Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korejci severní Moravě slibují 12 tisíc pracovních míst

  1:00aktualizováno  1:00
Čung Mong-ku, šéf korejské automobilky Hyundai, si s příslibem investice za 46 miliard korun ve čtvrtek z vrtulníku prohlédl severní Moravu.

Hyundai/Kia | foto: Václav PancerMF DNES

Čung právě zvažuje, kam umístí nový evropský závod na výrobu automobilů, a plánované průmyslové zóny kolem Ostravy patří podle ministra průmyslu Milana Urbana v konkurenci s Polskem a Slovenskem mezi favority.

Premiér Jiří Paroubek včera před schůzkou s vedením automobilky agentuře ČTK řekl, že Česko má o korejskou investici velký zájem. Po jednáních však ani on, ani další vládní ani krajští úředníci nechtěli podrobně mluvit.

"Mám z jednání s nimi dobrý dojem," hýřil optimismem moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský poté, co se Korejci proletěli nad nabízenými pozemky vrtulníkem.

Tošenovský, který je známým odpůrcem dopředu připravovaných průmyslových zón ve svém kraji, však bude muset ještě hodně zapracovat na tom, aby nový závod nabízející tisíce nových pracovních míst nakonec zakotvil na severu Moravy.

Region nemá pro tak velkého investora k dispozici připravený vhodný pozemek. Česko Korejcům nabízí lokality v Dolní Lutyni u Bohumína, v Mošnově nebo v Nošovicích na Ostravsku a také v Holešově na Zlínsku. Žádná z nich však není v takovém stavu, aby na ní mohli Korejci podle svých úmyslů již na jaře začít stavět.

Korejci chtějí být blízko KIA
Korejce na sever Moravy láká hlavně blízkost k dceřiné automobilce KIA, která se staví ve slovenské Žilině, vzdálené necelou stovku kilometrů od Ostravy. Obě automobilky by pak mohly společně užívat zázemí stejných dodavatelů.

Automobilka má podle šéfa vládní agentury CzechInvest Radomila Nováka vyrábět 300 tisíc aut ročně a zaměstná nejméně tři tisíce lidí. V návazných dodavatelských firmách by podle odhadů vzniklo dalších devět tisíc míst. V regionu, kde žije téměř sto tisíc lidí bez práce, by taková investice už byla znát.

Korejští manažeři však na stavbu závodu, pro který potřebují zhruba 200 hektarů, pospíchají. Stavět chtějí už na jaře. "Lokality v Dolní Lutyni, Nošovicích i v Mošnově jsme schopni do jara ke stavbě připravit," říká mluvčí Krajského úřadu v Ostravě Šárka Swiderová. Lidé, zasvěcení do poměrů kolem nich, jsou však skeptičtější.

"O Lutyni může mít investor v této fázi těžko vážný zájem, na Evropské komisi leží stížnost ekologického sdružení Arnika," řekl zdroj z krajského zastupitelstva.
Problémy jsou i v Nošovicích, kde scelení pozemků pro továrnu brání pás půdy uprostřed budoucí průmyslové zóny. Ten patří místnímu zemědělskému družstvu, jež na něm pěstuje zelí.

"Dvakrát se tu otočil a letěl pryč," říká o návštěvě šéfa automobilky Čunga jeden ze starousedlíků v Nošovicích, od něhož patrně bude stát potřebovat vykoupit pozemky.
Rozhodl se, že prodá - už dřív mu úředníci nabízeli kolem 4 milionů korun -, ale sousedi podle něho neprodají.

"Prodat to nechceme, peníze nám jsou k ničemu. Byli bychom snad ochotni jednat o výměně za jinou stejně kvalitní půdu, ale tak daleko v jednání nejsme," řekl předseda družstva Jiří Vícha. Vlastnická práva nejsou zcela vyřešena ani v Mošnově či v Holešově.

Šéf automobilky Čung také jednal o podmínkách investice s vládami v Polsku a v Maďarsku. Konečné rozhodnutí o místu investice má padnou začátkem října.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz