní program.

V něm se již projevil silný vliv komunistické strany - kromě důrazu na spojenectví se Sovětským svazem se zde hovořilo o národní správě ve velkých podnicích a také o konfiskaci majetku fašistů, zrádců a kolaborantů.

První přišly na řadu velké podniky
Vzhledem k tomu, že v té době ještě nepracovalo Národní shromáždění, vydával prezident Edvard Beneš na návrh vlády dekrety, které měly platnost zákona. Nejdříve byl předán do státní správy majetek Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů a následně jim byla zkonfiskována půda.

Pomocí dekretů podepsaných 24. října 1945 pak do vlastnictví státu přešly doly, banky, pojišťovny, průmyslové podniky s více než pěti sty zaměstnanci a vybrané podniky s více než 150 zaměstnanci. Celkem bylo znárodněno přes 3000 podniků (zhruba 16 procent z celkového počtu), které představovaly dvě třetiny tehdejšího průmyslu.

V řadě případů komunisté pomocí zfalšovaných dokumentů tyto normy obcházeli a znárodňovali i menší podniky. Filmový průmysl byl znárodněný v roce 1946.

Po únoru 1948 a nástupu komunistů k moci bylo znárodnění dokončeno a postupně se do rukou státu dostaly zbývající podniky.

Malé firmy měly zůstat, ale...
Přestože nová ústava z 9. května 1948 deklarovala ochranu drobného a středního podnikání (do 50 zaměstnanců) a nedotknutelnost osobního majetku, praxe vypadala odlišně. Stát pomocí různých omezení znepříjemňoval živnostníkům život do té míry, že koncem roku 1948 pracovalo v soukromém sektoru jen 3,5 procenta pracovníků z celého průmyslu.

Státní podniky prosadily monopol výroby a ovládly trh. V únoru 1949 pak přijalo Národní shromáždění zákon o jednotných zemědělských družstvech, kterým začal proces kolektivizace zemědělství.

Do šedesátých let podnikatelé zmizeli
V roce 1953 se počet soukromých živností pohyboval na dvacetiprocentní úrovni z roku 1948. Na počátku šedesátých let již v Československu soukromý sektor téměř neexistoval.

Majetek zabavený po komunistickém převratu mohli původní vlastníci získat zpět částečně po roce 1989 v rámci restitucí. Znárodnění větších firem před rokem 1948 však odškodněno nebylo.

Problematickým bodem je, že dekret prezidenta Beneše z roku 1945 sliboval majitelům znárodněných firem (pokud se nejednalo o Němce, Maďary či kolaboranty) náhradu ve formě cenných papírů či hotovosti. Náhrada však ve skutečnosti nikdy vyplacena nebyla. Snaha některých dědiců domoci se soudně dodatečné náhrady zatím nebyla úspěšná.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz