Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Košt vyhrála slivovice od starosty

  9:32aktualizováno  9:32
První runda musí být voňavá, tvrdili mnozí z těch, kdo přijeli v sobotu na košt pálenek do Bukovan u Kyjova. Návštěvníky osmého ročníku koštu pálenek vítají v sokolovně štamprlí slivovice. Poté si už lidé mohou vybírat z více než osmi set vzorků.

"Musíme začít od voňavejch, pak už nebudou. Specialitky jsou vždycky vypité nejdřív," svěřuje se Lenka Vaníčková a chválí výběr přítelkyni: "Ta tvoje višňovka je nejlepší. Tak šup, hoďte to do sebe, děvčata."

Kořalky se pálí z třešní, višní, meruněk, hrušek, jablek, ale i broskví. Mezi specialitami nechybí pálenky třeba z mišpule, černého rybízu, rozinek či jeřabin, k dostání je i režná a žitná.

Slivovice je nejvíc
Švestku domácí najdou návštěvníci ve třech stech padesáti vzorcích pálenek, vyobrazena je i na koštovačkách nebo třeba v letopočtu místo dvou nul. Trnka vyrostla také uprostřed sálu. Zatímco pod stromem triumfuje trojice mužských sborů, na druhém konci sálu se tlačí lidé u pultů. "Co popíjíte, nalévejte!" dobírá si mladý muž krojovanou obsluhu, která s kamarády hodnotí vzorek.

Mladé děvče běhá mezi pultem a sklenicemi se vzorky, seč jí nohy stačí. Lidé na ni vykřikují čísla z katalogů. Mezi čirými tekutinami se sem tam mihne tmavohnědá ořechovka či meruňka zbarvená do oranžova. "Mě to baví. Ale ti, co nalévají na koštech vína, sem nechcou chodit. Třeba mě to taky přejde," usmívá se.

Na bukovanský košt se sjíždějí lidé z blízkého i širokého okolí. "Máme každoročně dámskou jízdu. Mužského máme jen řidiče," pochvaluje si Eva Cahová z Moravského Krumlova. Mezi dospělými se proplétají děti, přicházejí celé rodiny - od prarodičů až po nejmladší generaci. Na košt zavítal i herec Jiří Krampol. "Má natáčení v Hluku, on nemůže moc pít. Jen si s námi ťukl," prozrazuje Jiří Kunrt z bukovanského mužského sboru.

Šampion už není
Tváře brunátní, bavící se skupinky přidávají na hlase stejně jako zpěváci. Zásoby těch nejlepších kořalek se tenčí. Přichází vyhlašování výsledků. Titul zůstává doma, osmým šampionem se stala šest let stará slivovice z durancií Květoslava Pantlíka z Bukovan. "Je to shodou okolností náš starosta.

Ale degustace byla anonymní," zapřísahají se členové mužského sboru. V polovině ledna vybíralo vítěze šestašedesát degustátorů, kteří ochutnávali vzorky označené pouze čísly.

Starosta se usmívá, jeho pálenka však už v nabídce není. "Když jsme mu to oznámili, měl ji už skoro celou vypitou," smějí se zpěváci.

Z koštu rovnou na mlýn
Komu se zachtělo do sychravého počasí, mohl navštívit větrný mlýn vypínající se nad vsí. "Je to novostavba, starý mlýn stál dřív u lesa, ale vyhořel," říká Jiří Kunrt. Ve mlýně má svou pravidelnou páteční zkoušku mužský sbor, o víkendech je přístupný i návštěvníkům.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

V šestnáct metrů vysoké stavbě se skrývá "dědictví" celé obce. "Když se kopaly základy, našly se tam kostry lidí z devátého století. Je zajímavé, že to všechno byli muži," vypráví Kunrt.

Dvěma lidským pozůstatkům, které byly uloženy do prosklených vitrín, dělá v dalším patře společnost vojenská truhla, hmoždíře, kolébka, trakař či fotografie z dávných i současných slavností obce. Třetí patro tvoří ochoz. "Za pěkného počasí jsou vidět Chřiby, Bílé Karpaty," vypočítává Kunrt.

Do podlahy stavby hodlá mužský sbor zasadit speciální skříňku, která by na sto let ukryla novodobé bohatství. "Dáme tam mobily, filmy, noviny i naši slivovičku, aby naši vnukové věděli, jakou jsme ji měli dobrou," říká majitel Josef Kouřil.

Oldřich Herodek z Bukovan se na tradiční košt vypravil oblečen do kroje. Na místě mohl ochutnat až 350 vzorků oblíbené slivovice. (29. ledna 2005)

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz