Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Až 1500 testů na covid denně. Čeští vědci dostali tři miliony na vývoj

  17:45
Češi v boji proti pandemii covid-19 přichází s mnohými revolučními nápady. Jedním takovým případem je firma DIANA Biotechnologies, která vytváří automatizované testy přítomnosti covid-19. Za svou úspěšnou technologii ji v pondělí v soutěži Hack the Crisis ocenili jak odborníci, tak politici. Jako výhru získala firma třímilionovou dotaci.

Zakladatelé firmy DIANA Biotechnologies Martin Dienstbier a Václav Navrátil | foto: DIANA Biotechnologies

Společnost DIANA Biotechnologies založili Martin Dienstbier a Václav Navrátil před dvěma lety. „Dostala nás k sobě vlastně náhoda,“ popisuje Navrátil. „Já jsem již nějakou dobu pracoval na Ústavu organické chemie a biochemie na komercionalizaci mého projektu DIANA technologie pro diagnostiku a vývoj léčiv,“ dodává.

„S Martinem jsme se potkali přes společné známé a jeho cenné předchozí zkušenosti z univerzit v Cambridge a Oxfordu i z následného působení ve firmě BCG mi pak pomohly projekt dále rozvinout pro byznysové stránce,“ popisuje.

Jejich firma je takzvanou spin-off společností. Tak se označují firmy, které vznikly za účelem komercializace technologií vyvinutých na akademii. „V Británii nebo ve Spojených státech je to zcela běžné, u nás velmi unikátní,“ doplňuje Dienstbier.

„Václav vymyslel platformu DIANA, která měla komerční potenciál a na jejím základě se nám podařilo firmu vybudovat. Získali jsme velkou podporu od investorů, zhruba 85 milionů korun, a tak jsme mohli vybavit laboratoře a začít rozvíjet i další aplikace,“ dodává.

CzechInvest rozděloval 10 milionů mezi startupy bojující s koronavirem

Startup vyvíjí automatizované řešení pro testování přítomnosti viru covid-19 v klinických vzorcích, založené na ultracitlivé metodě izolace RNA a následné kvantifikace pomocí RT-PCR metody. Za svůj počin teď v hackatonu Hack the Crisis získali finanční odměnu ve výši tří milionů korun.

Tato metoda je velmi citlivá a díky automatizaci umožňuje zpracovat až 1 500 vzorků denně při jedné standardní instalaci. Díky vlastní výrobě jsou testovací soupravy cenově výhodné a firma není závislá na nejistých dodávkách ze zahraničí a dokáže tak pokrýt českou poptávku i v době případné krize.

Testy na koronavirus firma přitom začala vyvíjet až nedávno. „Naše působení vlastně původně s koronavirem vůbec nesouviselo a je to pro nás jen taková odbočka. Před pandemií jsme se věnovali vývoji nových látek na chřipku a vývoji protilátek. Díky našim zkušenostem s automatizací spojenou s analýzou statisíců látek při vývoji léčiv a s metodou PCR jsme dokázali během tří měsíců vyvinout kompletní ultracitlivé řešení pro automatizované testování covid-19, které je nyní možno instalovat do jakékoliv nemocniční laboratoře a navýšit tak její testovací kapacitu,“ vysvětluje Navrátil.

Testy ze slin a bez doktora

Výhra by měla padnout na urychlení procesu a také na reklamu. „Ty tři miliony bychom chtěli využít na urychlení výroby,“ říká Navrátil. Podle Dienstbiera půjde část i na propagaci.

„Za výhru jsme rádi a samozřejmě nám pomůže, ale v našem odvětví jsou tři miliony poměrně malou částkou. Farmaceutický byznys je hodně finančně nákladný. V tom máme nevýhodou oproti třeba IT startupům, kterým stačí na začátku pár kanceláří. Chceme se jako výzkumná firma zviditelnit a zajistit, aby se naše testy začaly co nejdříve v boji proti covid-19 využívat,“ vysvětluje Dienstbier.

V budoucnu by se startup chtěl vrátit do původních kolejí a pomalu směřovat do zahraničí. „V příštích dnech bychom především chtěli dokončit certifikace RT-PCR testů a chceme se vrátit k vývoji léčiv a protilátek. Kromě toho také pracujeme na vývoji testů, které zároveň určí přítomnost covidu či chřipky, což bude důležité při podzimní chřipkové epidemii. Vyvíjíme testy, které si člověk bude moct udělat například ze slin a bez přítomnosti lékaře,“ říká Navrátil.

DIANA Biotechnologies by chtěla v blízké budoucnosti expandovat do zahraničí. „Doufám, že do budoucna dál porosteme, začínali jsme ve třech a teď je nás už 13. Dále také samozřejmě vyvíjíme nové diagnostické postupy a léčiva a spolupracujeme s českými nemocnicemi a s akademickými pracovišti. Tržní potenciál ale vidíme zejména v zahraničí. I na již zmíněné koronavirové testy jsme měli první objednávky ze zahraničí dříve než z Česka,“ dodává Dienstbier.

Virtuální cestování i výuková hra

Soutěž Hack the Crisis pořádala společnost Czech Invest ve spojení s ministerstvem průmyslu a obchodu a byla spuštěna s cílem propojit stát s dobrovolníky v IT komunitě a podnikatelském prostředí. Zároveň měla podpořit projekty, které by mohly pomoci v rámci současné situace nebo zmírnit její dopady.

Koronavirus zmobilizoval české mozky. Vědci se organizují a hledají řešení

Jako druhý se v ní umístil plicní ventilátor Corovent, na třetím místě pak speciální nanofiltry, které vznikly díky spojení vědců z Karlovy univerzity a z Akademie věd.

Speciální ocenění získaly například projekty Grey Cortex, který bojuje s kybernetickými útoky na nemocnice, dýchací přístroj Oxygenerátor či brýle Kaleido na virtuální cestování, které jsou dodávány izolovaným seniorům do pečovatelských domovů. Oceněna byla také interaktivní výuková hra Hunter Games pro distanční vzdělávání školáků nebo aplikace Nebojsa, která předpovídá množství lidí na jednotlivých místech.

Současně s hackatonem probíhal v posledních měsících i program finanční podpory Czech Rise up a do obou programů se celkem přihlásilo přes 400 projektů, které chtěly s krizí bojovat.

„Jsem rád, že se nám podařilo společně se soukromými partnery pomoci více než stovce firem a startupů. Více než čtyři sta unikátních nápadů a projektů, co se přihlásily buď do hackatonu nebo do Czech Rise Up, je neuvěřitelné číslo,“ uvedl na slavnostním pondělním vyhlášení premiér Andrej Babiš.

Vláda počítá, že bude v podobných projektech pokračovat a podporovat je. „Za poslední dva měsíce jsme před sebou měli přes 200 projektů, co se přihlásilo do Hack the Crisis. Jsou důkazem, že jsme opravdu republikou pro budoucnost,“ řekl v pondělí ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, který se akce také účastnil.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...