Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly ukázaly chyby ve státních zakázkách na IT, systémy však běží dál

  13:59aktualizováno  13:59
Vláda se rozhodla ignorovat závěry Národního kontrolního úřadu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na ministerstvu pro místní rozvoj ponechá monitorovací systém, který tam byl dodán v rozporu se zákonem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Resort měl stávající systém sledující tok významné části peněz ze strukturálních fondů Evropské unie provozovat nejpozději do roku 2013. Mezitím mělo být vypsáno nové výběrové řízení, díky kterému by nový systém mohl fungovat i dříve. Alespoň tak to prezentoval letos v březnu tehdejší ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda, který se opíral o expertizu advokátní kanceláře Bakeš & partneři.

Nyní však tatáž kancelář, která doporučovala v posudku vypsání nového tendru kvůli právním vadám stávajícího řešení v řádu dvou až tří let, své stanovisko zmírnila. "Jako efektivnější se jeví nadále provozovat stávající centrální úroveň monitorovacího systému a nový monitorovací systém pořizovat až pro období 2014-2020," píše se v právním rozboru.

"Dočasné řešení, jak nazývají provoz stávajícího systému, který byl dodán nelegálně, mi připomíná dočasnost přítomnosti sovětských vojsk v Československu, “ říká vysoce postavený IT expert, který si přál zůstat v anonymitě.

Zakázku prověří kontrolní výrob Sněmovny

Pochybnosti o rozhodnutí vlády ponechat si na ministerstvu současné řešení má i člen kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Libor Ježek (ODS). Podle něj se bude zakázkou výbor zabývat.

Naopak žádný problém v budoucím provozu nevidí společnost Tesco SW, která je jedním z jeho dodavatelů. "Pořízení nového monitorovacího systému by bylo dražší než provoz stávajícího. Proto s ohledem na stávající finanční situaci Česka považujeme za rozumné, že ještě nějaký čas bude stávající řešení fungovat,“ uvedl obchodní ředitel Tesco SW Josef Tesařík. Druhým dodavatelem projektu je společnost S&T.

Od těchto dvou společností letos ministerstvo odkoupilo licence na nelegálně dodaný monitorovací systém za 105 milionů korun. Tímto krokem se celý pochybný obchod alespoň očima EU formálně legalizoval, a Česko tak mohlo nadále čerpat evropské dotace.

Unii totiž nevadilo to, že se monitorovací systém dostal v roce 2001 na ministerstvo protizákonně, ale to, že resortu mezitím vypršely na systém licence. Úřad se tak fakticky dopouštěl pirátství. S&T i Tesco SW nadále pokračují ve správě monitorovacího systému. Jeho provoz mezi lety 2007 až 2013 stojí zhruba 300 milionů korun.

Problémy i na zemědělství

Stát podle pondělního rozhodnutí antimonopolního úřadu chyboval i při výběrovémřízení na centralizaci informačních systémů a webových portálů na ministerstvu zemědělství. To mohutnou zakázku v celkové hodnotě 569 milionů korun přikleplo bez soutěže firmám Telefónica O2 a T-Soft. Za to úřad udělil resortu pokutu 1,8 milionu korun, kterou však zaplatí všichni daňoví poplatníci. Projekt totiž běží dál jen s tím rozdílem, že se rozložil do delšího časového období, takže nevypadá tak draze.

Konkrétního viníka však nikdo, stejně tak jako v případě zakázky na MMR, nehledá. Na dotaz, zda bude za pochybení potrestán nějaký úředník přímo, ministerstvo zemědělství neodpovědělo.

"Ještě jsme rozhodnutí úřadu fyzicky neobdrželi, nicméně s největší pravděpodobností se odvoláme k předsedovi ÚOHS,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Antimonopolní úřad se ve stejný den, kdy o případu informovala MF DNES, snažil přidělení "zemědělské" zakázky zabránit vydáním předběžného opatření. Smlouvy ovšem byly údajně podepsány dříve, než rozhodnutí přišlo faxem.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz