Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly ukázaly chyby ve státních zakázkách na IT, systémy však běží dál

  13:59aktualizováno  13:59
Vláda se rozhodla ignorovat závěry Národního kontrolního úřadu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na ministerstvu pro místní rozvoj ponechá monitorovací systém, který tam byl dodán v rozporu se zákonem.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Resort měl stávající systém sledující tok významné části peněz ze strukturálních fondů Evropské unie provozovat nejpozději do roku 2013. Mezitím mělo být vypsáno nové výběrové řízení, díky kterému by nový systém mohl fungovat i dříve. Alespoň tak to prezentoval letos v březnu tehdejší ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda, který se opíral o expertizu advokátní kanceláře Bakeš & partneři.

Nyní však tatáž kancelář, která doporučovala v posudku vypsání nového tendru kvůli právním vadám stávajícího řešení v řádu dvou až tří let, své stanovisko zmírnila. "Jako efektivnější se jeví nadále provozovat stávající centrální úroveň monitorovacího systému a nový monitorovací systém pořizovat až pro období 2014-2020," píše se v právním rozboru.

"Dočasné řešení, jak nazývají provoz stávajícího systému, který byl dodán nelegálně, mi připomíná dočasnost přítomnosti sovětských vojsk v Československu, “ říká vysoce postavený IT expert, který si přál zůstat v anonymitě.

Zakázku prověří kontrolní výrob Sněmovny

Pochybnosti o rozhodnutí vlády ponechat si na ministerstvu současné řešení má i člen kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Libor Ježek (ODS). Podle něj se bude zakázkou výbor zabývat.

Naopak žádný problém v budoucím provozu nevidí společnost Tesco SW, která je jedním z jeho dodavatelů. "Pořízení nového monitorovacího systému by bylo dražší než provoz stávajícího. Proto s ohledem na stávající finanční situaci Česka považujeme za rozumné, že ještě nějaký čas bude stávající řešení fungovat,“ uvedl obchodní ředitel Tesco SW Josef Tesařík. Druhým dodavatelem projektu je společnost S&T.

Od těchto dvou společností letos ministerstvo odkoupilo licence na nelegálně dodaný monitorovací systém za 105 milionů korun. Tímto krokem se celý pochybný obchod alespoň očima EU formálně legalizoval, a Česko tak mohlo nadále čerpat evropské dotace.

Unii totiž nevadilo to, že se monitorovací systém dostal v roce 2001 na ministerstvo protizákonně, ale to, že resortu mezitím vypršely na systém licence. Úřad se tak fakticky dopouštěl pirátství. S&T i Tesco SW nadále pokračují ve správě monitorovacího systému. Jeho provoz mezi lety 2007 až 2013 stojí zhruba 300 milionů korun.

Problémy i na zemědělství

Stát podle pondělního rozhodnutí antimonopolního úřadu chyboval i při výběrovémřízení na centralizaci informačních systémů a webových portálů na ministerstvu zemědělství. To mohutnou zakázku v celkové hodnotě 569 milionů korun přikleplo bez soutěže firmám Telefónica O2 a T-Soft. Za to úřad udělil resortu pokutu 1,8 milionu korun, kterou však zaplatí všichni daňoví poplatníci. Projekt totiž běží dál jen s tím rozdílem, že se rozložil do delšího časového období, takže nevypadá tak draze.

Konkrétního viníka však nikdo, stejně tak jako v případě zakázky na MMR, nehledá. Na dotaz, zda bude za pochybení potrestán nějaký úředník přímo, ministerstvo zemědělství neodpovědělo.

"Ještě jsme rozhodnutí úřadu fyzicky neobdrželi, nicméně s největší pravděpodobností se odvoláme k předsedovi ÚOHS,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Antimonopolní úřad se ve stejný den, kdy o případu informovala MF DNES, snažil přidělení "zemědělské" zakázky zabránit vydáním předběžného opatření. Smlouvy ovšem byly údajně podepsány dříve, než rozhodnutí přišlo faxem.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Najdete na iDNES.cz