Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kopřivnice přilákala dalšího investora

  17:46aktualizováno  17:46
V průmyslové zóně Vlčovice roste jedna nová moderní továrna vedle druhé. Po firmách Cirex a Dura tu slavnostně spustil výrobu už třetí investor, německý výrobce autodílů Brose. Zaměstnává asi tisíc lidí. Brose do Kopřivnice přestěhoval výrobu ze závodu v Rožnově pod Radhoštěm.

Ten byl mnohem menší, pracovala tu sotva čtvrtina dnešního zaměstnaneckého stavu. Rožnovskou továrnu firma ruší, v Kopřivnici nevylučuje další růst.

Nový závod přišel na 45 milionů eur a je druhou největší výrobní základnou skupiny, která má celkem 28 továren po celém světě. Vyrábějí se tu části automobilových dveří, oken a sedadel. Většinu produkce kopřivnická Brose vyváží, mezi její hlavní odběratele patří automobilky Audi, BMW, DaimlerChrysler či Volvo.

Když šéfové Brose uvažovali o stavbě nového závodu, vybírali z lokalit po celém světě.

"Jsme globální firma, stavět jsme mohli kdekoliv - tady, v Číně nebo ve Velké Británii," vysvětluje Jan Schneider z vedení společnosti. Na Kopřivnici padla volba hlavně kvůli nízkým výrobním nákladům. Pro Brose je ale lákavá také poloha Kopřivnice mezi několika novými automobilkami v České republice, Polsku a na Slovensku.

"Rozšiřování kapacit na východní Evropu má pro nás strategický význam,"podotkl Michael Stoschek, vnuk zakladatele firmy a šéf celé skupiny.

"Důležitým důvodem pro umístění nového závodu v Česku bylo i konkurenční prostředí a mimořádná podpora obce a místních úřadů," doplnil jednatel Brose Jürgen Otto.

Kopřivnická továrna je součástí velké nadnárodní společnosti. Rodinnou firmu založil v Berlíně v roce 1908 obchodník Max Brose. Ještě donedávna vyráběla pouze v Německu, za posledních patnáct let ale expandovala do celého světa.

Je vůbec největším světovým výrobcem systémů na otvírání automobilových oken a dveří a na polohování sedadel, čtvrté místo si drží na světovém trhu automobilových zámků. Celkově zaměstnává na všech kontinentech devět tisíc lidí ve čtyřiceti filiálkách. Loni celá skupina prodala zboží za víc než dvě miliardy eur.

Podle hejtmana Evžena Tošenovského dává investor, který je součástí velké skupiny zaměřené na export, záruku určité stability do budoucna: "Není to případ, u kterého bychom trnuli, že když se mírně zachvěje trh, investor odejde," míní hejtman.

Brose není v průmyslové zóně v Kopřivnici poslední investicí. Závod na výrobu automobilových kabelů hned vedle nové haly Brose dokončuje další německá firma Erich Jaeger a stavět se chystá dánský výrobce luxusní elektroniky Bang & Olufsen.

"Ačkoliv se průmyslová zóna v Kopřivnici zpočátku obsazovala pomalu, nyní je skoro zaplněna. Na trhu práce to je znát, nezaměstnanost jen v Kopřivnici a okolí klesla za poslední rok o dvě procenta a vliv se projevuje i v sousedních okresech - na Ostravsku či Frýdecko-Místecku," řekl ředitel novojičínského úřadu práce Jiří Macíček

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz