Koruna je vůči dolaru na historickém minimu

- Čtvrteční kurzovní lístek České národní banky obsahuje historický údaj - jeden dolar je za 37,155 koruny. Tak drahý dolar v novodobé historii ještě nikdy nebyl. Pro české exportéry, kteří za své zboží dostávají platbu v dolarech je to dobrá zpráva. Pro dovozce, kteří za zboží platí v dolarech, tedy např. i dovozce ropy, je to špatná zpráva. Ti první dostanou více českých korun, ti druzí musí naopak při platbě sáhnout do kapsy hlouběji.

Příčinou této situace je oslabování euro vůči dolaru, na které doplatila i česká koruna, která je díky hospodářskému propojení se západní Evropou na euro silně závislá.

Ondřej Schneider z Patria Finance míní, "že hlavní důvod posilování dolaru vůči euro je v nákupu amerických akcií ze strany investorů. Akcie jsou drahé, objem obchodů je také velký, proto potřebují a poptávají hodně dolarů."

Naproti tomu Jan Boháč z ČSOB vidí hlavní příčinu posilování dolaru vůči euro "ve zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému (obdoba centrální banky - pozn. aut.). Investoři peněžní hotovost ukládají ve Spojených státech a proto nakupují dolary."

Po některých makroekonomických signálech (např. mírný růst reálných mezd) ze zemí Eurozóny totiž západní analytikové očekávají, že Evropská centrální banka nebude zvyšovat úrokové sazby, popř. alespoň ne tak rychle, jako američané.

Za zmínku stojí i fakt, že zatímco před rokem stálo euro kolem 38,50 Kč, v současnosti se obchoduje okolo 35,50 korun za euro.

Vývoj kurzu koruny vůči dolaru od března 1999 do března 2000