Pavel Boček je náruživý chovatel slepic. (ilustrační snímek)

Pavel Boček je náruživý chovatel slepic. (ilustrační snímek) | foto: AP

Veterináři zjistili víc případů týrání dobytka. Přibylo i odsouzených

  • 15
Veterináři loni odhalili nevhodné podmínky u víc než 200 tisíc zvířat. I když se závady týkaly i laboratorních zvířat nebo podmínek v útulcích či cirkusech, naprostou většinu nedostatků zjistili kontroloři při zacházení s hospodářskými zvířaty. Kontrolami přitom každoročně neprojde větší procento hospodářství.

Podíl kontrol životních podmínek krav, drůbeže, prasat, ale třeba i ryb, u kterých zaměstnanci Státní veterinární správy (SVS) shledají porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, rok od roku roste. Loni tak zjistili závady u 8,36 procenta ze zhruba čtyř tisíc kontrol v chovech, při přepravě i na jatkách. To je vůbec nejvyšší číslo od roku 1993.

V minulosti přitom míra odhalení nevhodného zacházení po několik let klesla a v roce 2001 dosáhla minima. Tenkrát veterináři zjistili týrání jen v 0,79 procenta případů. Pak se však trend obrátil a loni se naopak vyšplhal na nejvyšší číslo vůbec. Nevyhovujícím podmínkám tak bylo vystaveno 194 tisíc kusů hospodářských zvířat.

Podle mluvčího SVS Petra Pejchala to však nemusí znamenat, že by případů týrání v Česku přibývalo. Naopak se kontroly veterinářů stávají efektivnější s tím, jak roste zájem lidí o životní podmínky zvířat. Ti tak častěji upozorňují na problémové chovatele ve svém okolí.

„Tento trend lze vysvětlit efektivnějším výběrem hospodářství ke kontrole na základě analýzy rizika a dále se stále zvyšujícím se zájmem široké veřejnosti v Česku o dobré životní podmínky zvířat, což vede k rostoucímu počtu podaných podnětů občany,“ vysvětlil Pejchal.

Zvířata stojící ve výkalech i trápená hlady

Nejvíc prohřešků klasifikovali veterináři jako nevhodné podmínky k chovu. Do této kategorie spadají například zvířata, která musela stát ve výkalech či blátě bez suchého místa k odpočinku, kotce a stáje vyrobené ze zdravotně závadných materiálů, ostré výčnělky, o které se zvířata mohou poranit nebo nedostatečně větrané prostory. V menší míře zvířata trpěla hladem či žízní.

Větší podíl porušení zákona než v zemědělství přitom veterináři zjistili v zoologických zahradách, cirkusech a zájmových chovech. Tam však byl meziroční nárůst odhalení jen zanedbatelný. Navíc se tyto chovy podílejí na celkovém počtu kontrol ve výrazně menší míře, než je tomu u zvířat chovaných pro maso, mléko či vejce.

Podle dat ministerstva spravedlnosti byl loni rekordní také počet lidí odsouzených za týrání zvířat. Soudy uznaly vinnými celkem 31 lidí. Tím se po letech zopakoval smutný rekord z let 1997, 1999 a 2004.