Konsolidační banka: hody poslanců

  • 37
Až tři čtvrtě milionu korun odměn měsíčně si mezi sebe může rozdělovat sedm poslanců ČSSD a ODS, které o prázdninách na tajné schůzi zvolila sněmovna do dozorčí rady státní České konsolidační agentury. Výši odměn určují stanovy agentury, které si sami členové dozorčí rady začátkem září upravili ve svůj prospěch.

Podle původní verze, vypracované představenstvem, si měli na odměnách přijít měsíčně dohromady nejvýše na sto tisíc korun.

Stanovy nyní podepsal ministr financí Jiří Rusnok a přes nesouhlas četných politiků Čtyřkoalice, ale například i šéfa ČSSD Vladimíra Špidly automaticky vstoupí v platnost.

"Už jsem stanovy podepsal, včetně zvýšení odměn. Je pod moji úroveň, abych se o tom dál dohadoval," řekl ministr financí Jiří Rusnok. Sami poslanci odmítají o odměnách mluvit.

"Nemám k tomu komentář," sdělil šéf dozorčí rady agentury a předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Vyhýbavě se vyjádřil i člen dozorčí rady Josef Hojdar z ČSSD.

Poslanci získali moc nad miliardami
Vysoké odměny, které si stanovili sami poslanci působící jako členové dozorčí rady státní České konsolidační agentury (ČKA), nejsou jediným z bodů, jejž si sedmička zákonodárců z řad ČSSD a ODS upravila výrazně ve svůj prospěch.

Mnohem důležitější jsou podle ekonomů velmi vysoké pravomoci, které poslanci v agentuře získali. Díky nim budou téměř neomezenými pány nad nynějšími 270 miliardami převážně špatných aktiv přesunutých do agentury z komerčních bank a nad další porcí až 150 miliard, které přijdou ze zkrachovalé IPB.

Celková suma spravovaná agenturou je tak velká, že zhruba odpovídá všem půjčkám a dalším aktivům, které mají velké české banky - například Česká spořitelna nebo Komerční banka. Ani jeden z poslanců přitom není odborníkem na bankovnictví.¨

A jaké jsou zásadní pravomoci, které si poslanci ve stanovách ČKA odhlasovali? Dozorčí rada bude moci posuzovat jakékoli finanční a majetkové operace agentury, tedy třeba prodeje pohledávek vymahačským firmám či původním dlužníkům, nebo konkurzní návrhy. Neschválení transakce přitom bude znamenat její zamítnutí.

Podle původní verze stanov vypracované představenstvem mělo jít jen o dozor nad obchody převyšujícími 500 milionů korun. "Bojím se, že by mohlo dojít k ovlivňování, komu a za jakých okolností mají být dluhy prodávány, a to zejména po převzetí pohledávek IPB, známé financováním často neprůhledných struktur," sdělil jeden z předních odborníků agentury, který si nepřál být jmenován.

Ministr Rusnok k pravomocím dozorčí rady, které jsou podle mnohých odborníků nezvykle vysoké, sdělil: "Poslanci mi slíbili, že to nebudou přehánět. Jsme domluveni, že kdyby to ohrozilo fungování agentury, tak se k tomu znovu vrátíme a stanovy přehodnotíme. Ale teď máme gentlemanskou dohodu, že to bude možnost, která se nebude zneužívat."

Právníci přitom soudí, že možnost kontrolovat a ovlivňovat všechny obchody znamená, že dozorčí rada v podstatě přebírá výkonnou moc v agentuře. Dozorčí rada bude rovněž schvalovat zástupce ČKA v orgánech ovládaných firem. Zásadní rozhodnutí bude schvalovat rada dvoutřetinovou většinou.

Celkem má mít devět členů, zvoleno je jen sedm, z ODS a ČSSD. V prvním kole hlasování ve sněmovně totiž neprošli zástupci Čtyřkoalice. Vysoké odměny (předseda dozorčí rady může mít až 150 tisíc korun měsíčně a členové po sto tisících) se nelíbí ani šéfovi ČSSD Vladimíru Špidlovi. "Jsou to platy, které jim umožňuje zákon. Já si nemyslím, že to je optimální chování ve vztahu k politické kultuře," sdělil Špidla.