Koruna se vrhla pod 27 za dolar

  • 23
Koruna se do nového týdne probudila poměrně hluboko pod hranicí 27 za dolar. Poté, co americké měně o víkendu srazil vaz vlastní ministr financí prohlášením, že USA slabý dolar vítají, se cena eura vyšvihla na historicky nejsilnější hranici 1,1720 dolaru. Koruna z toho vytěžila kurz 26,80 za dolar.

"Protože víkendové zasedání zemí G-7 nepřineslo žádnou podporu americkému dolaru, oslabil při otevření trhu k úrovni 1,17 za euro," komentoval situaci analytik Atlantik FT Jan Schiesser.

Dodal, že koruna je tak nejsilnější od listopadu 1996.

Vůči euru je koruna klidná a od rána lehce oslabila o čtyři haléře na 31,34 za euro při minimálním zájmu o obchodování.

Ekonomové hodnotí vliv slabého dolaru na českou ekonomiku spíše pozitivně. Zlevňuje totiž dovoz nerostných surovin a elektroniky. Měl by se tak projevit u benzinových pump, prodejců počítačů a na podzim i u spotřebitelů plynu.

Energetický regulační úřad se totiž navzdory zlevňujícímu dolaru rozhodl, že pro třetí čtvrtletí cenu plynu nezmění. Další změna je možná k 1. říjnu. - Více ZDE.

Slabý dolar ale začíná komplikovat život firmám, které vyvážejí do dolarových oblastí, neboť snižuje jejich tržby. Proto se podniky snaží uzavírat všechny kontrakty v eurech.

Na to, že Česká republika mohla kvůli slabému dolaru ušetřit až 800 milionů korun ve sporu s bývalým vlastníkem TV Nova CME upozornil v aktuálním vydání časopis Týden.

Mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič připustil, že stát mohl při započítání kurzového rozdílu zaplatit 9,9 namísto 10,7 miliardy korun, jak spočítal týden.

Upozornil nicméně, že ČR nemohla předpokládat, jak soud rozhodne, a spekulovat s kurzem by bylo problematické.