Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec soukromého podnikání začal před 60 lety

  9:00aktualizováno  9:00
Dlouhá léta bylo bývalé Československo zemí, v níž se vládnoucí komunistické straně podařilo zlikvidovat veškeré soukromé podnikání. Zatímco v některých státech bývalého východního bloku - Polsku či Maďarsku - existovali alespoň drobní podnikatelé, v Československu bylo vše v rukou státu.

S drobnými podnikateli byl po válce konec. Historická fotografie z roku 1945 | foto: Profimedia.cz

První krok ke znárodnění učinil prezident Edvard Beneš svými dekrety z 24. října 1945.

Druhá vlna znárodňování pak začala po nástupu komunistů k moci v roce 1948. Po skončení druhé světové války byla 4. dubna 1945 v Košicích jmenována první poválečná vláda v čele se sociálním demokratem Zdeňkem Fierlingerem. O den později pak tato vláda přijala dokument s názvem Košický vládní program.

V něm se již projevil silný vliv komunistické strany - kromě důrazu na spojenectví se Sovětským svazem se zde hovořilo o národní správě ve velkých podnicích a také o konfiskaci majetku fašistů, zrádců a kolaborantů.

První přišly na řadu velké podniky
Vzhledem k tomu, že v té době ještě nepracovalo Národní shromáždění, vydával prezident Edvard Beneš na návrh vlády dekrety, které měly platnost zákona. Nejdříve byl předán do státní správy majetek Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů a následně jim byla zkonfiskována půda.

Pomocí dekretů podepsaných 24. října 1945 pak do vlastnictví státu přešly doly, banky, pojišťovny, průmyslové podniky s více než pěti sty zaměstnanci a vybrané podniky s více než 150 zaměstnanci. Celkem bylo znárodněno přes 3000 podniků (zhruba 16 procent z celkového počtu), které představovaly dvě třetiny tehdejšího průmyslu.

V řadě případů komunisté pomocí zfalšovaných dokumentů tyto normy obcházeli a znárodňovali i menší podniky. Filmový průmysl byl znárodněný v roce 1946.

Po únoru 1948 a nástupu komunistů k moci bylo znárodnění dokončeno a postupně se do rukou státu dostaly zbývající podniky.

Malé firmy měly zůstat, ale...
Přestože nová ústava z 9. května 1948 deklarovala ochranu drobného a středního podnikání (do 50 zaměstnanců) a nedotknutelnost osobního majetku, praxe vypadala odlišně. Stát pomocí různých omezení znepříjemňoval živnostníkům život do té míry, že koncem roku 1948 pracovalo v soukromém sektoru jen 3,5 procenta pracovníků z celého průmyslu.

Státní podniky prosadily monopol výroby a ovládly trh. V únoru 1949 pak přijalo Národní shromáždění zákon o jednotných zemědělských družstvech, kterým začal proces kolektivizace zemědělství.

Do šedesátých let podnikatelé zmizeli
V roce 1953 se počet soukromých živností pohyboval na dvacetiprocentní úrovni z roku 1948. Na počátku šedesátých let již v Československu soukromý sektor téměř neexistoval.

Majetek zabavený po komunistickém převratu mohli původní vlastníci získat zpět částečně po roce 1989 v rámci restitucí. Znárodnění větších firem před rokem 1948 však odškodněno nebylo.

Problematickým bodem je, že dekret prezidenta Beneše z roku 1945 sliboval majitelům znárodněných firem (pokud se nejednalo o Němce, Maďary či kolaboranty) náhradu ve formě cenných papírů či hotovosti. Náhrada však ve skutečnosti nikdy vyplacena nebyla. Snaha některých dědiců domoci se soudně dodatečné náhrady zatím nebyla úspěšná.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Další z rubriky

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Najdete na iDNES.cz