Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Košt vyhrála slivovice od starosty

  9:32aktualizováno  9:32
První runda musí být voňavá, tvrdili mnozí z těch, kdo přijeli v sobotu na košt pálenek do Bukovan u Kyjova. Návštěvníky osmého ročníku koštu pálenek vítají v sokolovně štamprlí slivovice. Poté si už lidé mohou vybírat z více než osmi set vzorků.

"Musíme začít od voňavejch, pak už nebudou. Specialitky jsou vždycky vypité nejdřív," svěřuje se Lenka Vaníčková a chválí výběr přítelkyni: "Ta tvoje višňovka je nejlepší. Tak šup, hoďte to do sebe, děvčata."

Kořalky se pálí z třešní, višní, meruněk, hrušek, jablek, ale i broskví. Mezi specialitami nechybí pálenky třeba z mišpule, černého rybízu, rozinek či jeřabin, k dostání je i režná a žitná.

Slivovice je nejvíc
Švestku domácí najdou návštěvníci ve třech stech padesáti vzorcích pálenek, vyobrazena je i na koštovačkách nebo třeba v letopočtu místo dvou nul. Trnka vyrostla také uprostřed sálu. Zatímco pod stromem triumfuje trojice mužských sborů, na druhém konci sálu se tlačí lidé u pultů. "Co popíjíte, nalévejte!" dobírá si mladý muž krojovanou obsluhu, která s kamarády hodnotí vzorek.

Mladé děvče běhá mezi pultem a sklenicemi se vzorky, seč jí nohy stačí. Lidé na ni vykřikují čísla z katalogů. Mezi čirými tekutinami se sem tam mihne tmavohnědá ořechovka či meruňka zbarvená do oranžova. "Mě to baví. Ale ti, co nalévají na koštech vína, sem nechcou chodit. Třeba mě to taky přejde," usmívá se.

Na bukovanský košt se sjíždějí lidé z blízkého i širokého okolí. "Máme každoročně dámskou jízdu. Mužského máme jen řidiče," pochvaluje si Eva Cahová z Moravského Krumlova. Mezi dospělými se proplétají děti, přicházejí celé rodiny - od prarodičů až po nejmladší generaci. Na košt zavítal i herec Jiří Krampol. "Má natáčení v Hluku, on nemůže moc pít. Jen si s námi ťukl," prozrazuje Jiří Kunrt z bukovanského mužského sboru.

Šampion už není
Tváře brunátní, bavící se skupinky přidávají na hlase stejně jako zpěváci. Zásoby těch nejlepších kořalek se tenčí. Přichází vyhlašování výsledků. Titul zůstává doma, osmým šampionem se stala šest let stará slivovice z durancií Květoslava Pantlíka z Bukovan. "Je to shodou okolností náš starosta.

Ale degustace byla anonymní," zapřísahají se členové mužského sboru. V polovině ledna vybíralo vítěze šestašedesát degustátorů, kteří ochutnávali vzorky označené pouze čísly.

Starosta se usmívá, jeho pálenka však už v nabídce není. "Když jsme mu to oznámili, měl ji už skoro celou vypitou," smějí se zpěváci.

Z koštu rovnou na mlýn
Komu se zachtělo do sychravého počasí, mohl navštívit větrný mlýn vypínající se nad vsí. "Je to novostavba, starý mlýn stál dřív u lesa, ale vyhořel," říká Jiří Kunrt. Ve mlýně má svou pravidelnou páteční zkoušku mužský sbor, o víkendech je přístupný i návštěvníkům.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

V šestnáct metrů vysoké stavbě se skrývá "dědictví" celé obce. "Když se kopaly základy, našly se tam kostry lidí z devátého století. Je zajímavé, že to všechno byli muži," vypráví Kunrt.

Dvěma lidským pozůstatkům, které byly uloženy do prosklených vitrín, dělá v dalším patře společnost vojenská truhla, hmoždíře, kolébka, trakař či fotografie z dávných i současných slavností obce. Třetí patro tvoří ochoz. "Za pěkného počasí jsou vidět Chřiby, Bílé Karpaty," vypočítává Kunrt.

Do podlahy stavby hodlá mužský sbor zasadit speciální skříňku, která by na sto let ukryla novodobé bohatství. "Dáme tam mobily, filmy, noviny i naši slivovičku, aby naši vnukové věděli, jakou jsme ji měli dobrou," říká majitel Josef Kouřil.

Oldřich Herodek z Bukovan se na tradiční košt vypravil oblečen do kroje. Na místě mohl ochutnat až 350 vzorků oblíbené slivovice. (29. ledna 2005)

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz