Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Koruna jede na vlně nadšení, cennější je i zlato a ropa

  • 3
Čeští exportéři opět berou do rukou kalkulačky a začínají počítat, o kolik peněz je připraví česká měna. Ta třetím dnem rychle posiluje, a včera dokonce na chvíli prolomila hranici pětadvaceti korun za euro. Naposledy byla takto silná loni v listopadu.

Česká měna se veze na vlně světového optimismu nad očekávaným návratem k růstu bez ohledu na politickou situaci. Ta jí podle některých ekonomů paradoxně dokonce pomohla. "Pokud by předčasné volby byly, hrozilo by riziko, že si trhy budou všímat politické scény a ptát se po povolebním scénáři. Teď se problém odsouvá," říká ekonom Patria Finance David Marek.

Česká měna si tak může po necelém roce užívat zájem investorů, kteří na ni zapomněli po vypuknutí finanční krize loni v září. V průběhu února se kurz koruny vůči euru pohyboval jen padesátník pod třicetikorunovou hranicí.

Svět má hlad i po zlatě

Jenže koruna není zdaleka jedinou "komoditou", po které je poptávka. Roste cena i ostatních středoevropských měn, ropy nebo zlata. "Klesá obava z rizika," vysvětluje prudký vzestup trhů Marek. Například zlato minulý týden prolomilo poprvé od února hranici tisíce dolarů za troyskou unci (31,1 g).

S trochou nadsázky se investoři bojí jen jediné věci - amerického dolaru. Včera se za jedno euro dalo koupit 1,47 dolaru, nejvíce za poslední rok. Americká měna zažívá od začátku měsíce prudký pád, který si naposledy prožila loni na konci roku.

Podle známého investora Marka Fabera, který přesně předvídal krize v minulosti, dávají všichni od dolaru ruce pryč kvůli Obamovým balíčkům a masivnímu růstu zadlužení. Ty podle něho vyvolají v budoucnu prudkou inflaci, která americkou měnu znehodnotí. Následovat bude další propad ekonomiky. Jiní ekonomové věří, že pokračující růst akciových trhů o padesát a více procent od začátku března je definitivní tečkou za krizí a bude dál pokračovat.

Podle hlavního ekonoma investiční společnosti Gluskin Sheff Davida Rosenberga tomu skutečný stav ekonomiky neodpovídá. "Nikdy předtím jsme neviděli růst akciové trhy tak rychle v tak krátké době," říká jeden z nejuznávanějších analytiků ve Spojených státech.

"Obdobný růst v minulosti byl provázený vytvořením milionu nových pracovních míst. Jenže nyní Spojené státy dva a půl milionu míst ztratily. To je stejný počet jako za celou recesi v roce 2001," chladí optimismus.

Další vývoj bude záviset na tom, jestli ekonomika naskočí ještě předtím, než se investoři leknou své vlastní nákupní horečky. Podle Rosenberga se akcie nyní prodávají za ceny, v kterých jsou už započítané tři roky hospodářského růstu.

Silná koruna zmrazí vývoz a rozhýbe dovoz

Na náladách investorů bude záležet i další vývoj koruny. Když jim vydrží optimismus, může česká měna posílit vůči euru o další korunu. Když bublina splaskne, čeká měnu s pověstí rizikové investice opět propad.

Posilování koruny přitom české ekonomice nyní spíš uškodí. Vyvážející firmy byly v minulosti motorem růstu, nyní si opět stěžují na rostoucí nejistotu. Zajištění proti výkyvům kurzu jim snižuje marže.

Naopak řadu věcí bude výhodnější dovézt ze zahraničí. To by mohlo pokazit závěr roku zejména českým maloobchodům, kvůli klesajícímu kurzu dolaru pod sedmnáct korun totiž Češi zase začínají nakupovat za mořem. "Na začátku roku jsem byla v podstatě bez práce. Ale už teď se začínáme blížit boomu z loňského roku," nastínila Šárka Jechová, provozovatelka portálu zprostředkujícího nákup zboží v Americe. Stejný problém jako před rokem.

Miliardy dolarů ze záchranných balíčků zbavily investory strachu, a ti nakupují zlato, ropu i jiné komodity. Do kurzu se vrátily také rizikovější měny včetně české koruny, zatímco dolar slábne. Světová ekonomika se tak vrátila o rok zpátky - do období před pád Lehman Brothers, který odstartoval krizi.