Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurzy se nezrychlí, rozhodli poslanci

  13:08aktualizováno  13:08
Velké změny v konkurzech a vyrovnáních se nekonají. Poslanci smetli novelu po tříhodinovém jednání ze stolu. Novela měla konkurzy urychlit a posílit roli věřitelů. V platnosti ale dosud zůstává současný předpis.

Největší boj se ve sněmovně strhl o to, kolik mají dostávat zpět tzv. oddělení věřitelé, kterými jsou především banky. Podle dosavadní úpravy je to 70 procent svých pohledávek.

Podle ODS je to však nedostačující. Návrh ale nakonec neprošel, což bylo velkým zklamáním pro samotné navrhovatele a většina z nich se ještě před závěrečným hlasováním od novely distancovala.

"Byť jsem jedním z předkladatelů a jsem podepsán pod návrhem tohoto zákona, tak konečná předloha vypadá tak, že velmi prosím, nechť nikdy tento zákon, bude-li schválen, není spojován s mým jménem," prohlásil šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek a v podobném duchu promluvili i další navrhovatelé.

Zastánci zákona tvrdili, že nejde jen o posílení velkých věřitelů, ale hlavně o to, že by vstřícný krok bankám znamenal změnu v politice poskytování úvěrů malým a středním podnikatelům.

"Jsou to oni, kdo ozdravují ekonomiku každého státu a ve všech vyspělých ekonomikách je to naprosto běžné," apelovala jedna z navrhovatelek, poslankyně za ODS Eva Dundáčková. Zákon, jak ho navrhovala, ale její kolegové nepodpořili. 

"Je strašná škoda, že se to nepodařilo. Máme nejdelší dobu trvání úpadků a jednu z nejnižších výtěžností konkurzů v Evropě. Kauzy typu Berka poškozují českou ekonomiku," řekl ČTK vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

Nový zákon, který by konkurzy řešil, by se nyní mohl objevit až v roce 2007.

"Je lepší počkat na nový kodex, než přijímat polovičatá řešení," odůvodnil stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pro ČTK, proč ODS zákon nepodpořila.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz