Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korek ustupuje plastovým a kovovým uzávěrům

  10:50aktualizováno  10:50
Tradiční materiál na zátkování lahví s vínem by mohly v budoucnu nahradit alternativní uzávěry. Korek sice zatím stále vládne, ale ani v zemi s takovou vinařskou tradicí, jako je Francie, už jiné řešení není tabu.
Korek, zátka, víno

Korek, zátka, víno - Korek, zátka, víno | foto: Profimedia.cz

Francouzští vinaři spotřebovali loni 2,9 miliardy korkových zátek, zatímco v roce 2000 to bylo 3,7 miliardy. Průzkum také ukázal, že procento Francouzů, kteří dávají u láhve s vínem přednost korkové zátce, kleslo z 87 v roce 2002 na 79 o dva roky později.

Pokles spotřeby korku se vysvětluje jak snižováním spotřeby vína v zemi a častějším "tetrapakovým" balením levných vín, tak větším užíváním plastikových zátek a kovových šroubovacích uzávěrů.

Dny korku ovšem zdaleka nejsou sečteny. Přes 90 procent lahví, které si dnes Francouzi kupují, je stále zátkováno korkem, zatímco plastiku se používá asi v sedmi procentech a šroubovací uzávěry tvoří jedno procento.

Diskuse je v plném proudu. Zastánci nových metod tvrdí, že díky nim odpadá nebezpečí načichnutí vína zátkou, které podle některých údajů znehodnocuje například až pět procent lahví šampaňského. Výrobci korkových zátek se toto nebezpečí snaží snížit pomocí nových metod zpracování korku a zároveň nezůstávají
nečinní ani na poli propagandy.

"Žádná náhražka nemá ve svém celku kvality korku," řekl v novinovém interview předseda cechu výrobců zátek v oblasti Champagne Nicolas Mensior. Šroubovací uzávěry podle něho vyjdou draho, protože výrobců takových lahví je málo a chybí uzpůsobené lahvovací linky.

"Ať se stane cokoli, korek dodává láhvi na hodnotě. Pro 80 procent lidí je to známka kvality," soudí Mensior. Tomu odpovídá také průzkum, ve kterém tři čtvrtiny dotázaných Francouzů uvedly, že víno, které nabízejí svým hostům, musí mít korkovou zátku.

Náhražky vedou v Austrálii
Mensior poukazuje také na to, že zatím ještě není dostatečný časový odstup na posouzení toho, zda jsou nové materiály schopny uchovávat víno v dobrých podmínkách třeba několik desetiletí, jak je tomu u korku. Říká přitom, že příliš hermetické materiály blokují vývoj vína.

Jihofrancouzská společnost Jean d'Alibert, která předloni na salonu středomořských vín v Montpellieru předvedla svá vína v lahvích s kovovými uzávěry, tvrdí, že víno s nimi lze v pořádku uchovat až patnáct let.

Nových materiálů ve větší míře používají nové producentské země, hlavně Austrálie, kde se údajně náhražek korku používá u 60 procent lahví. Podle listu Le Figaro to nakonec může ovlivnit i francouzské výrobce a spotřebitele. Konkurence nových výrobců je jeden z hlavních faktorů krize, kterou nyní francouzské vinařství prožívá.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz