Konkurence musí hledat k lidem vlastní cesty

Levnější telefonování, lepší služby či svobodnou volbu operátora - to vše slibuje konkurence po skončení monopolu Telecomu. "Má to ovšem háček, bude se muset k zákazníkům nějak dostat," říká Zdenka Pelikánová z Contactelu. Podle současné podoby telekomunikačního zákona totiž nemusí ještě rok a půl po lednovém otevření trhu, tedy do července roku 2002, Český Telecom pustit konkurenci do své sítě, přes kterou je doposud připojena většina lidí i společností. "Jde hlavně o službu 'volba operátora' - to je věc, která je lákavá hlavně pro nové provozovatele.

Po jejím zavedení totiž stačí, když firmy postaví pouze pár ústředen, a nemusí pokládat kabely k zákazníkům, protože využijí těch od Českého Telecomu. Takové firmy by totiž mohly začít velmi rychle konkurovat, například nabídnout nižší tarify a hovory by byly přesměrovány k nim," soudí Barbora Komínková ze společnosti GTS.

Podle odborníků se nedá očekávat ani okamžitý útok mezinárodních telekomunikačních obrů, kteří už otevřením trhu prošli. "Hned se sem nikdo nepohrne. Nebudou chtít stavět na zelené louce další sítě, ale koupí něco, co se jim vyplatí," míní šéf Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí Svatoslav Novák.

Vybírat si z výhod konkurence budou moci jenom některé domácnosti. "Alternativní telekomunikační operátoři totiž začnou nabízet telefonní služby zpočátku především pro firmy," tvrdí Nina Kodymová ze společnosti Nextra, která nedávno získala licenci na provozování bezdrátových pevných linek v pásmu 26 GHz.

"I Nextra se nejprve zaměří na podniky a menší firmy, protože jde o vysokorychlostní přenos dat, který soukromý zákazník nevyužije. Pro domácnosti se lépe hodí frekvence 3,5 GHz," dodává Kodymová.

Jaké mají tedy domácnosti možnosti? Kromě připojení bezdrátovou pevnou linkou s nižší frekvencí 3,5 GHz, kterou dnes už nabízí například společnost Tele2, jsou vhodnou náhradou linek Telecomu například kabelové televizní společnosti.

"Počítáme s tím, že o licenci na poskytování veřejné telefonní služby v nejbližší době požádáme. Už dnes upravujeme své sítě v Praze a Brně, aby byly schopny přenášet společně kromě obrazu i data a hlas," říká František Malina ze společnosti UPC United Pan-Europe Communications, která už do obnovy své sítě investovala více než jednu miliardu korun. "Se zavedením všech těchto služeb počítáme v první polovině příštího roku," dodává Malina.

Kabelové televize mají podle odborníků výhodu v tom, že už dnes mají přístup do stovek tisíc domácností. Jenom k UPC je připojeno přes čtyři sta tisíc domácností a v některých z nich už nabízejí připojení k internetu.

Kromě kabelových televizních společností mohou být ve městech alternativou linkám Českého Telecomu takzvané metropolitní sítě. Jednou z nich je například PragoNet, který doposud působí výhradně na území hlavního města, ale počítá postupně s rozvojem do všech regionů. "Strategické partnerství s Deutsche Telekomem nám umožní uvést nové produkty s globálním dosahem a zajímavými cenami," uvedl generální ředitel PragoNetu Michal Hátle.

S podobným postupem budování přístupů nejdříve v krajských městech a potom podle zájmu v jednotlivých regionech počítá většina z budoucí konkurence Telecomu.

Vlastně jedinou okamžitou a dnes už existující konkurencí Českého Telecomu se stanou podle odborníků od začátku příštího roku především mobilní operátoři. "Pouze ti budou moci začít nabízet levnější mezinárodní tarify, protože již nebudou muset přepojovat svůj mezinárodní provoz přes Český Telecom. Navíc stále častěji budou lidé využívat mobilní telefon i pro národní volání vzhledem k vysokému počtu uživatelů. Což postupem času povede k téměř úplnému přebrání veškeré hlasové komunikace mobilními operátory," říká Zdenka Pelikánová z Contactelu.

"Mobilní technologie už dnes umožňuje například podle místa volání zvolit cenu za hovor. Takže se nyní vedou diskuse nad takzvanými domácími zónami, v nichž ceny za volání i z mobilního telefonu budou velmi podobné cenám na pevných linkách," uvádí Václav Mach z Českého Mobilu. Jako jediná mobilní firma požádala Český telekomunikační úřad o licenci na poskytování veřejných telefonních služeb společnost RadioMobil.

Kromě konkurencí stále připomínaných nižších cen mezinárodních hovorů, což je celosvětový trend, odborníci upozorňují i na opačný efekt liberalizace. Místní hovory pravděpodobně zdraží.

"Buď ve formě vyššího paušálu, nebo vyššího hovorného za provolaný impuls či sekundu," říká Komínková. Podle statistik Evropské unie zdražily místní hovory ve všech členských státech průměrně o deset procent.