Kontokorent má většinou libovolné splátky

Věci i služby lze zaplatit i z peněz, které majitel bankovního účtu získá jeho přečerpáním - když se tedy dostane do záporného zůstatku. Z konta prostě vybere více peněz, než kolik na něm je. Tato služba však není automatická. Zájemce o ni musí splňovat určité podmínky. Ty jsou u různých bank různé. V zásadě však platí, že klient musí mít dostatečné příjmy, aby měla banka záruku splacení kontokorentního úvěru. Proto bývají většinou kontokorentní úvěry povoleny až po třech až šesti měsících vedení účtu klienta.

Banka poté může zhodnotit historii účtu a podle toho určit úvěrový limit - tedy maximální částku, o kterou klient může přečerpat svůj zůstatek na účtu. Výhodou klienta může být termínovaný vklad u stejné banky - tím je banka jištěna proti nesplácení půjčených částek.

V takovém případě bývá klientovi poskytnut nižší úrok. Podobně může být zvýhodněn i klient, za kterého se zaručí jiná solventní osoba. Člověk, který má možnost kontokorentního úvěru, není většinou vázán žádným pevně daným splátkovým kalendářem.

V rámci povoleného limitu může zůstatek na kontě libovolně přečerpávat a dluh může kdykoli v jakýchkoli částkách splácet. Jedinou podmínkou je splacení většinou do šesti měsíců nebo jednoho roku. Za dlužnou částku člověk zaplatí kolem čtrnácti až devatenácti procent ročního úroku.

Má však možnost splatit dluh třeba jednorázově - a zaplatit úrok třeba jen za jeden měsíc.

Za poskytnutí možnosti přečerpat svou částku na účtu se v některých bankách platí také určité poplatky. Ty dosahují jednorázově až několika set korun. V některých případech je též nutné platit pravidelný měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu.