Korupce sílí, říkají Češi

  • 45
Lidé jsou přesvědčeni, že Česko je rok od roku zkorumpovanější zemí. K tomuto závěru dochází nejnovější studie společnosti Transparency International, která zkoumá, jak lidé ve více než stovce zemí světa vnímají problémy s korupcí.

Postavení České republiky na žebříčku je rok od roku horší. Společně se Slováky a Litevci cítíme korupci jako největší problém ze zemí střední Evropy. Všichni členové Evropské unie, kam se chystáme příští rok vstoupit, jsou daleko před námi. Větší problémy s korupcí než Česko mají jen Rumunsko, Rusko, Ukrajina či Albánie.

"Snahy české vlády v boji proti korupci nebyly účinné," míní Richard Rose, který zpracovával část zprávy o poměrech ve střední a východní Evropě. Transparency International zkoumá, jak vnímají korupci v jednotlivých zemích běžní lidé, podnikatelé a politické a ekonomické elity.

Používá přitom studií 15 renomovaných institucí od Světové banky a Světového ekonomického fóra po průzkumy prestižních poradenských firem mezi několika tisíci lidmi.

Na žebříčku od deseti (nulová korupce) po nulu (totální korupce) hodnotí Češi a Moravané poměry ve své zemi známkou 3,7. Jinak řečeno: korupce je v tuzemsku nadprůměrně silná. Ještě v roce 1996 byli Češi shovívavější a situaci v zemi ohodnotili známkou 5,4.

Češi jsou přesvědčeni, že korupce prostupuje jejich každodenní život. Cítí ji na úřadech, ve školách, ve zdravotnictví. Téměř každý třetí člověk si myslí, že řadu důležitých věcí nevyřídí bez úplatků. Jen pětina lidí má důvěru k úřadům a institucím.

Těch, kdo jsou přesvědčeni, že bez úplatků úředníkům budou čekat na vyřízení nejrůznějších povolení a registrací dlouhé měsíce, stále přibývá. Poslední studie Transparency International není zdaleka jedinou zprávou, která na špatné poměry v Česku upozorňuje. Slova o neúspěšném a liknavém prorůstání korupce prostupují každou hodnotící zprávu od Evropské unie.

Čtyři roky menšinové vlády Miloše Zemana posílily v Češích pocit, že korupce bují. Transparency International upozorňuje, že akce Čisté ruce se minula účinkem. Současný koaliční kabinet Vladimíra Špidly se snaží od praktik éry minulé vlády distancovat, představu o sílící korupci však zatím Čechům z mysli nevymazal.

Nově příchozí ministři nechali prošetřit podezřelé veřejné zakázky. Zveřejněny byly i některé dosud utajované smlouvy, nad nimiž se vznášelo podezření z nekalých praktik. Žádné konkrétní tresty však zatím nepadaly.

Kromě velké korupce v politice stále velmi výrazně sužují život Čechů úplatky na úřadech. Současná vláda dosud nepředložila žádný zákon, který by zjednodušil, zrychlil a zprůhlednil podmínky na rejstříkových soudech či katastrálních úřadech. "Stále přežívají praktiky z dob socialismu, kdy byly sítě osobních vztahů, úplatků a korupce nezbytnou podmínkou pro přežití," míní studie.

Korupci nahrává i to, že české úřady mají stále povinnost zveřejňovat výrazně méně informací než ve vyspělých evropských zemích. Z celého světa nejmenší problémy s korupcí mají skandinávské země. Lídry jsou Finsko a Dánsko.

Pojem korupce je v zemích na severu Evropy téměř neznámý. "Právo na přístup k informacím je silnou zbraní a ochranou proti korupci," upozorňuje šéf Transparency International Peter Eigen.

Téměř nulová korupce ve Skandinávii je toho důkazem. Tajné není s výjimkou vojenských strategií téměř nic. Každý člověk může bez problému zajít na kterýkoliv úřad a nahlédnout do libovolné smlouvy.

Korupce nejen výrazně otravuje a prodražuje život běžným lidem, ale je také výrazným handicapem pro podnikání. Ne náhodou jsou ve světě schopny nejlépe konkurovat země s nejnižší korupcí. V první desítce "nejčistších" zemí světa jsou právě ty, které mohou nabídnout svým lidem velmi vysokou životní úroveň.

Úplatky a nekalými praktikami jsou naopak prorostlé chudší země. Životní úroveň tedy s obálkami a "všimným" velmi výrazně souvisí.